روش خلاصه نویسی درس شیمی برای کنکور

روش خلاصه نویسی درس شیمی برای کنکور

برای مطالعه‌ی بهتر درس شیمی تمام نکات مهم جزوه و کتا‌ب‌های کمک ‌درسی را در حاشیه های کتاب درسی خود بنویسید و حتی نکته‌های کلیدی خود کتاب را نیز در حاشیه های همان مبحث خلاصه‌ وار بنویسید.

در این مطلب می‌خواهیم نحوه صحیح خلاصه برداری را به طور کامل توضیح دهیم.

1. اولین باری که قصد مطالعه یک فصل از درس شیمی را دارید سعی کنید آن مطلب را هم از کتاب، هم از جزوه و هم از کتاب کمک‌آموزشی بخوانید.

نکته‌های جزوه و کتاب کمک‌‌آموزشی را بعد از این که کاملا به طور مفهومی مطالعه کردید و یاد گرفتید، در کتاب درسی به‌طور خلاصه‌وار بنویسید، به صورتی که دفعه‌ی بعد با دیدن آن نکته، مطلب‌های مربوط به جزوه را به یاد بیاورید.

نکات را مختصر و به‌صورت نکته‌ای بنویسید.

البته اگر گاهی توضیح بیش‌تری نیاز دارد، بنویسید ولی سعی کنید مختصر باشد

  • نکات مهم خودِ کتاب درسی را هم در حاشیه‌های کتاب به صورت طبقه‌بندی شده بازنویسی کنید؛

مثلا در یک قسمت خالی صفحه می‌توانید چند نکته‌ی مرتبط از جاهای مختلف کتاب را کنار هم بنویسید تا درس را بهتر درک کنید.

  • برای بعضی از فصل ها که نکات زیادی دارد در چند ورق نکته‌های مربوط به آن‌ها را به‌صورت طبقه‌بندی شده بنویسید.
  • برای مطالعه‌ی درس شیمی و نکته‌برداری آن، حتما حتما به شکل‌ها و نمودارها توجه ویژه‌ای کنید و یکی از دلیل‌هایی که برای مرور شیمی، خلاصه‌نویسی کافی نیست، همین شکل‌ها می‌باشد. هنگام نکته‌برداری در کتاب حتما شکل‌ها و توضیح‌های آن‌ها را طوری مشخص کنید که در مرورهای بعدی و مخصوصا مرورهای نزدیک کنکور، آن‌ها را از قلم نیندازید.

البته برای طبقه‌بندی مطالب خلاصه‌ها خیلی به دردتان می‌خورد، هم خلاصه‌هایی که در ورق‌های جداگانه می‌نویسید و هم خلاصه‌هایی که در حاشیه‌ی کتاب درسی می‌نویسید

در انتها همیشه به یاد داشته باشید که نکته‌برداری را طوری انجام دهید که وقتی بعدا خواستید مرور کنید، اگر زیاد وقت نداشتید بتوانید سریع فقط نکته‌هایی که خودتان مشخص کرده‌اید را بخوانید.

همچنین از همین الان این کار را جدی بگیرید و قطعا فایده‌های آن را چند ماه بعد خواهید فهمید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.