انتخاب رشته را چگونه انجام دهیم ؟

انتخاب رشته را چگونه انجام دهیم ؟

انتخاب رشته ….. میشه گفت آخرین مرحله مهم برای رفتن یا نرفتن به دانشگاه ؟ یا بهترش اینه که بگم آخرین قدم برای رسیدن به آرزوها ….

 پس از اتمام دوران دبیرستان و کنکور ، حالا وقتشه مهمترین و سرنوشت ساز ترین انتخاب زندگیتون رو بگیرید. حالا وقت انتخاب رشته است.

انتخاب رشته دانشگاهی، قدمی بلند برای ساخت آینده شغلی و اجتماعی شما می باشد.

انتخاب رشته تحصیلی بسیار حساس است زیرا یک اشتباه کوچک می تواند شخص را از آرزوهایش جداکرده و آینده او را تهدید به شکست و ناکامی کند.

این مرحله باید واقع بینانه انجام شود زیرا رتبه و نمره تحصیلی فرد در انتخاباتش نقش مهمی دارد.

از تصمیم گیری عجولانه و بدون در نظرگرفتن واقعیات باید به شدت دوری کنید.

هر داوطلب باید طوری انتخاب رشته کند که اولاً این رشته مورد علاقه او باشد و با توجه به زحمات فراوانی که در سال کنکور کشیده پاداش آن را دریافت کند، دوماً آینده شغلی او را تضمین کند.
کارنامه نتایج اولیه داوطلبان هر ساله طور تنظیم شده است که با توجه به رتبه ای سهمیه، زیرگروه و رتبه کشوری انتخاب 150 کد رشته محل می تواند این فرایند را تسهیل کند.

انتخاب رشته باید بر اساس علایق و ویژگی های شخصی انجام گیرد در غیر اینصورت با پذیرش در دانشگاه مشکلات عدیده ایی در پیش رو خواهد داشت.

این روزها بسیاری از مراکز به طور تمام وقت و فعال در حال مشاوره دادن به کنکوری ها برای انتخاب رشته و فراخواندن داوطلبان برای شرکت در همایش هایشان هستند، مواجهه درست با این اتفاق و بهره مندی صحیح ازمشورت با مشاوران مطلع، آگاه و مسلط می تواند دانش آموزان دیروز و دانشجویان فردا را به درستی و امیدوار به آینده مطمئن، راهنمایی سازد.

داوطلبان باید هوشیار باشند که انتخاب هایشان براساس سه اصل انجام گیرد:
1.  ابتدا رشته و دانشگاه هایی که مورد علاقه و ترجیح شخصی آنهاست را از میان دفترچه انتخاب کنند.

2. انتخاب رشته ها و دانشگاه هایی که با رتبه داوطلب با توجه به علایق و ترجیحاتش همخوانی بیشتری دارد در مرحله بعدی قرار می گیرد.

3. دانشگاه هایی که چندان مورد علاقه فرد نیستند همچنین رشته هایی که خیلی علاقه ندارند ولی چون مایل هستند که همین امسال پروسه کنکور به اتمام برسد و قصد شرکت مجدد در کنکور را ندارند در مرحله آخر انتخابات آنها جای می گیرد.


مراحل انتخاب رشته هوشمندانه


1.  شناخت رشته های دانشگاهی و دانشگاه های شهرها و کسب اطلاعات کامل درباره سطح علمی و امکانات رفاهی دانشگاه ها  و البته بعد مسافت شهرها تا شهر خود داوطلب.

از میان موارد بالا شناخت رشته تحصیلی خیلی مهم است زیرا سالهای تحصیلی فرد براساس همین شناخت رقم می خورد همچنین  داوطلب باید درباره رشته تحصیلی، ماهیت درسی، آینده شغلی و تحصیلی آن همچنین شرایط ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آن رشته اطلاعات داشته باشند تا بتوانند تصمیم گیری درست انجام دهند.

مطالعه دقیق دفترچه می تواند در انتخاب صحیح داوطلبان کمک بسیار کند.

2. انتخاب رشته های مورد علاقه به ترتیب اولویت، استانها و شهرهایی که مایل هستند با قبولی در آن ادامه تحصیل دهند که سازمان سنجش با استانی، ناحیه ایی، قطبی و کشوری کردن تمامی رشته های تحصیلی به داوطلبانی که از استان خود یا استانهای همجوار انتخاب رشته می کنند شانس قبولی زیادی داده است.

داوطلب نباید خود را از این امتیاز محروم کند، ضمن اینکه باید برای جلوگیری از آسیب ها و خطرات دوری از خانواده نزدیکترین محل را برای تحصیل انتخاب کنند.

پس ازاین دو مرحله،  وقت آن رسیده که داوطلب لیستی از 150 انتخاب خود را تهیه کند به عنوان مثال اگر اولین انتخاب داوطلب گروه علوم ریاضی برای رشته تحصیلی مهندسی برق می باشد. باید این رشته را در شهر خود استان یا شهرهای مورد علاقه،که از قبل تهیه کرده گزینش کند.

سپس به ترتیب  ترجیحات و الویت های خود شروع به چینش آنها کند که این انتخابات در نهایت به این صورت انجام گرفته که انتخاب اول به انتخاب 149  ترجیح دارد و انتخاب دو به 148  انتخاب بعدی به همین صورت  تا صد و پنجاهمین انتخاب. اگر داوطلب به اینگونه انتخاب کند مطمئناً تاسف کمتری در آینده خواهد خورد. 

همچنین داوطلبان عزیز می توانند برای مشاوره بهتر و کامل تر در مورد انتخاب رشته خود با خانم دکتر خسروپور از طریق پیام رسان تلگرام اقدام نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.