درس خوندن شیمی برای رشته ریاضی و تجربی 

در این مقاله می خواهیم ببینیم چه تفاوت هایی بین شیمی ریاضی و شیمی تجربی در کنکور سراسری وجود دارد؟ آیا برای کنکور هر دو گروه ضریب برابری دارند؟ آیا درس خوندن شیمی برای رشته ریاضی و تجربی با هم فرق دارد؟

در ابتدا باید عرض کنم ضریب شیمی در رشته های ریاضی و تجربی یکی نیست. هر چند در مدارس تعداد ساعت های تدریس و کتاب درسی دو رشته برابر است اما علاقه مندی عمومی و ضریب ها باعث می شود، اهمیت این درس در رشته تجربی پس از زیست شناسی، در مقام دوم و در رشته ریاضی و فیزیک بعد از ریاضیات و فیزیک در مقام سوم باشد.

همچنین خیلی مهم است که بدانیم حجم کلی ساعت های مطالعه شیمی در برنامه هفتگی مطالعه در دو رشته، نباید با هم تفاوت چندانی داشته باشد.

حال که مطالعه درس شیمی در رشته ریاضی و تجربی تفاوت چندانی با هم ندارن میخواهیم روش های مطالعه این درس رو بررسی کنیم و ببینیم چگونه می شود که بعضی داوطلبان شیمی کنکور را 100 می زنند؟

بهترین روش مطالعه شیمی چیست؟

همیشه این سوال برای داوطلبان پپیش میاد که  چطور رتبه های برتر این درس را بالای 90 و گاها 100 می زنند.  این افراد در مطالعه درس شیمی چطور زمانبندی کرده و چطور سه کتاب شیمی دبیرستان را تقسیم بندی می کنند که آنقدر خوب می توانند کل کتاب را بخوبی مرور و جمع بندی کنند؟

مخصوصا که درس شیمی در سه مقطع دهم، یازدهم و دوازدهم سه درس بهم پیوسته است که اگر بخوبی مطالب درس دهم درک نشود، باعث ایجاد مشکلات پایه ای برای یادگیری مباحث یازدهم و دوازدهم نیز خواهد شد.

به همین دلیل همیشه برای ما سوال است که رتبه های برتر کنکور در روش مطالعه شیمی، چطور مطالعه این سه درس را با هم مدیریت و برنامه ریزی می کنند که بخوبی از پس جواب دادن به سوالات هر سه کتاب در کنکور بر می آیند؟

مصاحبه با رتبه های برتر شیمی کنکور

برای رسیدن به جواب این سوال ابتدا مصاحبه خانم فائزه قائم دوست که در کنکور سراسری سال 94، رتبه 3 کشوری را کسب کردند را بررسی کردیم، ایشان توانستد آن سال شیمی کنکور را 100 بزند.

ایشان در مصاحبه با کانون قلم چی برای پاسخ به این سوال که چطور شیمی کنکور را 100 زدند این توضیحات را داده اند:

” مهم ترین منبع مطالعاتی ام کتاب های درسی بوده و اول از همه متن کتاب را با دقت خیلی زیاد مطالعه می کردم. متن کتاب شامل دو بخش مطالب حفظی و مطالب مفهومی می باشد که سعی می کردم هر دو بخش را بخوبی یاد بگیرم.

مرحله دوم جزوه معلم را می خواندم.

مرحله سوم به سراغ کتاب های تستی می رفتم منتها اول درسنامه را مرور می کردم و بعد به سراغ سوالات تستی اش می رفتم.

مرحله چهارم روش پاسخگویم به سوالات تستی به این صورت بود که ابتدا بصورت آموزشی تست اول را می زدم وبررسی اش می کردم و بعد به سراغ تست بعدی می رفتم. بعد از دور اول که تست به تست سوالات را بررسی می کردم در دفعات بعدی به صورت آزمایشی و شبیه سازی زمان پاسخگویی به سوالات شیمی در کنکور، کل 50 تست را یکجا حل می کردم.”

در ادامه مصاحبه یکی دیگه از رتبه برتری ها رو هم بررسی میکنیم

بهترین روش خواندن شیمی برای کنکور از زبان رتبه 6 کنکور 94

محمدامین خادم بشیری رتبه 6 منطقه 3 در کنکور 94

توضیحاتی که آقای خادم بشیری راجع به نحوه مطالعه درس شیمی گفته شامل موارد زیر است:

“مهم ترین عامل موفقیت من در شیمی و زدن درصد 86 در کنکور، معلم شیمی ام بود. که در مرحله اول مطلب را بصورت علمی و پیچیده درس می داد و وقتی که ذهن من را به شدت درگیر مطلب می کرد، همان را با بیانی ساده مجدد توضیح می داد.

من هم در مطالعه ام همین روش را بکار می بردم و مطلب را اول به روش علمی برای خودم توجیه کنم و بعد به روشی ساده، حل آن را یاد می گرفتم که دقیقا همین روش باعث میشد که مطلب را طوری یاد بگیرم که عملا هیچ وقت فراموش نمی کردم.”

در بین توضیحات و حرف های این رتبه های برتر مهم ترین نکته ای که نمی شود از آن غافل شد و باید حتما به آن توجه ویژه شود، نحوه تدریس معلم و آموزش نکات مهم و اساسی شیمی توسط او است. با پیشرفت تکنولوژی این مشکل تقریبا برای همه حل شده است و به راحتی می توان در فضای مجازی تدریس های دروس مختلف را مشاهده کرد.

یکی از موسساتی که در این زمینه گام های بزرگی را برداشته تا درس شیمی را برای داوطلبان شیرین تر و راحت تر کند موسسه بزرگ شیمی سا است که ویدئوهای آموزی منحصر به فردی را در وب سایت خود برای داوطلبان کنکوری و دانش آموزان دبیرستانی ارائه می کند. 

موارد مهم درشیمی

در ادامه به مرور موارد مهم شیمی در کنکور می پردازیم

 1. توجه به جدول دوره ای عنصرها و جدول تناوبی: اولین نکته ای که می خواهم برای بچه ها در مطالعه درس شیمی توصیه کنم، یادگیری دوره ها و گروه های جدول تناوبی است
 2. در مطالعه درس شیمی، شما باید به قدرت تجزیه و تحلیل بالایی برسید. درس شیمی در کنکور 35 سوال دارد که در 35 دقیقه باید به آن پاسخ دهید.
 3. مانند سایر درس ها، مهم ترین منبع شما کتاب های درسی است. پس قبل از خواندن کتاب های کمک درسی بهتر این است که شما روی کتاب درسی خود تسلط کامل داشته باشید و به شکل ها و زیر نویس ها دقت کنید، تا کتاب را به طور مفهومی یاد نگیرید، شما نمی توانید به سوالات تستی کنکور پاسخ دهید.
 4. چون سوالات به صورت ریز و مفهومی طراحی می شوند. در اصل شما باید روش خواندن تشریحی را کنار بگذارید.
 5. درس شیمی در گروه تجربی، پس از زیست، دومین درس مورد توجه داوطلبان است. به همین دلیل با وجود یکسان بودن کتاب درسی و تعداد واحد های درسی در گروه ریاضی و تجربی، دانش آموزان تجربی نمره بالاتری را در کنکور کسب می کنند.
 6. در گروه ریاضی، پس از ریاضی و فیزیک؛ شیمی سومین درس مهم است. به همین دلیل دانش آموزان ریاضی وقت کمتری برای این درس می گذارند و از این نظر دانش آموزان گروه ریاضی که شیمی را خوب مطالعه می کنند و در کنکور آن را بالا می زنند، تراز و رتبه کلی بالاتری را کسب می کنند.
 7. روش خواندن درس شیمی به صورت موازی تاکید شده است. یعنی هر 3 کتاب شیمی را به طور موازی و همزمان مطالعه کنید. متن درس شیمی بسیار پیچیده تر از متن دروس حفظی است. چون شامل: فرمول ها، تصاویر، نمودارها و مفاهیم مهمی است.
 8. شیمی نسبت به دروس دیگر ریاضی و تجربی، ساده تر و راحت تر است. بنابراین رقابت در آن بسیار زیاد است.
 9. شیمی دوم اهمیت بسیاری دارد. چون هم تست های زیادی از آن مطرح می شود و هم مطالب آن پایه کتاب های شیمی سال سوم و پیش دانشگاهی است.
 10. برای اینکه در جلسه کنکور در کمترین زمان و با دقت بیشتری به سوالات پاسخ دهید، باید سوالات محاسباتی را زیاد تمرین کنید.
 11. سعی کنید استفاده از ماشین حساب را در این درس کنار بگذارید و روی روش های مختلف محاسباتی مسلط شوید.
 12. مطالب بیشتر بدانید را حذف کنید، چون برخی از آنها مکمل متن اصلی درس است و نیازی به مطالعه زیاد آن ندارید.چون جزئیات این مطالب در کنکور اهمیت زیادی ندارد.
 13. هنگام حل کردن تست های محاسباتی، وسط حل مسائل با بی حوصلگی آن را رها نکنید و حل آن را ادامه دهید تا به جواب درست برسید.
 14. پس از پاسخ دادن به سوالات، به پاسخنامه تشریحی آن دقت کنید و آن را خط به خط مطالعه کنید و در خواندن پاسخنامه ها حوصله کافی به خرج دهید.
 15. مهارت  خود را در تست های محاسباتی بالا ببرید.  باز هم تاکید می کنیم که زمان زیادی را به تمرین تست های محاسباتی اختصاص دهید.
 16. قدرت انتقال مطالب را افزایش دهید.شما باید بتوانید قدرت انتقال مطالب از ذهنتان به کاغذ را افزایش دهید. برای تمرین این مهارت می توانید تکالیفتان را دسته بندی کنید و آنها را به قسمت های کوچکتری تقسیم کنید. به طور مثال: برای مطالعه 20 صفحه از کتاب، آن را به 4 بخش 5 صفحه ای تقسیم بندی کنید.
 17. به طور فعال مطالعه کنید. فکرها و ایده های بهتری برای یادگیری مطالب به کار ببرید. از رفتارهایی که باعث غیرفعال شدن فکرتان می شود بپرهیزید.
 18. از هایلایت کردن کتاب دوری کنید و به جای آن مطالبی که خوانده اید را خلاصه نویسی کنید یا کلمات کلیدی را در حاشیه کتاب بنویسید.
 19. جهت مرور مطالب در روز های پایانی برنامه ریزی کنید. تعدادی مسائل مهم حل شده، تهیه کنید و آنها را مطالعه کنید و با مسائل مشابه آن مقایسه کنید و بهترین راه حل را برای پاسخ دادن به سوالات انتخاب کنید.
 20. مسئله ها را دسته بندی کنید. هنگامی که به سوالات و مسئله ها پاسخ می دهید، به خود اطمینان دهید که شما توانایی حل این مسئله را دارید. می توانید از خود بپرسید که این مسئله جزء کدام دسته از مواردی است که قبلا حل کرده اید؟
 21. حتما رفع اشکال کنید. بعد از حل تست ها یا آزمون ها، زمان مناسبی برای مرور سوالات در نظر بگیرید و به رفع اشکالات خود بپردازید.
 22. کتاب های شیمی چون حجم کمی دارند، دانش آموزان به این نتیجه می رسند که وقت کمتری هم برای مطالعه آن لازم است. اما انواع سوالاتی که برای این درس در کنکور مطرح می شود، سوالات تحلیلی، محاسباتی، حفظی و توصیفی است.

و اما نکته آخر…

مسائل استوکیومتری فراموش نشود

نکته بعدی حل مسائل استوکیومتری است. مسائلی که شامل مول ها و شرایط STP می شود. بچه ها اگر بتوانند روی این مباحث خیلی تمرین کنند، سوال زیاد حل کنند، قطعا این مباحث را خیلی خوب یاد می گیرند.

چون مباحث استوکیومتری خیلی مهم است و دقیقا در سال های بعد با مباحت دیگر تلفیق می شود. پس قطعا لازم است که بچه ها این مباحث را هم کار کنند. پیشنهاد ما به شما ویدئو آموزشی استوکیومتری شیمی سا می باشد

در بخش موازنه، همانند کتاب که این مبحث را بصورت قدم به قدم آموزش داده است و برای هر مرحله تمرین طرح کرده است، بهتر است مرحله به مرحله پیش بروید. پیشنهاد ما به شما ویدئو آموزشی موازنه شیمی سا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.