بررسی ویژگی های عنصر 1 جدول تناوبی-هیدروژن

بررسی ویژگی های عنصر 1 جدول تناوبی-هیدروژن

تاریخچه کشف :

در نخستین سالهای دوره  1500  یکی شیمیدانان یا همان کیمیاگران کهن متوجه شدند که یکسری حباب های نوری ندارند زمان زیاد شدن  آهن به اسید سولفوریک آنها نیز افزوده می گردند و توانایی اشتعال زایی را دارند.همچنین در سال 1671  یکی دیگر از دانشمندان به نام رابرت بویل هم این مورد مشاهدات را دیده و به بررسی و انجام آن پرداخته بود.اما  هیچ یک  از این تحقیقات و مشاهدات این دونفر باعث به کشف هیدروژن نگردید .یکی دیگر از شیمیدانان با اسم هنری کاوندیش در سال 1766 مشغول به جمع آوری حباب ها شد وبه این نتیجه رسید  که آنها نسبت به سایر گازهای کاملا تفاوت دارند.

بعدها با گذشت زمان او این مساله راخاطر نشان ساخت  که زمانی هیدروژن می سوزاند ، باعث تشکیل آب شده که باعث شد ابتدا و به ترتیب هم  این نظر را ارائه دهد که آب یک عنصر نمی باشد، خاتمه دهد.این گاز را با نام هیدروژن که به معنی همان اب سابق است به وسیله یکی از کیمیاگران آن دوره با نام انتوان لاوازیه اختصاص یافت. اما در سال 1931 ،فردی به شهرت هارولد اوری به همراه سایر همکارانش در یکی از دانشگاه کشور کلمبیا واقع در ایالات متحده صورت دومی از  هیدروژن خیلی نایاب و و نادر را تشخیص و معرفی کرد که این مورد تقریبا دو اندازه جرم هیدروژن طبیعی بود و آنهااین مورد را دوتریوم نامگذاری کردند.

ویژگی ها :

از ویژگی خاص این گازی بدون رنگ، بدون بو بو و بادارابودن کمترین میزان چگالی میان همه گاز ها است.بررسی ویژگی های عنصر 1 جدول تناوبی-هیدروژن

کاربرد های این عنصر :

بعضی از گازهای موجود در هیدروژن فالیتی که انجام می دهند سوخت را تمیز آتی دانسته که از آب تامین می گردد و زمان اکسیداسیون نیز دوباره به سمت  به آب برمی گردد. سلول های سوخته شده با هیدروژن به طور رو به افزون تحت عنوان یکی از منابع انرژی که عاری از آلودگی بوده شناخته شده و در حال حاضر برای بعضی از اتوبوس ها و اتومبیل ها مورد بهره برداری قرار می گیرد.

از سایرکاربردهای آنها نیز می توان به این موارد اشاره کرد :

در صنعت شیمی برای ساخت آمونیاک خیلی مفید است همچنین جهت بهره وری کودهای کشاورزی که همان فرایند هابر بوش است و در ادامه برای ساخت  سیکلوهگزان و متانول هم کارایی بالایی دارد .ضمنا در تولید پلاستیک و داروسازی بسیار کارآمد بوده
و همینطور جهت از میان برداشتن گوگرد از سوخت به شیوه و  مراحل پالایش نفت دارای بهره برداری بالایی است . اندازه بسیاری از هیدروژن جهت استفاده روغنهای هیدروژنه برای شکل گرفتن چربی ها مورده بهره وری قرار میگیرند ،برای مثال میتوان به ستفاده و تهیه تولید مارگارین اشاره کرد.

هیدروژن (H2) به طور خیلی عظیم و گسترده جهت تولید الکترونیک در قسمت های نیمه هادی ، نمایشگرها ، LED و فتوولتائیک کارایی فراوان دارد. این مورد راحت ترین و ساده ترین مولکول است که دارای خواص و کاربرد ویژه مخصوص به خود است. از سایر توانایی آن منتقل کردن دمای بسیار خوبی داشته است و یک عامل کم کردن و و در عین حال پر کار می باشد.

 

کاربرد بیولوژیکی :

یکی از عناصر پایه برای زندگی انسانها هیدروژن می باشد. این ماد را میتوان در آب و کلیه مولکولیهایی که در زندگی موجودات زنده است نیز مشاهده کرداما با وجود این مزیت خیلی دارای نقش پراهمیتی نبوده و فقط وجود آن الزامی است.

فراوانی طبیعی

به زبا ساده هیدروژن یکی از عناصری در جهان است که به وفور وجود دارد. علاوه برآن در ستاره ها خورشید نیز طبق تحقیقات دیده شده است و همین طور بیشترین میزان تشکیل سیاره مشتری از هیدروژن است.در روی زمین بیشترین اندازه این ماده را میتوان در آب پیدا کرد.و در ادامه هیدروژن تحت عنوان یک گاز که در جو وجود دارد و فقط به اندازه خیلی کم مثلا 1 قطعه کوچ در میلیون هیدروژن که در جو وجودارد را با تسریع فراوان به فضای بیرونی زمین و گرانش زمین می کشاند.در نهایت باید گفت مقدار زیادی از هیدروژن موجود با حرارت و دما همراه با گاز طبیعی اقدام به تشکیل بخار میکنند و همینطور یکی از خصوصیات دیگر این عنصر قابلیت تولید الکترولیز آب را نیز دارد.

گروه 1
تناوب 1
دسته s
عدد اتمی a
حالت فیزیکی گاز
الکترون های لایه ظرفیت 1s1
نقطه ذوب 259.16°C, −434.49°F, 13.99 K- 
نقظه جوش 252.879°C, −423.182°F-, 
چگالی 0.000082
 جرم اتمی 1.008
بررسی ویژگی های عنصر 1 جدول تناوبی-هیدروژن
بررسی ویژگی های عنصر 1 جدول تناوبی-هیدروژن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.