تاثیر خواب بر یادگیری

تاثیر خواب بر یادگیری

خواب مهمترین بخش زندگی و موثر در تقویت و قدرت یادگیری حافظه است.

 

استراحت کافی و درنتیجه شاداب بودن دانش‌آموزان فراگیری بیش‌تری را در پی دارد.  تأثیر خواب بر روی عملکرد مغز با تسهیل ارتباطات عصبی­- شیمیایی سلول‌های مغز به تقویت حافظه و قدرت یادگیری کمک می‌کند.نتیجه‌ی تحقیقات نشان داده یک دوره خواب پس از به دست آوردن یک تجربه‌ی جدید می‌تواند تأثیرات یادگیری را تسهیل کند و این بهبودی ناشی از تغییر در عملکرد مناطقی از مغز است که به یادگیری مربوط است.

 

البته بهترین وقت خواب چند ساعت قبل از نیمه‌شب است؛ زیرا از ساعت ۹ شب تا نیمه‌شب آغاز ترشح هورمون ملاتونین است که نقشی اساسی در خواب دارد و باعث تنظیم ساعت داخلی بدن می‌شود.

 

اهمیت خواب در انسان بر کسی پوشیده نیست،

 

از کارکردهای خواب می‌توان به تقویت سیستم ایمنی بدن، ترمیم نورون‌ها و حفظ کارآوری سیستم عصبی ، ساماندهی یادگیری و حافظه اشاره کرد.

نوجوان به ۸ ساعت خواب در شبانه روزنیاز دارد که البته در افراد مختلف متفاوت می‌باشد.

با توجه به اهمیت خواب می‌توان گفت: کم‌خوابی و بی‌خوابی صدمات جبران ناپذیری را به فرد وارد می‌کند، از جمله کاهش توان یادگیری و تمرکز فرد،

سخت بلند شدن از خواب و چرت زدن در طول روز، احساس خستگی و بی‌حوصلگی  و بدرفتاری و افزایش حساسیت‌پذیری و در نهایت کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن را کاهش و احتمال افزایش بیماری در فرد را بالا میبرد.

و در نهایت بهترین زمان خواب بین ساعات ۱۰ شب تا ۶ صبح است. همچنین هیچ وقت زمان خواب خود را جابه‌جا نکنید.

با توجه به مطالب بالا بهتر می‌توانید کارهای روزانه‌تان را برنامه‌ریزی کنید تا از بیش‌ترین کارآیی و بازدهی برخوردار شوید.

یادتان باشد که در شبانه روز کمتر از ۶ ساعت و بیش‌تر از ۸ ساعت نخوابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.