اهمیت شیمی دوازدهم

برای قبولی در رشته های تاپ رشته ریاضی و تجربی، «درس شیمی» کلید پیروزی است. چیزی که خیلی از دانش آموزان از آن غافل اند. اما چگونه درصد شیمی را به حد مطلوب برسانیم؟ و چرا اغلب دانش آموزان به شیمی دوازدهم بهای کمتری می دهند؟

لینک‌های مفید:

نمونه سوالات شیمی دهم با جواب

نمونه سوالات شیمی یازدهم با پاسخ

نکات بیان شده در این مقاله

در این مطلب می‌خوایم برای کنکوری های عزیز در مورد شیمی دوازدهم، حول این 3 محور بحث کنیم

 1. تعداد سوالاتی که از هر فصل میاد

 2. هر فصل شیمی دوازدهم شامل چه مباحثی است که توی کنکور مهمه

 3. سختی و آسونی سوالات هر مبحث شیمی دوازهم

خیلی از دانش آموزها که دارن برای کنکور آماده میشن، تصمیم می گیرند برخی مباحث شیمی دوازدهم رو حذف کنند. خب دلیلش چی میتونه باشه؟ دلیلش اینه که احساس می‌کنند بهتره وقتشونو روی مباحث دیگه شیمی یا درسهای دیگه بگذارند. یا اینکه وقت زیادی روی مباحث ساده شیمی بزارن اما آیا این جواب میده ؟؟

پاسخش اینه:

برای دانش آموزی که درصد شیمی رو صفر برنامه ریزی کرده، شاید روش خوبی باشه؛ اما برای دانش آموزی که هدفش قبولی در رشته های برتر مثل پزشکیِ این تصمیم می‌تونه مرگ‌بار باشه!!

چرا؟؟؟؟

یک دلیلش اینه که تست‌هایی که به راحتی می‌تونسته ازشون نمره بیاره رو کنار گذاشته که اونم میتونه ناشی از دیدگاه غلطی باشه که برخی از دانش آموزای ضعیف به او القا کردن. گاهی بخاطر همین تصمیم اشتباه، رتبه دانش آموز صدها و حتی هزاران رتبه جابجا میشه. 5000 نفر اول کنکور، این کار رو نمی‌کنند.

بسته آموزشی سرسره‎های ریاضی در شیمی

تو هم با حل مسائل ریاضی تو شیمی مشکل داری؟ 10 تکنیک ریاضی که سرعتت رو افزایش میده

 

 

مباحث مسئله دار

در کتاب شیمی دوازدهم مباحثی داریم که از اون تو کنکور مسئله میدن. اما این مسئله ها از کدوم مباحثن؟؟؟؟؟؟

فصل اول شیمی دوازدهم

در فصل اول شیمی دوازدهم، مبحث اسید و باز، پای ثابت مسائل کنکور محسوب میشه. این مبحث در سالهای پیش دارای 1 الی 2 مسئله بوده و بیشتر دانش آموزا از حل اون خودداری می کنن. البته دلیلیشون قانع کنندس و اون اینه که، زمان زیادی رو می بره و ممکنه تو بدست آوردنه جواب خطا کنن. اما این دلیل برای کسایی که میخوان درصد بالا بدست بیارن قابل قبول نیست و اونا روش حل این تستا رو حل تمرین زیاد، قبل کنکور می دونن.

نکته ی دیگه ای که وجود داره اینه که ممکنه در یکسال سوالای این مبحث شیمی دوازدهم، آسون باشه و راحت بشه حلش کرد و توصیه ما اینه که، سعی کنید این مبحثو بخونید که اگه سوالا آسون بود، بتونید حلشون کنید و نمره شو بدست بیارین.

فصل دوم شیمی دوازدهم

تو فصل دوم مسئله هایی که طرح میشه مربوط به اکسایش-کاهشه و با مبحث استوکیومتری ترکیب میشه. برای همینه که باید تسلط کافی تو استوکیومتری رو داشته باشین تا اگه مسئله ای طرح شد، بتونین حل کنید. البته از این مبحث سوالاتی مثل موازنه بر اساس عدد اکسایش طرح میشه که سوالای آسونی هستن و ما توصیه می کنیم روی اونا کار کنید.

فصل سوم شیمی دوازدهم

تو فصل سوم مبحثی که بتونن از اون مسئله طرح کنن وجود نداره و این مبحث بیشتر جنبه حفظی و مفهومی داره.

فصل چهارم شیمی دوازدهم

مبحث تعادل در فصل چهار نیز جزو مطالب مسئله خیز کتاب شیمی دوازهم محسوب می شود. در کنکور های سال پیش از اون 1 یا 2 سوال طرح شده که این سوالات نسبت به اسید و باز آسون تره و راحت می تونید با تمرین و تست زنی، این مسئله رو تو کنکور حلش کنید.

بسته آموزشی سرسره‎های ریاضی در شیمی

تو هم با حل مسائل ریاضی تو شیمی مشکل داری؟ 10 تکنیک ریاضی که سرعتت رو افزایش میده

تعداد سوالات هر فصل شیمی دوازدهم

فصل اول: 2تا3 سوال

فصل دوم: 2تا 3 سوال

فصل سوم: 1 تا 2 سوال

فصل چهارم: 2تا 3 سوال

نکته

با توجه به این که امسال اولین کنکور برای نظام جدیده، با توجه به برسی هایی که روی تعداد سوالات هر مبحث داشتیم منطقی به نظر می رسه تعداد سوالات شیمی دوازدهم،11 تا12 سوال باشه.

آسانی یا دشواری سوالات هر فصل شیمی دوازدهم

فصل اول شیمی سه

فصل اول شیمی دوازدهم به طور کلی شامل مباحث اسید و باز، صابون ها، انواع محلول هاوقدرت اسیدی می شود.

از این فصل هم مسئله طرح می شه، که در بالا در باره ی اون صحبت کردیم و می تونیم بگیم کمی سوالات اون سختن، و هم سوالات مفهومی، که چنانچه دانش آموزان تست زنی داشته باشن و بدونن چطور از این مباحث سوال طرح میشه، می تونن به راحتی به سوالات مفهومی این فصل از شیمی دوازدهم پاسخ بدن.

پس توصیه مهم «شیمی سا»، اینه اگه دانش آموزی هستید که از این فصل احساس ضعف می کنید، می تونید با یاد گرفتن مباحث پایه کتاب درسی و حل تمرین و تست زدن به طور منظم، یک یا دو سوال از اون رو حل کنید.

فصل دوم شیمی سه

مبحث الکتروشیمی یکی از مباحث شیرین و بهم پیوسته شیمی دوازدهم است که از نظر سطح یادگیری آن بسیار قابل فهم و آسونه. اما خیلی از دانش آموزا با اون مشکل دارند، که از دلایل اون تدریس نامناسب توسط معلمه. این مشکل رو می توان با یه طبقه بندی اصولی و درسته مفاهیم این مبحث، حل کرد.

فصل سوم شیمی سه

آسون ترین مبحث در کل سه ساله.

اما چرا؟

چونکه اغلب مطالب اون به مطالب حفظی و روتین برمیگرده. شما می توانید با کمی تست زدن و فهمیدن نوع سوالاتی که در کتاب های تست یا آزمون ها طرح میشن، یک یا دو سوالی که در کنکور می آد رو جواب بدید.

فصل چهارم شیمی سه

فصلی شبیه به فصل الکتروشیمی است. و مسائل اون جزو مسائل ساده کنکور حساب میشن.

اما مباحث مفهومی اون مثل فصل دوم شیرین و به هم پیوسته هست. و دانش آموز فقط باید از اول فصل شرو به خوندن کنه و نکات کنکوریشم دقت کنه تا بتونه سوالات مفهومیشو حل کنه.

حالا به نکات تکمیلی زیر توجه کنید

1-گاهی در سوالات کنکور مباحث این چند فصل را به صورت ترکیبی در یک سوال می آورند.

برای همین نکته ای که در شیمی همیشه به دانش آموزان تاکید می کنیم، این است که مطالبی که در هر فصل می آید را مسلط شوند تا اگر چنین سوالاتی را دیدن، بتونن پاسخ بدن و بخاطر اینکه یک فصل را نخوندن یا تسلط کافی در یک فصل نداشتن نمره اونو از دست بدن.

2- مباحث شیمی دوازدهم با کتاب های دهم و یازدهم قابل ترکیبه، مخصوصا مسائل این کتاب، که راحت با مباحث استوکیومتری و محلول ها قابل ترکیبه. اما برخی از مباحث مفهومی یک رویکرد جدید دارن و قابلیت ترکیب با سایر مباحث رو کمتر دارن. مثل فصل دوم و فصل چهارم

در پایان توصیه ای که «شیمی سا» به شما دانش آموزان می خواد بگه اینه که اگر سوالات این کتاب سطحش سختم باشه، با کمی تلاش می تونید به ۵ الی ۶ سوال پاسخ بدید، که خودش میتونه رتبتونو جابجا کنه. اما نکته مهم قلق یابی و طرز خواندن مباحث و مطالب این کتابه.

به امید موفقیت برای تک تک شما دوستان عزیز در کنکور سراسری

اهمیت شیمی دوازدهم در کنکور و مباحث ساده و دشوار شیمی سه اهمیت شیمی دوازدهم در کنکور و مباحث ساده و دشوار شیمی سه اهمیت شیمی دوازدهم در کنکور و مباحث ساده و دشوار شیمی سه

2 دیدگاه برای “اهمیت شیمی دوازدهم در کنکور و مباحث ساده و دشوار شیمی سه

 1. E گفته:

  سلام
  خسته نباشید
  فارغ اتحصیل ریاضی نظام جدید هستم و میخواهم دوباره کنکور بدهم.
  اما با شیمی خیلی مشکل دارم مخصوصا بخش های مسئله ، پیشنهاد شما به من برای درصد آوردن در این درس چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.