آموزش روش های تست زنی کنکور

آموزش روش های تست زنی کنکور

مطالعه دروس و یادگیری آن ها به تنهایی برای موفقیت در کنکور کافی نیست.

کنکور یک آزمون با تست های فراوانی از دروس اختصاصی و عمومی می باشد.

شما باید با نحوه تست زنی کنکور آشنا باشید و آنها را تمرین کرده باشید تا در جلسه کنکور بتوانید از این روش ها استفاده کنید.

برای هر درس تست زنی کنکور را به شیوه ی اصولی همان درس بیاموزید تا بتوانید این غول بزرگ را شکست دهید.

برای تست زنی کنکور باید نکاتی را بدانید که این نکات به شرح زیر می باشند:

اولویت بندی دروس اختصاصی

بسیاری از مشاوران کنکور در زمینه تست زنی توصیه می کنند که دروس دفترچه اختصاصی را به همان ترتیب خود دفترچه پاسخ دهید.

این مهم ترین روش اصولی برای تست زنی کنکور است اما گاهی ممکن است داوطلب کنکور در درس فیزیک تسلط بسیار بالایی داشته باشد.

اگر طبق روش ذکر شده عمل کند ابتدا سوال های ریاضی را پاسخ می دهد اما با توجه به این که تسلطش در این درس کمتر از فیزیک است وقت زیادی را صرف سوالات ریاضی می کند.

این داوطلب قاعدتا در اینجا متحمل ضرر خواهد شد چرا که در درس فیزیک با  اینکه در تست زنی کنکور آن تسلط بالایی داشته وقت کمی در اختیار دارد و نمی تواند به خوبی سوالات را پاسخ دهد.

توصیه ما به شما این است درس ها را با توجه به میزان تسلط خود پاسخ دهید اما به یک باره و در جلسه کنکور این رویه را پیش نگیرید در آزمون های فراوان قبل از آزمون کنکور خود را آزمون و خطا کنید تا تسلط کافی را بدست بیاورید و خود را در این روش تثبیت کنید.

این نکته هم ضروری است که در هر درس ابتدا سوالات ساده را پاسخ دهید و سپس سراغ سوالات دشوار و سخت بروید. تسلط بر این موضوع هم با تمرین و تکرار بدست می آید.

به ضعف رقیبان توجه کنید

همانطور که می دانید در تست زنی کنکور شما در رقابت با داوطلبان دیگر هستید بنابراین برای پیشی گرفتن از رقیبان خود باید نقطه ی ضعف رقیبان خود را بشناسید.

به دلیل اینکه درس هایی که دیگر داوطلبان در آن ها ضعف دارند می توانند موجب پیروزی و موفقیت شما در کنکور شوند.

در هر گروه داوطلبینی از درس هایی بیزار هستند. به طور نمونه در گروه انسانی داوطلبان از درس ریاضی بیزارند و در تست زنی کنکور به این درس توجه نمی کنند یا در گروه تجربی درس های ریاضی و فیزیک کمتر مورد توجه قرار می گیرند. هم چنین در گروه ریاضی داوطلبان توجه کمتری به درس شیمی نشان می دهند.

برای موفقیت در تست زنی کنکور شما بر حسب اینکه داوطلب کدام گروه و رشته هستید می توانید با تسلط بر ضعف رقبای خود بتوانید از آن ها پیشی بگیرید.

فن تست زنی برای کنکور

در تست زنی کنکور گاهی برای یافتن پاسخ یک تست لازم نیست شما همه ی مطالب یک تست را کامل بدانید حتی با آگاهی از بخشی از تست می توانید به راحتی پاسخ آن تست را پیدا کنید.

البته باید بدانید که دست یابی به چنین مهارتی مستلزم تمرین و تکرار خیلی زیادی در هنگام مطالعه و تست زنی قبل از آزمون سراسری است.

سعی کنید در سوالات محاسباتی سراغ راه حل های طولانی نروید

در تست های دروس محاسباتی مثل فیزیک ، شیمی و ریاضی، که تست ها در ان ها به صورت مسئله هستند حتما نیاز نیست که شما با یک راه حل طولانی پاسخ را پیدا کنید.

برای این سوالات همیشه یک راه حل تستی و کنکوری وجود دارد. پس اگر مشاهده کردید راه حل شما طولانی است بدانید مسیر را اشتباه طی می کنید.

تمرینات تست زنی خود را در حین جلسه کنکور فراموش نکنید و طبق همان تمرینات در تست زنی کنکور پیش بروید.

در تست زنی کنکور راه حل مهم نیست بلکه رسیدن به پاسخ نهایی مهم است اما برای رسیدن به این پاسخ باید از دقت فراوان برخوردار باشید و دچار تله های تستی نشوید.

جواب هر تست را همان لحظه بدهید

در مواجه با تست ها شما باید آنقدر مهارت داشته باشید تا سوال هایی که ممکن است شما را دچار شک و تردید کند تنها با یک نگاه تشخیص دهید.

زمانی که برای حل یک تست وقت می گذارید ولی در جواب به آن به تردید می رسید به هیچ عنوان بدون رسیدن به  پاسخ آن تست را رها نکنید.

به دلیل اینکه اگر در زمان دیگری دوباره سراغ ان تست بروید زمان زیادی را از دست خواهید داد پس یا سوالات شک دار را در همان ابتدا مشخص کنید یا اینکه بعد از صرف انرژی پاسخ را همان لحظه انتخاب کنید.

با تکنیک مشخصی در تست زنی کنکور پیش بروید

در تست زنی کنکور باید بدانید هر داوطلب برای هر درس و هر مبحثی تکنیک تست زنی مختص به خودی دارد. نمی توانید بدون تکنیک تست زنی در آزمون کنکور موفق شوید.

ابتدا در هر درس سوالات ساده را پیدا کنید و سریعا به آن ها پاسخ دهید.

تا بتوانید خیال خود را حدودی آسوده کنید در گام بعدی تست زنی کنکور در هر درس سراغ سوالات دشوار بروید باید آنقدر در تست زنی کنکور مهارت داشته باشید که بتوانید با یک نگاه درجه ی سختی سوال را متوجه شوید و یا بفهمید سوال می تواند دارای تله ی تستی و یا از دسته سوالات شک دار باشد یا خیر.

سپس هر سوال را که خواندید با توجه به مطالعات و تلاش ها و همچنین تکنیک هایی که قبل از جلسه آموخته اید تیپ تست را تشخیص بدهید یعنی تشخیص بدهید سوال دارای چه نوع تیپ تستی است و با کدام تکنیک را حت تر می توان به پاسخ رسید.

لازمه ی این مهم مهارت و تلاش بسیار است. همچنین این روش به شما کمک می کنید تا در وقت خود صرفه جویی کنید.

در تست زنی خیلی دقت کنید

یکی از مشکلات عده ی کثیری از داوطلبان در تست زنی ، بی دقتی است.

یعنی داوطلب به خوبی مطالب را مطالعه کرده و هم از تکنیک تست زنی کنکور برخوردار است اما هنگام پاسخگویی و یافتن پاسخ نهایی یک تست دقت کافی ندارد و با بی دقتی زحمات خود را هدر می دهید.

برای حل و رفع این مشکل شما باید قبل از آزمون سراسری خود و در جهت مهارت تست زنی کنکور خود در آزمون های بسیاری شرکت کنید و به مرور تلاش کنید تا بی دقتی خود را از بین ببرید.

نکته ی آخر در تست زنی کنکور این است که در دو هفته پایانی شرایط و محیط کنکور را برای خود شبیه سازی کنید .

و هر سه روز یک بار یک آزمون بدهید حتی در خانه از وقتی که تا آزمونی بعدی دارید استفاده کنید و سوالات آزمون قبلی را بررسی کنید.

آموزش روش های تست زنی کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.