آموزش تست زنی در درس ریاضی

آموزش تست زنی در درس ریاضی

یکی از مباحث کاربردی در کنکور آموزش تست زدن در درس ریاضی است. ممکن است این مساله در ذهن خیلی ها سخت باشد اما با تمرین و تکرار زیاد می توان به این موضوع غلبه کرد.  تست زدن درس ریاضی دارای  نکات و مسائلی مهمی است که اگر آنها را بیاموزیم و اصولی پیش برویم قظعا در تست زنی ریاضی موفق خواهیم شد.

در زیر به برخی از این مباحث پرداخته شده که با آنها آشنا می شویم:

گام اول: اعتماد به نفس

اعتماد به نفس اولین گامی است که در این درس مهم بوده و از جایگاه ویژه بر خوردار است. هرگز این مساله را به خود تلقین نکنید که من در درس ریاضی موفق نیستم.حتی گاهی داوطلبان این درس را حذف می کنند. که کاری بسیار اشتباست. به خود بگویید من با تکرار و تمرین می توانم موفق شوم. من با یادگیری اصولی تست زنی ریاضی می توانم در این درس درصد خوبی را کسب کنم.

گام دوم: ریاضی را مفهومی و عمیق بخوانید

درس ریاضی جز دروسی نیس که روزنامه وار بدون کاغذ و قلم آن را یاد بگیرید. در درس ریاضی همه مباحث به هم مرتبط هستند پس برای موفقیت در این درس و تست زنی ریاضی این درس را اصولی بخوانید. عمیق و مفهومی یاد بگیرید هرگاه مبحثی را درک نکردید از آن نگذرید سعی کنید از راه های مختلف شیوه ای بیاموزید تا بتوانید بر آن مبحث تسلط پیدا کنید. زمانی که می خواهید درس ریاضی را بخوانید همیشه با کاغذ و خودکار به همراه داشته باشد و مساله را برای خود توضیح دهید که در این مسئله چه اتفاقی رخ داده و راه حل آن چیست؟ نکته ی تستی این مبحث چیست؟ بدون کاغذ و خودکار مطالعه و تست زنی ریاضی غیرممکن است.

گام سوم: اولین منبع شما کتاب درسی است

در این گام برای شما باید مشخص و روشن شود که اولین منبع شما کتاب درسی است. قبل از تست زدن حتما کتاب درسی خود را بخوانید و مطلب را بفهمید و همچنین جزوه ی معلم خود را بخوانید و سپس از کتاب های درسی که منابع مفیدی برای درس ریاضی می باشند استفاده کنید. هر کتاب و یا هر منبعی را استفاده نکنید با پرس و جو یک منبع کمکی مناسب را یافته و از آن کمک بگیرید. بعد از آن که دریافتید مطلب را بخوبی آموخته اید حال شروع به تمرین کنید و سوال های زیادی را را حل کنید. سپس با یادگیری اصول تست زنی ریاضی سراغ تست زدن در مبحث خوانده شده بروید.

گام چهارم: در یادگیری ریاضی صبور باشید

صبور بودن در درس ریاضی از اهمیت بالایی برخوردار است و به این صورت نباشد که اگر مطلبی را متوجه نشدید بیخیال آن شوید. صبوری به خرج دهید و دوباره تلاش کنید تا موفق شوید و به خود بگویید باید اشتباهم را پیدا کنم. با آرامش پیش بروید.

گام پنجم: هنگام مطالعه درس ریاضی و تست زنی ریاضی تمرکز داشته باشید

از مهم ترین گامهای دیگر تمرکز بر روی درس ریاضی است هنگامی که احساس می کنید خسته هستید و ذهنتان در گیر است به سراغ درس ریاضی نروید. در مطالعه ریاضی و اصول تست زنی ریاضی شما باید وقتی از تمرکز بالا و آرامش خوبی برخوردار هستید سراغ این درس بروید.

گام ششم: به حفظ کردن فرمول ها اکتفا نکنید

حفظ کردن فرمول در درس ریاضی کار بسیار اشتباهی است ریاضی باید اصولی فرا گرفته شود. تمامی فرمول ها را باید مفهومی یاد بگیرید و کاربردش را بدانید. هر فرمول را در ذهن خود اثبات کنید تا در ذهن تان ماندگار شود. برای هر فرمول مسائل زیادی را حل کنید و تست های زیادی را تمرین کنید تا فرمول در مغزتان تثبیت شود.

گام هفتم: خلاصه نویسی فراموش نشود

از دیگر مباحث موثر در درس ریاضی و مخصوصا اینکه در روزهای آخر کنکور خیلی زیاد به شما کمک میکند خلاصه نویسی است. بعد از خواندن هر مبحث آن را زبان خود و به صورت روان و ساده برای خودتان خلاصه برداری کنید تا در روز های آخر راحت بتوانید مطالب را مرور کنید.

گام هشتم: تمرین تمرین تکرار

تمرین و تکرار به تسلط شما در درس ریاضی و همچنین تست زدن به شدت کمک میکند. سعی کنید حداقل ۵ روز در هفته تمرین ریاضی و تست زنی ریاضی را در برنامه خود داشته باشید.

گام نهم: از تمرین سوالات کنکورهای سراسری گذشته غافل نشوید

برای تسلط در تست زنی ریاضی به طور مرتب و پر تکرار سوالات کنکور سال های گذشته را تمرین کنید.

گام دهم:مرور کلیه مطالب کتاب

نکته مهم این است که حتما کلیه مطالب کتاب راخوانده و چیزی از قلم نیفتد و مطالب را به آسان و سخت دسته بندی کنید و همه ی قسمتهای کتاب را مطالعه کنید.

گام یازدهم: به پاسخی که می رسید اعتماد کنید.

پس از اینکه به درستی درس را مطالعه ردید و درس را متوجه شدید و تست زدید به جوابی که بدست می آورید اعتماد کنید. سریع سراغ پاسخ نامه نروید. حتی اگر راه حل و پاسخ تان اشتباه است خیلی بهتر است تا زحمت فکر کردن را به خود ندهید.

گام دوازدهم:استفاده از ماشین حساب ممنوع

همانطور که می دانید در کنکور نمی توانید از ماشین حساب استفاده کنید بنابراین سعی کنید محاسبات را به صورت ذهنی انجام دهید.

گام سیزدهم:هر راه حلی می توانید به کار بگیرید

چیزی که در کنکور مهم است راه حل نیس بلکه پاسخ نهایی مهم است پس با هر روشی که فکر میکنید درست است پاسخ صحیح را پیدا کنید.

گام چهاردهم: زمان مهم است

زمان در کنکور بسیار پر اهمیت است. با تکرار و تمرین فراوان و حل نمونه تست های زیاد تکنیک تست زنی ریاضی خود را افزایش دهید.

گام پانزدهم:از یک استاد ریاضی کمک بگیرید.

اگر در زمان مطالعه و تست زدن به مشکل برخوردید حتما از یک استاد ریاضی کمک بگیرید. بهتر است از یک فرد خبره کمک بگیرید. استاد ریاضی می تواند در بحث تست زنی ریاضی سریع متوجه اشکالات شما شود و شما را کمک کند تا به نتیجه ی مطلوب برسید.

بنابراین تست زنی ریاضی نیازمند این مطلب است که شما با توجه به آنچه گفته شد پیش بروید تا بتوانید یک درصد و تراز خوب در درس ریاضی به دست آورید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.