خواب یک کنکوری چطوری باید باشد؟

خواب یکی از چالش برانگیزترین موضوعاتی که بیشتر دانش آموزهای کنکوری باهاش درگیرن. اینکه چطوری و چه قدر بخوابید شاید در نگاه اول خیلی ابتدایی به نظر برسه ، اما اگر بهش پرداخته نشه ، کلی مشکل در ساعات مطالعه وبازده یک دانش آموز کنکوری ایجاد میکنه.

چرا تنظیم خواب اهمیت دارد؟

اهمیت خواب اونجایی مشهود میشه که ، روی بازده شما و ساعات مطالعه شما تاثیر منفی میزاره، اینکه بتونید میزان خوابتون رو طوری تنظیم کنید که همیشه خواب آلود نباشید و به میزان کافی انرژی برای مطالعه داشته باشید، یک نوع مهارت که در ادامه ی مقاله تا حدی به یادگیری این مهارت پرداختیم.

خواب یک کنکوری چطوری باید باشد؟
خواب یک کنکوری چطوری باید باشد؟

شما تصور کنید در یک روز عادی که به مدرسه میرید ، بین 6 تا 7 ساعت از روز رو در مدرسه میگذرونید، پس کلا 18 ساعت باقی میمونه ، اگر تصور کنیم که درحد 2 ساعت هم کلاس اضافی برید ، باز هم 16 ساعت باقی میمونه ، که دوساعت به استراحت و کارای متفرقه تعلق میگیره، و 14 ساعت باقی میمونه، حالا اگر ساعات خوابتون رو معقول در نظر بگیریم ، بین 6 تا 7 ساعت هم در روز میخوابید ، پس در کل 6 و 7 ساعت مفید فرصت برای مطالعه دارید. مهمترین مشکل اکثر داوطلب ها اینه که ساعت مطالعه ای که گزارش میکنند، کمتر از این حد و معمولا 3 ساعته! این یعنی هنوز خیلی از داوطلب ها استفاده ی مفید از ساعات بیداریشون رو بلد نیستند.

خواب یک کنکوری چطوری باید باشد؟
خواب یک کنکوری چطوری باید باشد؟

تاثیرات خواب روی سیستم بدن

بدن هر انسان بالغ به طور متوسط به 6 تا 8 ساعت خواب احتیاج داره ، خواب کافی باعث تقویت حافظه ، یادگیری بهتر میشه و سیستم ایمنی بدن رو قوی تر می کند ، همجینین در کاهش استرس به خصوص در بچه های کنکوری ، موثره.  خواب منظم ، میتونه باعث شادابی و نشاط بشه . بدن اما خودش رو با برنامه ی خواب بدنمون تنطیم میکنه و کارایی و قدرت یادگیری ما رو بالا و پایین میبره . حال شما تصور کنید هر روز توی یک ساعت متغیر بخوابید و بیدار بشید ، بدن هیج وقت نمیتونه سیستم یادگیری و کارایی شما رو درست تنظیم کنه و این باعث میشه که همیشه خواب آلود و کسل باشید  و اونطور که میخواهید بازده نداشته باشید.

چی جوری خوابمون رو تنظیم کنیم؟

 بهترین زمان برای خواب خودتون رو محاسبه کنید ، مقدارخواب کافی برای افراد مختلف ،بین 6 تا 8  ساعت، متغیره اما اکثر افراد  به 8 ساعت خواب نیاز دارند. ما به شما توصیه می کنیم که اولویت خودتون روی زود از خواب بیدار شدن بزارید ، چون قدرت یادگیری انسان در صبح ها بیشتر از شب هاست . خیلی از داوطلب ها میگن که ما شبا بهتر میتونیم درس بخونیم و تمرکز بیشتری داریم ، اما این دسته از دانش اموزها کاملا اشتباه می کنند، درسته گاهی نیازه که یه مدت بیشتر بیدار بمونیم اما حواستون باشه طبق سیستمی که بدن داره خودش رو تنظیم میکنه ، شب ها میزان یادگیری کم میشه. مثلا تصور کنید شب قبل از آزمون ، مطالب مهم رو خوب میخونید و کاملا هم یاد میگیرید ، اما روز بعد که با سوال ها رو به رو می شید ، مبینید که سوال ها رو بلدید ولی نمیتونید حل کنید به جواب درست برسید(مطمنا خیلی هاتون این تجربه رو دارید).

حالا اگه به طور معمول صبح ها تا ساعت 9 میخوابیدید، و از الان میخواین خوابتون رو تنظیم کنید که به جای ساعت 9 ، ساعت 6 صبح از خواب بیدار بشید ، قاعدتا نمیتونید به روزه به این برنامه ی خواب جدید عادت کنید ، پیشنهاد ما اینه که یه بازه 15 دقیقه ای ایجاد کنید و کم کم بدن خدوتون رو به زود از خواب بیدار شدن عادت بدید. مثلا اگر تا دیروز ساعت 9 از خواب بیدار می شدید، فردا ساعت خودتون رو روی 8:45 دقیقه تنظیم کنید و روز بعدش روی 8:30 و همینطوری روزانه 15 دقیقه از تایم خوابتون کم کنید تا به اون زمان مورد نظرتون برسید.

خواب عصر، خوبه یا بد؟

این سوال خیلی از شماهاست ، چون معمولا وقتی از مدرسه و یا کلاس کنکور برمیگدید، خسته اید و اکثرتون میخوابید، و از اونجایی که مهارت کنترل زمان خواب رو نداریم ، میبینم که خواب نیم ساعته نبدیل شده به یک خواب سه ساعته که باعث میشه هم تنظیم سیستم بدنی تون بهم بریزه و هم ساعت مطالعه مفیدتون رو از دست بدید. پشنهاد ما به شما اینه که اگر میتونید عصرها نخوابید ولی اگر خیلی خسته اید فکر میکنید که بدنتون حتما به خواب احتیاج داره، سعی کنید مدت زمان خواب عصرتون بیش تر از یک ساعت نشه تا سیستم بدنی و ساعت مطالعه تون بهم نریزه.

بهترین زمان برای درس خوندن

شاید براتون عحیب و حتی ناراحت کننده باشه ، اما بهترین تایم برای درس خوندن بین ساعت 4 ونیم صبح تا 7 ونیم صبح ! برای کسانی که مییتونن تو این تایم از خواب بیدار بشن و درس بخونن ، یک برگه برنده به حساب میاد ، چون بازده ی مغز تو این بازده ی زمانی در بالاترین حد قرار داره. پس اگه لتونید بدن خودتون رو عادت بدید تا در این زمان از خواب بیدار بشید ، چند گام از رقباتون جلوترید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.