بهترین آزمون آزمایشی کنکور

بهترین آزمون آزمایشی کنکور

اگر می خواهید در انتخاب آزمون های آزمایشی کنکور راحت تر انتخاب کنید حتما این مقاله رو بخونید.

بارها اتفاق افتاده که خیلی از دانش آموزها و بچه های پشت کنکوری می پرسن آزمون های سنجش بهتره یا آزمون های قلم چی؟ بین آزمون های گاج و آزمون های گزینه دو کدوم بهتره؟ و ….
ما در این مقاله قصد نداریم برای هیچ موسسه ای و آزمون های آزمایشی موسسه خاصی تبلیغ کنم.

واقعیت امر اینه که بعضی موسسات در چند سال اخیر کتاب های خوبی منتشر کردن، همچنین بعضی ها واسه یکی دو درس کتاب های بهتری نسبت به بقیه دارن اما آزمون هایی که برگزار می کنن به خوبی کتاب هاشون نیست.

بعضی موسسات برنامه و مشاوره درسی بهتری دارن یا اینکه جامعه آماری آزمون هاشون بیشتره و رقابت بچه ها به کنکور واقعی نزدیکتره .  اما کتاب هاشون به خوبی کتاب های موسسات دیگه نیست.

در مورد برخی موسسات هم میشه اینطور بیان کرد که بعضی آزمون های آزمایشی شون مثلا فقط سه تای آخرش خوبه که شبیه کنکور هست و جامع هست و جامعه آماری بالایی دارن اما برنامه طول سال تحصیلی شون چندان خوب نیست.

چون نمی خوایم در مورد آزمون های آزمایشی کنکور و انتخاب موسسه زیادی گیج بشین چند نکته ضروری که باید در نظر بگیرین رو براتون می گیم ولی همیشه این رو در نظر داشته باشید که انتخاب موسسه و آزمون آزمایشی به معنای قبولی صد در صد در یک دانشگاه خوب یا رتبه خوب در کنکور نیست.

مواردی که در انتخاب موسسه باید در نظر بگیرین:

فاصله زمانی ما بین آزمون های آزمایشی

حد نرمال به این صورته که آزمون های آزمایشی باید دو هفته یک بار برگزار بشن.

اگه بیشتر از این باشه مثلا ۳ هفته یکبار ، معمولا آدم هفته اول رو جدی نمی گیره و ممکنه زیاد نخونه ضمنا برنامه ریزی برای ۳ هفته که طولانی تر هست سخت تره و ممکنه در عمل خیلی چیزا با برنامه ای ک ریخته شده تفاوت داشته باشه.

یا مثلا اگه کمتر از ۲ هفته باشه مثلا یک هفته یکبار آزمون باشه اونجوری حجم مطالبی که برای آزمون میاد خیلی کم میشه مثلا باید ۵۰ سوال زیست از ۴ صفحه طرح بشه که مجبور می شن سوالات غیراستاندار زیادی طرح کنن.

بهترین فاصله بین آزمون ها ۲ هفته یکبار هست.  

جامعه آماری آزمون

تعداد شرکت کنندگان در آزمون هر چی بیشتر باشه بهتره.

موسساتی که جامعه آماری خیلی پایینی دارن باعث میشه داوطلب با درصد های پایین تری رتبه کشوری خیلی خوبی بیاره که معمولا باعث مغرور شدن داوطلب ها و احساس اینکه نیاز به مطالعه ندارن و خیلی سرتر از بقیه هستن میده.

در واقع جامعه آماری بالا رقابت رو زیاده میکنه و داوطلب تلاش بیشتری می کنه تا آزمون های بعدی آزمون بعدی رتبه و تراز بالاتری بیاره.

اعتبار موسسه و سابقه کار

پیشنهاد ما به شما اینه که آزمونی شرکت کنید که موسسه اش با سابقه باشه و در سال های گذشته امتحان خودش رو پس داده باشه.

وقتی یک موسسه هر سال کلی رتبه خوبی در کنکور میده و بعضا دیده میشه اکثر تک رقمی ها و دو رقمی ها آزمون های این موسسه رو شرکت کردن بیشتر میشه به برنامه آزمون هاش اعتماد کرد.

سطح سوالات آزمون های آزمایشی

اینکه گاها می بینیم بعضی از سوالات آزمون های یکی از دروس یک موسسه بالاتر از سطح سوالات کنکور هستن دلیل بر خوب نبودن آزمون ها نمیشه.

گاهی خود سوالات کنکور یک درس در یک سال ممکنه آنقد سخت طراحی بشه که هیچ کس در کل کشور اون درس رو بالای ۹۰ درصد نزنه که موارد این چنینی رو توی دروس اختصاصی کنکور سراسری ریاضی و تجربی قبلا داشتیم.

علاوه بر این، کسی که سوالات کمی فراتر از حد کنکور رو جواب بده سوالات کنکور براش ساده تر خواهند بود. سطح سوالات اگه کمی بالاتر از کنکور باشه وقتی بریم سر کنکور غافلگیر نمی شیم. 

تحلیل آزمون های آزمایشی (خیلی مهم)

هدف اصلی دانش آموزان و کنکوری ها از شرکت در آزمون، ارزیابی و تحلیل آزمون و شناسایی نقاط ضعف و قوت و برطرف کردن نقاط ضعف هست.

همچنین بهترین زمان برای ارزیابی و تحلیل آزمون بعد از ظهر همون روز آزمون هست.

باید کارنامه آزمون رو همون روز دریافت کنیم.

توی ارزیابی سوالات نزده و غلط رو بررسی می کنیم حتما و توی یک دفتر سوالات و جواب ها رو با ذکر دلیل (کمبود وقت، تسلط نداشتن، اشتباه محاسباتی و بی دقتی و ….) یادداشت می کنیم.

ممکنه تعداد سوالات نزده و غلط ما زیاد باشه و نوشتن جواب ها و سوالات وقت گیر باشه پس یکی از فاکتورهای انتخاب آزمون مناسب انتخاب موسسه ای هست که سوالات نزده و غلط رو خودش جداگانه به ما تحویل میده که ما بتونیم اونها رو راحت تر در دسترس داشته باشیم.

 اگه کسی آزمون رو ارزیابی نکنه نصف بیشتر فایده آزمون رو از دست داده و به همین خاطر هست که خیلی از بچه ها توی آزمون ها اصلا پیشرفتی در تراز و درصد خود ندارن چون ارزیابی نمی کنن و اشتباهات آزمون های قبلی رو دوباره تکرار می کنن و یه جورایی بدون پیشرفت خاصی فقط درجا میزنن.

هماهنگی آزمون های آزمایشی با برنامه درسی مدرسه

واسه بچه هایی که دانش آموز هستن و قصد دارن در آزمون آزمایشی شرکت کنن حتما آزمونی شرکت کنن که هماهنگ با برنامه درسی آموزش و پرورش باشه و خیلی جلوتر نباشه تا به درس های مدرسشون هم لطمه نزنه. درواقع آزمون و مدرسه باید موازی با هم باشن.  

قیمت آزمون های آزمایشی

قیمت موسسات برای آزمون های آزمایشی با هم متفاوت است.

اگه کسی توان مالی پرداخت هزینه آزمون ها رو نداره بعضی موسسات هستن که بورسیه اش می کنن و بدون پرداخت هزینه می تونه تو آزمون ها شرکت کنه.

همچنین موسساتی هست که قیمت هایی پایین تری داره که با توجه به بودجه خود می تونین بهترین رو انتخاب کنید.  

توصیه پایانی

به هیچ وجه در آزمون های آزمایشی دو موسسه جداگانه نباید شرکت کرد چون تنها چیزی که نصیب آدم میشه آشفتگی و سردرگمیه.

ضمن اینکه معمولا آزمون ها روز جمعه برگزار می شن و خیلی از موسسات در یک روز همزمان آزمون دارند و شرکت در دو موسسه تداخل هایی به وجود می آره.

مطمئن باشید کسانی که دو یا چند آزمونی بودن اگر این کار رو نمی کردن رتبه بهتری می اوردن.

یک برنامه رو باید پیش بگیرید و تا آخر سال طبق همون برنامه آزمون جلو برید.

علاوه بر مطالب گفته شده، ذکر این نکته هم الزامی به نظر میرسه کهتنها انتخاب آزمون مناسب و شرکت در آزمون تضمین کننده موفقیت شما در کنکور نیست. باید هنر درست آزمون دادن و درست تست زدن هم در منزل و هم در جلسه آزمون ها رو بلد باشید. باید ساعت مطالعه بالایی داشته باشید، انگیزه و امید خودتون رو در طول سال تحصیلی حفظ کنید، برنامه ریزی دقیق و منظمی داشته باشید، روش مطالعه هر درس رو بلد باشید، از منابع کمک آموزشی متناسب با وضعیت خودتون استفاده کنید و بسیاری نکات دیگر که لازمه ی موفقیت در کنکور هستند.

از همه موارد بالا مهمتر تحلیل و ارزیابی آزمونه که حتما حتما باید با دقت صورت بگیره و ضعف و نقص ها برطرف بشه.

بهترین آزمون آزمایشی کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.