آسیب های جسمانی حین مطالعه

 آسیب های جسمانی حین مطالعه

در این بخش به بررسی مشکلات جسمانی ناشی از مطالعه طولانی دانش آموز و عوارض آن در زمان مطالعه طولانی مدت پرداخته شده است که مهم ترین و شایع ترین آن دیسک کمر،ستون فقرات و یا دیسک گردن می باشد. به همین خاطر لازم است تا دانش آموزان در حین مطالعه مسائلی را رعایت کنند تا در دراز مدت دچار عوارض جسمانی نگردند. در ادامه این متن راهنمایی های دکتر خاموشیان متخصص طب فیزیکی را در این باره خواهیم خواند.

مطالعه طولانی مدت و بیش از یک ساعت می‌تواند به عضلات کمر و گردن آسیب برساند.

دکتر کامبیز خاموشیان که از متخصیصن بیماریهای روماتیسمی می باشد به مطالعات مطلوب  در این زمینه پرداخته و به نتایج زیر دست یافته است

-مکان مطالعه باید آرام باشد و سبب حواس پرتی نگردد؛ چون حواس پرتی باعث حرکات اضافی بویژه در کودکان شده و همین امر کمردرد و گردن درد را برای دانش آموزان به همراه دارد.

-همچنین مکان مطالعه باید نور مناسبی داشته باشد تا دانش آموز برای دیدن بهتر مطالب مجبور به خم شدن روی کتاب نشود.

– پشت میز نشستن بهترین شیوه مطالعه عنوان کرده اند و در توضیح این مطلب افزوده اند: میز و صندلی استاندارد باید قابل تنظیم باشند و بهتر است صندلی چرخ دار باشد تا با حرکت فرد بچرخد و از چرخش ناگهانی عضلات پیشگیری کند. ارتفاع صندلی هم باید بصورتی باشد که کف پاها به راحتی روی زمین قرار گیرد و همچنین صندلی باید دسته دار باشد.

-برای استراحت عضلات گردن، صندلی باید پشت سری داشته باشد تا در صورت نیاز استفاده شود.

-در موقع مطالعه روی میز، سعی شود از ابزار کتابخوان استفاده شود و برای مطالعه روی کتاب خم نشد.

-بهترین مدت مطالعه برای دانش آموزان ۴۵ دقیقه تا یک ساعت و برای افراد بزرگسال نهایتا یک تا یک ساعت و ۱۵ دقیقه است و بهتر است افراد بیش از یک ساعت به صورت مداوم، مطالعه نداشته باشند. -مطالعه طولانی مدت و بیشتر از یک ساعت موجب فشار بر عضلات کمر و گردن و بویژه فشار بر دیسک کمر می‌شود.

-دانش آموزان باید بعد از این مدت مطالعه حتما مدتی در حد حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه استراحت داشته باشند.

– بهترین روش استراحت، ایستادن یا دراز کشیدن است؛ حالتی که در آن عضلات کشیده شوند، زیرا بعد از یک ساعت مطالعه و خمیدگی عضلات، نیاز است عضلات کشیده شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.