خلاصه نویسی برای کنکوری ها

خلاصه نویسی برای کنکوری ها

از مهمترین و اصلی ترین اصول یادگیری می توان به خلاصه نویسی و نکته برداری اشاره کرد.

 قاعدتا مغز انسان از تکرار متنفر است به همین دلیل با خلاصه نویسی و نکته برداری از مطالب می توان کمی از فرآیند تکرار مباحث بکاهیم و بازده مغز خود را به بالاترین حد برسانیم.

روش های مختلفی برای خلاصه نویسی و نکته برداری وجود داره که روش اجرای هر کدام به نوع و ماهیت درس بستگی داره. اما موردی که مهم هست و در همه روش ها وجود دارد این است که خلاصه نویسی اصولی باعث میشه هر مبحثی را به راحتی مرور کنیم و در آن به تسلط برسیم و به این صورت مغز به آمادگی بیشتر و بهتری برای بازیابی مطالب خوانده شده از دایره فراموشی خود می رسد.

اکثر نفرات برتر کنکور از روش های خلاصه نویسی و نکته برداری استفاده کرده اند.

داوطلبانی که می خواهند زیست را در کنکور بالای 90 درصد بزنند افرادی هستند که بتوانند همه نکات زیست را در نهایتا 30 صفحه خلاصه نویسی کنند و زود به زود آن را مرور کنند!

هیچ شکی وجود نداره که خلاصه نویسی تاثیر بی نظیر و مهمی در موفقیت کنکوری ها داره.

خلاصه نویسی و نکته برداری به این دلیل اهمیت زیادی داره که باعث میشه حجم زیادی از مباحث را در مدت زمانی کوتاه مرور کنید .

مرور و جمعبندی حجم زیاد مباحث کنکور مشکل اصلی داوطلبان کنکوری است که با خلاصه نویسی می توان آن را حل کرد.

روش های خلاصه نویسی

روش خلاصه نویسی معمولی ( یاداشت برداری )

در این روش از خلاصه نویسی هر آنچه از درس متوجه شده ایم را بر روی یک کاغذ به صورت چکیده می نویسیم.

روش یادداشت برداری اصلی ترین نوع خلاصه نویسی هست که معمولا در دفتری جداگانه نوشته می شود.

اما نکته ای که خیلی اهمیت دارد این است که نوشتن نکات حجم نوشته را زیاد نکند لذا فقط نکات خیلی مهم و کلیدی را ثبت کنید.

روش حاشیه نویسی

در این روش نکات مهم و کلیدی را در همان صفحه و در حاشیه ها و پاورقی ها می نویسیم و تفاوتی نمیکنه نکته مربوط به کتاب باشد یا جزوه و یا مثلا نکات تستی مربوط به هر مبحث را می نویسیم.

به عبارتی دیگر نکات کلیدی را به زبون خودمون در حاشیه کتاب یا جزوه یادداشت میکیم.

بهتره در حد امکان درک خودمون را از هر پاراگراف در حاشیه ی کتاب بنویسیم.

باید توجه داشته باشید که حاشیه نویسی باید به گونه باشه که تمام نکات مهم آن پاراگراف را دربر گیرد، در غیر اینصورت برای مطالعه مجدد آن مبحث مجددا باید کل درس را بخونید.

خلاصه نویسی برای کنکوری ها

روش علامت گذاری

معمول ترین روش در نکته برداری و مطالعه است که نکات مهم مشخص می شوند . مثلا با علامت سوال و یا ستاره دار کردن ، دایره کشیدن دور کلمات اصلی و … مطالب رو دسته بندی کنید.

روش نت برداری

این روش شاید در ابتدا کمی سخت باشد چون نشان از تسلط شما بر آن مبحث دارد و البته باید به خوبی درس را خوب یاد گرفته باشید تا بتوانید نت برداری کنید.

برداشت ذهنی و درک خود را به زبون خودتون بنویسید .

می توانید برای نکات و فرمول های مهم رمز گذاری داشته باشید .

رمزی که فقط خودتون میدونید چی هست.


نت برداری و نکته برداری باعث افزایش تمرکز به هنگام مطالعه و کاهش بی دقتی می شود.

از روش های متداول نت برداری می توان به کتاب تاریخ ادبیات مصور تخته سیاه که به روش تصویر سازی ذهنی ، اشاره داشت. در واقع نت برداری باید باعث بشه مطلب مورد نظر را به راحتی مرور و به یاد بیاریم.

خودتان خلاصه نویسی کنید

این روزها بازار کنکور شده بازاری پردرآمد برای افراد سودجو که سعی دارند به هر روشی که شده داوطلب را ترغیب به خرید محصولات بی فایده و بی کیفیتشان کنند.

متاسفانه در برخی کتاب فروشی جزواتی به اسم خلاصه نویسی آماده فروخته می شوند که ادعا میکنند مربوط به فلان رتبه و قبولی پزشکی و مهندسی و وکالت است ! حتی اگر این حرف درست باشد باز هم شما نباید از آن استفاده کنید چون واقعا بی فایده است و نتیجه ی خوبی از آن نمی گیرید.

خلاصه نویسی که خود داوطلب و در طول سال انجام می دهد باعث می شود نقاط قوت ضعف خود را تا قبل از آزمون های جمع‌بندی نزدیک به کنکور به خوبی شناسایی کند و براساس آن ها منابع جمعبندی را تهیه کند.

خلاصه‌نویسی شما منحصر بفرد و مختص خودتان است لذا به خوبی می دانید در کدام مباحث و نکات مسلط شده اید و دیگر نیازی به مرور ندارید و یا برعکس . در حالیکه خلاصه های آماده ی بیرون این امکان را به شما نمی دهند .

خلاصه نویسی ها باید مرور شوند

داوطلب زمان برای خلاصه‌نویسی و نکته برداری میذاره ولی تا مدت ها مرور نداره ازشون این کار باعث میشه به هدف از خلاصه نویسی که همون یادگیری و آموزش مباحث هست ، نرسید و مرور خلاصه ها بعد از مدت زمان زیاد باعث میشه خیلی از مطالبی که در خلاصه نوشته شدن رو به یاد نیاورید و فراموشتان شده باشند.


شما باید بعد از خلاصه نویسی و نکته برداری، مکررا مرور خلاصه نویسی ها خود را انجام دهید تا مطالب فراموش نشوند . توصیه می شود از هم اکنون خلاصه‌نویسی داشته باشید و هر ماه ازشون مرور کنید تا در دوران جمعبندی یک منبع عالی برای مرور سریع و حرفه ای داشته باشید.

تمیز و خوش خط خلاصه نویسی کنید با کمی چاشنی تنوع

برخی داوطلبان آنقدر خلاصه‌نویسی ها و نکته برداری های بی نظم و بد خطی دارند که هیچ کسی رغبت به خوندنش نداره و حتی قابل استفاده ی مجدد نیستند. اینجوری میل شما به مرور خلاصه ها هم کمتر میشه و همین باعث فرار شما از مرور خلاصه هاتون میشه.

خلاصه نویسی از چند منبع ممنوع است

بازم وسواس و این بار در خلاصه نویسی ونکته برداری! خیلی از داوطلبان به خیال اینکه خیالشون راحت باشه یک خلاصه نویسی کاملِ کامل انجام دادن ، از چند منبع مختلف برای خلاصه نویسی استفاده می کنند. مثلا برای خلاصه نویسی و نکته برداری زیست از کتاب نشر الگو و خیلی سبز و گاج نقره ای استفاده می کند که مبادا نکته ای را از قلم بیندازد…

در وهله ی اول شما باید به منبع درسی خودتون اعتماد داشته باشید و با یک منبع برنامه ریزی درسی خود را پیش ببرید . خلاصه نویسی و نکته برداری از چند منبع ، دام مطالعاتی است و باعث کندخوانی و بی انگیزگی در مطالعه ی روزانه می شود.

توصیه های پایانی

بهترین زمان خلاصه نویسی و نکته برداری یک ماه بعد از اولین بار مطالعه است. خلاصه نویسی باید با ذوق و فعال باشد نه کسل کننده. خلاصه نویسی باید به زبون خودتان و مختص خودتان باشد نه استفاده از خلاصه نویسی افراد دیگر حتی رتبه ها . سعی شود مدت زمان خلاصه نویسی کم باشد تا بتوان از آن خلاصه در مدت زمانی کوتاه و چندین بار استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.