اهمیت هدفمند بودن در مسیر کنکور

اهمیت هدفمند بودن در مسیر کنکور

تا حالا شده از خودتون سوال کنید که چرا اصلا توی مسیر کنکور قدم گذاشتید؟ دلیل اصلی تون برای اینکه بخش زیادی از زمان روزانه تون رو صرف درس خوندن میکنید چی ؟

مهمترین  وشاید اولین سوالی که باید  توی ذهن یک کنکوری ایجاد بشه اینه که اصلا چرا باید کنکور بدم؟

اگه جواب این سوال رو خیلی راحت و سریع پیدا کردید، پس یعنی شما یک هدف نسبتا معقول برای ادامه ی این راه و نتیجه گرفتن ازش دارید، اما اگه دیدید جواب واضح و روشنی برای این سوال ندارید، بهتره به درون خودتون برگردید و  حتما یک دلیل قانع کننده پیدا کنید، اگر هم پیدا نکردید بهتره که مسیرتون رو عوض کنید و دنبال اون چیزی برید که از ته دل میخواید.

دوباره انتهای خط قبل رو بخون!

اونی چیزی از ته دل میخواید؟

میدونید یعنی چی ؟

 بگردید دنبال هدف!

  • هدف ، اون چیزی که باعث میشه کسی که هر روز تا ساعت 10 صبح میخوابیده ، از ساعت 6 صبح سرحال و قبراق شروع کنه به درس خوندن .
  • هدف ، اون چیزی که باعث میشه وقتی از سر جلسه ی آزمون ازمایشی سخت بلند میشید، ناامید نشید و مسیرتون رو با تمام سختی هاش ادامه بدید .
  • هدف ، اون حس قدرت درونی که بهتون این اجازه رو میده تا بعد هر شکست و تراز پایین دست بزترید روی زانوهاتون و بلند شید.
  • ü    هدف ، مهمترین عامل موفقیت توی مسیر درس خوندن برای کنکوره . بدون هدف ، درس خوندن و تلاش هاتون هیچ جهت گیری خاصی نداره و شما بعد از اولین شکست ، مسیرتون رو ترک میکنید.

 خب ، حالا فکر می کنید همه ی برای رسیدن به اهدافشون باید درس بخونن؟ درس خوندن تنها راه رسیدن به به هدفی که حاضرید براش هرکاری بکنید؟

اگر جواب شما به سوال بالا مثبته ، پس شما یک دلیل محکم و منطقی برای موندن توی مسیر کنکور دارید ، اما اگر به این سوال ما جواب منفی دادید، یعنی برای رسیدن به اهدافتون ، راه های دیگه جز درس خوندن وجود داره ، پس دلیلی نداره وقت و انرژی خودتون رو توی مسیر طولانی مثل مسیر کنکور هدر بدید.

یادتون باشه که هر فردی فقط و فقط یک بار زندگی میکنه ، پس باید بره دنبال اون هدف و مسیری که خوشحالش میکنه.

انواع هدف

ما به طور کلی میتونیم اهداف رو به دو دسته تقسیم کنیم :

  • هدف های بلند مدت
  • هدف های کوتاه مدت

هدف بلند مدت

هدفی که برای رسیدن بهش همونطور که از اسمش پیداست ، باید مدت زیادی به طور پیوسته تلاش کنید و کم نیارید وناامید نشید . درواقع وقتی میگیم “جنگیدن برای هدف”، یعنی تلاشی که برای رسیدن به هدف بلند مدت میکنیم . پس خیلی مهم و حیاتی که شما یک هدف مهم و بزرگ برای خودتون تعیین کنید.

هدف کوتاه مدت

هدفی که برای رسیدن بهش لازم نیست مدت طولانی  و یا به طور پیوسته تلاش کنید ، با یک تلاش توی زمان کم به اون هدف میرسید ، مثل اینکه هدف تعیین کنید امروز از ساعت 6 تا 11 شب درس بخونید . ممکنه در نگاه اول این اهداف در مقایسه با اهداف بلندمدت ، بی اهمیت به نظر برسند و با خودتون بگید که حتی اگه به این اهداف نرسید هم زیاد مهم نیست . اما این دیدگاه کاملا اشتباهه . میدونید چرا ؟ چون داشتن هدف های کوتاه مدت و تلاش برای عملی کردنشون ، برای رسیدن به هدف بلند مدتتون، حیاتی! شما اگه به هدف کوتاه مدت روزانه درس خوندنتون نرسید ، خیلی مشخصه که به خاطر کم درس خوندن به هدف نهایی هم نخواهید رسید . پس سعی کنید هر روز با یک هدف کوتاه مدت جدید روز خودتون رو شروع

کنید تا به هدف بلند مدت برسید.

 ویژگی های یک هدف خوب چی؟

 برای اینکه  در راه رسیدن به هدفتون موفق بشید ،اول از همه لازمه که بدونید یک هدف خوب که ارزش جنگیدن رو داشته باشه ، چه ویژگی هایی داره.

یک هدف خوب باید در حد توان و مهارت باشه

هدفی که برای خودتون انتخاب میکنید باید در حد مهارت و توان علمی شما باشه . برای  مثال اگر اصلا توی درس عربی استعداد ندارید، معلم عربی شدن رو هدف خودتون  نگذارید . وقتی اهدافتون رو بدون توجه به توانایی و مهارت هاتون انتخاب می کنید ، خیلی زود از اون هدف خسته میشید و کنارش میگذارید. برای اینکه هدف درست رو با این ویژگی انتخاب کنید ، اول از همه قبلش نیاز دارید که مهارت ها و توانایی های خودتون رو خوب و کامل بشناسید .

یک هدف خوب باید واقع بینانه باشه

سعی کنید هدفی رو برای خودتون انتخاب کنید که با عقل جور دربیاد ، میپرسید منظورم چی؟

برای مثال، این هدف که از امروز تا روز کنکور ، روزی 3 تا لغت انگلیسی حفظ کنیم ، یک هدف واقع بینانه ست که با عقل هم جور درمیاد. اما اینکه هدف گذاری کنید امروز 50 تا لغت جدید رو حفظ کنم و یادبگیرم ، هدفی غیر منطقی و غلطه . چون حتی اگه بتونید 50 تا لغت رو توی یک روز حفط کنید، مطمن باشید روز بعد در بهترین حالت تنها 10 تاش رو بلدید . پس سعی کنید  اهدافتون واقع بینانه باشه.

یک هدف خوب باید  انعطاف پذیر باشه

همیشه باید این نکته رو توی ذهنتون داشته باشید که همه چی طبق برنامه ریزی های ما پیش نمیره ، پس اگه فردا صبح که از خواب بیدار شدید ، هدف گذاری کردید که تا شب 10 ساعت درس بخونید ، زیاد مطمن نباشید که بشه این هدف رو عملی کرد! می دونید چرا؟ چون در طول روز کلی اتفاق غیر منتظره ممکنه بیفته، ممکنه یکی از اعضای خانواده بیمار بشه ، ممکنه مجبور بشید یه مدت زمانی رو بیرون خونه باشید ، ممکنه استاد کنکورتون بهتون زنگ بزنه و یک کلاس برای فردا مشخص کنه و…. اگر نتونید نسبت به هدفتون منعطف پذیر باشید ، با هر کدوم از اتفاق های بالا اعصابتون بهم میریزه و کلا از برنامه ریختن و هدف گذاری کردن بیزار میشید. سعی کنید هدفی رو انتخاب کنید که بشه براساس شرایط تغییرش داد.

 یک هدف خوب باید کنترل پذیر باشه

این شما هستید که برای زندگی وآینده تون تصمیم میگیرید و نه کس دیگه ای . به هیچ عنوان به خانواده تون یا به مشاور و معلمتون اجازه ندید که به جای شما تصمیم بگیرند و اهدافی که خودشون همیشه میخواستن بهشون برسند رو به عنوان هدف برای شما تعیین کنند . وقتی اجازه ی اینکار رو به اونها میدید ، هیچ وقت نمیتونید اونطور که باید روی اون هدف تمرکز کنید چون کسایی که هدف رو براتون تعیین کردن نسبت به ویژگی ها و مهارت های شما آگاهی کافی نداشتند.

این جمله رو هیچ وقت فراموش نکنید : بهترین کس برای تعیین اهداف زندگی شما ، خود شما هستید.

امیدواریم با خوندن این مقاله بتونید هدف درست و متناسب با مهارت های خودتون رو پیدا کنید .

شیمی سا همراه همیشگی شما در مسیر پر پیج و خم کنکور

اهمیت هدفمند بودن در مسیر کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.