انتخاب رشته خوب حتی مهمتر از کنکور خوب

انتخاب رشته خوب حتی مهمتر از کنکور خوب

کارشناسان تحصیلی و کنکوری شیمی سا بر این باورند که بسیاری از داوطلبان بیش تر از این که از کنکور ضربه بخورند از انتخاب رشته بعد از کنکور ضربه می خورند و چه بسیارند افرادی که با انتخاب های غلط چون آینده خود را تحت تاثیر مستقیم قرار می دهند که چاره ای هم جز تسلیم و رضا به این انتخاب ندارند و بازگشت از این مسیر بسیار سخت و دشوار است.

البته هیچ کس منکر اهمیت کنکور نیست و منظور از اینکه می گوییم انتخاب رشته مهم تر است این است که یک کنکور خوب با یک انتخاب رشته بد می تواند نابود شود و همچنین یک کنکور بد با یک انتخاب رشته خوب می تواند سرانجام بهتری بهمراه داشته باشد.

بنابراین از امروز به فکر انتخاب رشته باشید چون مهلت یک هفته ای خیلی زود به اتمام خواهد رسید.

بعد از برگزاری کنکور سراسری، نتایج  بعد از مدت کوتاهی اعلام می‌شود، هر چند برخی از داوطلبان کنکوری خوشحال و برخی دیگر از رتبه خود ناراضی هستند ، اما اکنون زمان افسوس و ناراحتی نیست و داوطلب باید به فکر آینده خود باشد و با رتبه کسب شده خود بهترین انتخاب را انجام دهد.

در این زمان قبل از هر حرکتی بهترین کار کسب اطلاعات کامل  و استفاده از تجربه افراد متخصص در انتخاب رشته می‌ باشد که می تواند این مسیر را بسیار هموارتر کند.

خیلی معمول و طبیعی است که دوستان و نزدیکان و خانواده داوطلب پس از دیدن رتبه او، پیشنهاداتی به او می‌دهند و قصد کمک به او را دارند، اما گاه متاسفانه خواسته یا ناخواسته اشخاصی که دور و بر داوطلب هستند باعث انتخاب‌های نادرست برای وی و عواقب بدی در آینده می‌شوند.

اما مبحث انتخاب رشته مبحثی بسیار مهم و حیاتی برای داوطلبانی است که مجاز به انتخاب رشته شدند و با رتبه‌های قابل قبول، قصد حضور در دانشگاه را دارند.

برخی از افراد صرفاً به دانشجو شدن فکر می‌کنند و برایشان مهم نیست چه رشته و چه دانشگاهی قبول شوند. اما بهتر است با توجه به علاقه و توانایی‌هایشان رشته انتخاب کنند تا بعد از ورود به دانشگاه دچار بی انگیزگی و دلسردی و در نهایت عدم کسب مهارت لازم برای دستیابی به شغل مورد رضایت نشوند.

برخی از داوطلبان به ناچار تن به خواسته های اطرافیان می‌دهند و بدون اینکه علاقه ای به خواندن آن رشته داشته باشند. همین موضوع است که باعث تعجب خانواده‌ها می‌ شود که می بینند فرزندشان که تا پیش از رفتن به دانشگاه جزو نفرات برتر کلاس‌شان بوده، اکنون اُفت تحصیلی شدیدی پیدا کرده و حتی گاه به انحراف هم کشیده می‌شود و یا پس از چند ترم از رشته خود زده شده و فکر ترک تحصیل یا تغییر رشته به ذهنش می رسد

چرا؟ دلیل این همه بی انگیزه شدن و بی میل شدن چیست؟

دلیلش این است که دیگران نگذاشتند که او رشته مورد علاقه اش را انتخاب کند و راهی را که دوست دارد بپیماید، چون برای انتخاب او ارزشی قائل نشدند و مهمتر از همه اینکه از نظرات افراد متخصص در این زمینه استفاده نکردند.

در بین داوطلبان کنکوری و تازه دانشجوها این چنین مواردی به وفور یافت می شوند.

توصیه ما به داوطلبان کنکور و خانواده‌های آنها این است که حتی الامکان انتخاب‌ها را برحسب علاقه و استعداد داوطلب انجام دهند.

توجه به تیپ شخصیتی در فرآیند انتخاب رشته نیز بسیار مهم است، زیرا دقت داشته باشید که یک رشته خاص به تنهایی نه خوب است و نه بد!

حال اگر کسی که به آن رشته علاقمند است و استعداد ادامه آن را نیز دارد، به مطالعه آن بپردازد نتیجه کار مناسب خواهد بود و عدم علاقه به پرمخاطب ترین رشته‌ها هم یک نیروی کارآمد در آن رشته تربیت نخواهد کرد، و اینکه دانش آموز اطلاعات کاملی در مورد رشته‌ها و دانشگاه ها کسب کند تا با تکیه بر اطلاعات دقیق و علاقه و استعدادش بهترین انتخاب را داشته باشد.

همچنین ممکن است داوطلبی به رشته ای علاقه مند باشد اما توانایی لازم برای موفقیت در این رشته را نداشته باشد. بنابراین، انتخاب رشته با توجه به استعداد، توانایی، علاقه و شناخت خود صورت می گیرد.

 بعد از تحقیق، مطالعه و مشورت در نهایت خودتان تصمیم بگیرید، زیرا ممکن است تغییر یا انتقال رشته برای شما مقدور نباشد.

از نکات مهمی که در اولویت بندی رشته‌های دانشگاهی باید دقت کرد نوع رشته است.

رشته‌های دانشگاهی از یک دیدگاه به رشته‌های روزانه، شبانه، پیام نور، تربیت معلم و غیر انتفاعی تقسیم می‌شوند.

از نظر جایگاه با توجه به ماهیت و گسترش رشته‌ها در سطح کشور و ضرورت تفکیک بومی، رشته‌های دانشگاهی به چهار دسته استانی، ناحیه ای، قطبی و کشوری تفکیک می‌شوند.

همچنین رشته‌های آزاد، ستاره دار، دبیری، با تعهد استخدامی و خاص مناطق محروم نیز از دیگر گروه های قابل بحث هستند که شرایط و ضوابط خاص خود را دارند.

اگر چه دفترچه و اطلاعیه‌های سازمان سنجش بطور کامل این گونه از رشته‌ها را توضیح داده است ولی اغلب داوطلبان نسبت به مطالعه کامل ضوابط این رشته‌ها سهل انگاری می‌کنند.

ما در این مقاله به همین مقدار توضیحات بسنده می کنیم . راهنمایی های مفصل تر و جامع تری رو می تونید از طریق پیام رسان تلگرام از خانم دکتر خسروپور دریافت نمایید و از تجربیات شون بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.