روش های مطالعه در سالهای پایه

روش های مطالعه در سالهای پایه

شما در هنگام مطالعه از چه روشهایی استفاده می کنید؟یک روش صحیح و اصولی می تواند مشکل شما را در مطالعه حل کند و به خیلی از مشکلات تحصیلی پایان دهد.طبق تحقیقات انجام شده افرادی موفق تر بوده اند که روش مطالعه درستی داشته اند . یادگیری در طول دوران زندگی مخصوصا دوران دانشجویی و در حال تحصیل از اهمیت زیادی برخوردار است  به این دلیل که دانشجویان و دانش آموزان همیشه در حال آزمون و امتحان دادن هستند و درست مطالعه کردن راز موفقیت آنها خواهد بود.
ممکن است شما با یکسری افراد روبرو شده باشید که ادعا کند همه کتابها و جزوات راخوانده اما زمان امتحان همه را فراموش کرده است و این جمله که من استعداد ندارم با اینکه خیلی مطالعه می کنم بازهم نمرات پایین میگیرم را از زبان وی شنیده باشیداما با توجه به مطالب ارائه شده این فرد روش صحیحی برای مطالعه نداشته است و تنها به یادگیری خود و مفاهیم اکتفا کرده است و همین امر باعث فراموش شدن مطالب شده چیزی که در اینجا مهم است و اهمیت دارد فهمیدن معنا و خود مطلب است و کسی که هدفش یادگیری باشد نمیتواند از آن دور شود  .
برای اینکه مطمئن شوید مطلبی را به طور کامل اموخته اید باید به اموخته های قبل مراجعه و حتما در ذهن داشته باشید در این صورت احتمال یادگیری بیشتر و فراموشی کمتر خواهد شد پس بنابراین قبل از اینکه خود را محکوم به بی استعدادی کنید و یا اینکه هوش و علاقه  و توانایی لازم یا خیلی از چیزها را ندارید بهتر است نواقص خود را در مطالعه برطرف کنید و به اصلاح شدن آن بپردازید. در این صورت متوجه لذت بردن از درسی که میخوانید خواهید شد و اولین گام در این زمینه کمی فکر کردن و تر عادت های غلط گذشته و دست یافتن به عادت مطلوب و جدید است.

اگر بتوانید برای تغییر عادات و رفتارهای خود به کارهای زیر عمل کنید موفقیت بیشتری خواهید داشت:
۱ – آگاهی درباره موضوع
۲ – علاقه
۳ – ارزیابی (ارزیابی اطلاعات به‌دست آمده با در نظر گرفتن موقعیت‌های موجود)
۴ – آزمایش (بکار بستن فکر)
۵ – مطابقت خود با فکر تازه و اختیار و قبول آن

انواع روش‌های مطالعه

الف – روش پس ختام

یکی از بهترین معروفترین و مهم ترین روشها می باشد که خود شامل مراحل زیر می باشد:

۱ – مرحله پیش‌خوانی

این مرحله را می توان با یک مرور و مطالعه اجمالی و مقدماتی حالت روزنامه وار شروع کرد مثلا از جمله موارد خواندن عنوان فصل مرور سطحی فصل و توجه کردن به تصاویر و مراجعه به بخش های اصلی و فرعی کتاب می باشد هدف ما در این مرحله یافتن و دیدن کلی نسبت به کتاب و ارتباط برقرار کردن با بخش های مختلف کتاب است.

۲ – مرحله سوال کردن

بعد از مطالعه مرور اجمالی  نکات و موضوعات اصلی نوبت به طرح سوال در مورد مطالب می رسد این عمل باعث زیاد شدن تمرکز و سرعت گرفتن و راحتی در یادگیری می شود.

۳ – مرحله خواندن

مرحله سوم خواندن دقیق و کامل مطالب کتاب است که قصد ما فهمید کلیات و جزئیات مطالب و پاسخ درست به سوالات مطرح شده در مرحله قبل است در این مرحله برای فهمیدن بهتر میتوان از یادداشت خلاصه برداری و علامت گذاری نیز کمک گرفت.

۴ – مرحله تفکر

زمان خواندن تفکر کردن و ساختن سوال و پیدا کردن ارتباط در دانسته های خود بسیار مفید است  منظور این است که همان بساط معنایی را به درستی فهمیده باشید این مرحله بسیار مهم است و پایه گذار مرحله پنجم وششم می باشد که نقش به سزایی برای دو مرحله دارد.

۵ – مرحله از حفظ گفتنی

مرحله ای که به کتاب مراجعه نمی کنید و مطالبی را که قبلا خوانده اید باید حفظ و یاد آوری کنید و سوالاتی را که از قبل طرح کرده اید باید پاسخ دهید مطالب را باید در قالب کلمه بیان کرده در غیر این صورت لازم است مجدد مطالب را خوانده و آن قسمت هایی را که نفهمیده اید دوبار مرور کنید مرحله از حفظ گفتن در پایان هر بخش لازم است انجام شود و وقتی بخش های یک  فصل تمام می شود به مرحله بعد خواهید رسید.

۶ – مرحله مرور کردن

مرحله مرور کردن به مرحله آزمون نیز معروف است که در انتهای هر فصل رخ می دهد.در این مرحله مروری بر موضوعات و نکات مهم و اصلی شده و به ارتباط مفاهیم که ممکن است مختلف باشند با همدیگرانجام و در صورتی که با موضوعی به مشکل برخورده به متن اصلی مراجعه خواهد شد.یکی از راههایی که کمک زیادی در این زمینه می کند پاسخگویی به سوالات و تمرینهای اخر فصل می باشد. این رابدانید که اگر این مرحله را به درستی انجام دهید تا حد زیادی از استرس و اضطراب امتحانات کاسته اید.

ب – روش دقیق خوانی

یکی از اهداف این مرحله این است که مطالب به گونه ای دقیق و سازمان یافته  و به شکلی منظم در ذهن به خاطر سپرده شود که دانش آموز در ک کامل و دقیق از درس را داشته باشد.بعضی از روشها که باعث می شود دقیق تر بخوانید و کمک شایانی در این زمینه می کند به شرح زیر می باشند.

۱) تکنیک خلاصه‌برداری

در این بخش موضوعات و عبارات و مفاهیم کلیدی متن را برداشته و مرور کرده و با نگاه کردن به همه مطالب خوانده شده و خلاصه ها آنها راد در ذهن یادآوری میکنیم این یک روش بسیار مطلوب است که از روی خلاصه ها دوباره خلاصه برداری کرد.

۲) تکنیک سازماندهی مطالب

در این تکنیک سرعت یادگیری و سهولت در یادگیری و یاد آوری مطالبی که ازقبل یاد گرفته اید بیشتر می شود.اما برای اینکه مطالب استخراج شد را دوباره در ذهن بسپارید این سه بخش اصلی که در پایین آورده شده است را با دقت بخوانید:

– موضوع اصلی: موضوعی که تمامی مطالب را در بر می‌گیرد و بقیه مطالب حول و حوش آن می‌چرخد.
– نکته‌های اصلی: خطوط و اندیشه‌های اصلی و مهم هستند که در مجموع، موضوع اصلی را می‌سازند و از صراحت بیشتری برخوردار است.
– نکات جزئی: اطلاعات جزئی‌تر هستند که به‌صورت مثال‌ها، نمونه‌ها، عکس و تصویر اطلاعات واقعی مطرح می‌گردند.

۳) تکنیک علامت‌گذاری در متن

این تکنیک خیلی زیبا و جذاب به شما کمک خواهد کرد که علامت هایی را روی متن قرار داده مثلا علامت گذاری به شکلهای مختلف ،زیر متن را خط بکشید یا حاشیه نویسی و…هر موردی که برای شما راحت تر است که بسته به سلیقه متفاوت است نکته حائز اهمیت این است که در مثل تکنیک در سازماندهی مطالب به صورت مجزا از هم یعنی موارد اصلی نکات اصلی و جزئی تقسیم شود و باعلامت مشخص گردد این امر به میزان یادگیری خیلی زیاد کمک میکند .

حذف عوامل مزاحم فکری

در هنگام مطالعه یکسری موارد در ذهن ممکن است خطور کند که بزرگترین قسمت و وقت و فعالیت ذهنی را درگیر و مشغول میکند که هیچگونه ارتباطی با موضوعات درسی شما ندارد.مانند رفتار معلم و استاد و شهریه  و.. خیلی از موضوعات که موقع مطالعه به ذهن شما راه می یابدو از کارایی در خواندن و یادگیری کم میکند.خیلی ها هنگام خواندن به خیال پردازی پرداخته و شدیدا فکر خود را آشفته و تمرکز روی درس را از بین می برند. توصیه ما به شما این است که این افکار راه از ذهن خود دور کرده و روی درس تمرکز کنید و اگر نمی توانید مطالعه را رها کرده و زمانی به سراغ آن بروید که فکر شما کاملا آزاد باشد.

فراهم کردن محیط مناسب

محیط و مکانی که در آن مطالعه می کنید بسیار مهم است به گونه ای که باید مناسب برای خواندن باشد .منظور این است که محیطی آرام و بدون سروصدا و عوامل مزاحمی که در محیط وجود دارندچون این امر باعث تمرکر بیشتر شما روی درس خواهد شدممکن است بعضی از افراد محیط های پر سر و صدا و بعضی دیگر رختخواب  را برای مطالعه انتخاب و انتظار دارند که سطح یادگیری عالی داشت باشند ولی این حقیقت وجود دارد که بدترین محیط رابرای انتخاب درس خواندن و مطالعه انتخاب کرده اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.