برنامه ریزی مناسب برای کنکور

برای یک برنامه ریز خوب و اصولی اولین مرحله تنظیم برنامه های روزانه و  کارهایی از قبیل زمان خواب و استراحت، زمان غذا خوردن، زمان رفت و برگشت از مدرسه به منزل و … یک برنامه ریزی استاندارد، اصولی داره که حتما باید برای تنظیم برنامه رعایت کنید.

 

خصوصیات  و ویژگیهای برنامه ریزی مناسب برای کنکور

برنامه باید قابل اجرا باشه:

برنامه ریزی که می خواهد انجام شود درقالب هدف اصلی شما باشد و اینکه آیا شما توانایی انجام آن را دارید؟ مثلا اگر تا به امروز هفته ای 20 ساعت مطالعه داشتید، نمیتونید به یکباره ساعت مطالعه ای هفتگی خودتون رو به 50 ساعت برسونید. این فرایند افزایش ساعت مطالعه باید در گذر زمان انجام بشه.

زمان جبرانی داشته باشه:

ممکن است برای هریک از شما پیش آید که در چند روز یا یک هفته موفق به خواندن نشوید پس زمان باید طوری تنظیم شود که جبران آن روزها گردد. انعطاف پذیری و وجود زمان جبرانی در برنامه ریزی از اهمیت فوق العاده ای برخورداره.

مرور و تست زنی داشته باشه:

مرور کردن برترین روش مناسب است که باعث تسلط هرچه بیشتر شما بر روی تک تک مباحث کتاب درسی میشه. در نظر داشته باشید که با یکبار مطالعه کردن هر مبحثی، شما به تسلط نمیرسی

زمان مناسب برای خواب و استراحت داشته باشه:

بهترین زمانی که  برای خواب در طول شبانه روز میتوان برنامه ریزی کرد، حد فاصل ساعت 11 شب تا 6 صبح هست.  بنابراین حتما این نکته رو در برنامه ریزیتون رعایت کنید که مطالعه از ساعت 11 به بعد تجاوز نکنه.  در ضمن میتونید 30 دقیقه خواب بعدازظهر هم در برنامه ریزی روزانتون لحاظ کنید.موضوع دیگری که شایان ذکر است قرار دادن زمان استراحت بین واحدهای مطالعاتی است. شما میتونید بعد از هر 90 دقیقه مطالعه، 15 دقیقه استراحت کنید و یا بعد از هر 45 دقیقه مطالعه، 5 دقیقه از جای خودتون پاشید و قدم بزنید و از فضای درسی دور بشید. به این نکته توجه داشته باشید که در زمان مطالعه فقط مطالعه کنید و در زمان استراحت، فقط استراحت کنید.

تناسب داشته باشه:

منظور از تناسب هم تناسب بین درس های عمومی و اختصاصی است و هم تعداد درس هایی که در طول روز مطالعه میکنید. در فصل های مختلف سال تناسب بین عمومی ها و اختصاصی ها متفاوته.

فصل تابستان: 80 درصد زمان مطالعاتی روزانه برای دروس اختصاصی و 20 درصد برای دروس عمومی.

فصل پاییز:  70 درصد زمان مطالعاتی روزانه برای دروس اختصاصی و 30 درصد برای دروس عمومی

فصل زمستان:  60 درصد زمان مطالعاتی روزانه برای دروس اختصاصی و  40 درصد برای دروس عمومی

فصل بهار (سه ماه پایانی برای آمادگی جهت شرکت در کنکور) :  50 درصد زمان مطالعاتی روزنه برای دروس اختصاصی و 50 درصد برای دروس عمومی.

برنامه ریزی مناسب برای کنکور

 

روزی چند ساعت درس بخونم؟

شاید این سوالات به ذهن شما هم خطور کند .واسه رسیدن به رتبه مناسب کنکور چقدر بخونم؟ واسه رسیدن به دندانپزشکی چقدر بخونم؟ از این دست سوالات رو دانش آموزان زیادی بارها از ما پرسیدن. سوالی که در این بین برای اکثر داوطلب‌ها از جمله تو دوست عزیز پیش میاد، این هست که در طول شبانه روز چند ساعت مطالعه داشته باشی تا به رشته مورد علاقت برسی. توجه داشتن به زمان و کمیت کار بسیار برای زمان ارزشمند و مفید است اما در نهایت کیفیت کار نتیجه مطلوب را نشان خواهد داد. به عنوان مثال داوطلبی رو در نظر بگیر که از 3 ساعت مطالعه کتاب شیمی فقط 10 صفحه از کتاب رو به خوبی یاد میگیره و داوطلب دیگه همین حجم از کتاب رو فقط با 1 ساعت مطالعه به خوبی متوجه میشه.

بنابراین دقت کن که از هر دقیقه مطالعه ای که انجام میدی استفاده لازم رو ببری و مباحث رو به خوبی یاد بگیری . یکی از مطالب دیگه که خیلی اهمیت داره افزایش ساعت مطالعه است که شما را به نتیجه مطلوب می رساند. مثلا اگر تا الان فقط روزی 2 ساعت مطالعه داشتی نمیتونی از خودت انتظار داشته باشی که به یک دفعه به بالای 8 ساعت مطالعه با کیفیت در روز برسی. کاری که میتونه در افزایش ساعت مطالعه به تو کمک زیادی بکنه، ثبت ساعت مطالعه در طول شبانه روز هست.

تو میتونی با بررسی دفتر ثبت ساعت مطالعاتی سعی کنی که هر روز نسبت به روز قبل 30 دقیقه مطالعه بیشتری داشته باشی. این روند به تو کمک میکنه که بعد از مدت زمان کوتاهی هم کیفیت و هم کمیت مطالعاتی خوبی به دست بیاری و پیشرفت رو به چشم ببینی. بنابراین به عنوان نکته آخر درنظر داشته باش که به هیچ عنوان به یکباره ساعت مطالعاتی خودت رو بالا نبری و این کار رو کم کم و در گذر زمان انجام بدی. کنکور مسابقه دوی ماراتن هست، نه دوی 100 متر. بنابراین نیاز داری انرژیت رو برای کل مسیر تقسیم کنی تا به سلامت از خط پایان با موفقیت رد بشی.

هر روز چه درس هایی بخونم؟

تنوع داشتن در مطالعه از اهمیت و ارزش زیادی برخوردار است. تو نمیتونی مثل سال های قبل هر روز فقط یک درس رو برای امتحانات پایان ترم مطالعه کنی.  شما دومجموعه درس برای کنکور پیش روی خودتون دارید، دروس عمومی و اختصاصی.سعی کنید برنامه مطالعاتی هر روز شما باید ترکیبی از مجموعه درس های این دو گروه باشه. مساله مهم این است که مطالعه دروس عمومی واختصاصی یکسان نیستند به عنوان مثال داوطلب های حرفه ای در تابستان به دروس اختصاصی نسبت به عمومی توجه بیشتری دارن و این موضوع بعد از عید و در ماه های پایانی کنکور کاملا برعکس خواهد شد.

بنابراین در برنامه مطالعاتی روزانه ای که تنظیم میکنید هم برای دروس عمومی و هم برای دروس اختصاصی وقت اختصاص بدید.یک نکته مهم در تنظیم برنامه ریزی روزانه توجه به درس های ضعیفی هست که هیچ وقت در اون درس ها به دلایل مختلف مثل ضعف در پایه و… پیشرفتی نداشتی.  سعی کن مطالعه این درس ها رو در برنامه هر روزت قرار بدی.

مطمئن باش بعد از مدت زمان کمی این درس ها که قبلا نقطه ضعف تو بود به نقطه قوت های مطالعاتی تو تبدیل میشن و از مطالعه شون لذت میبری.

چقدر تست در برنامه ریزی برای کنکور قرار دهیم

قبل از هر کار مهم ترین چیزی که باید یاد بگیری آموزش تست زنی است.اولین کار در مورد تست این است که بهتر است تعریف دقیقی از تست زنی آموزشی و تست زنی آزمونی براتون بگم. در تست زنی آموزشی تنها هدف داوطلب یادگیری جنبه های مختلف یک مبحث و آشنایی با تیپ تست‌هایی هست که میتونه مورد سوال قرار بگیره. بنابراین در تست زنی آموزشی زمان پاسخ گویی به هر تست و درست و غلط زدن اون اصلا اهمیت نداره و هدف فقط یادگیری هست.تست آموزشی بعد از مطالعه در حل آن از اهمیت زیادی برخوردار است و از زاویه های مختلف هدف طراح تست رو بررسی کنید با انواع تیپ سوالات یک مبحث آشنا بشید. از این نوع تست زنی در طول سال تحصیلی زیاد استفاده می کنید.

تست باید در مدت زمان مشخص حل شود این نوع تست زنی شما رو با شرایط آزمون آشنا میکنه و بهتون کمک میکنه سرعت و دقت خودتون رو در مواجهه با تست ها افزایش بدید. با توجه به توضیحات بالا کاملا مشخصه که نمیتونید تعداد تست مشخصی رو تعیین کنید ولی به طور کلی 3000 تست برای دروس اختصاصی و 1000 تست برای دروس عمومی در طول ماه  ایده آل (دقت کنید، ایده آل!) هست.نکته ای که باید حتما به اون توجه کنید، قرار دادن تست های آزمونی در روز های پایانی هفته و نزدیک به آزمون های آزمایشی هست. این تست های آزمونی به شدت شرایط شما رو در آزمون ها مثبت تر میکنه.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.