روش های مطالعه شیمی

روش های مطالعه شیمی

طبیعتا متون مربوط به این درس پیچیده‌تر است به این دلیل که معمولا شامل فرمول‌ها، نمودارها، تصاویر و مفاهیم می باشد. بنابراین شما نیاز دارید تا برای مطالعه ، فکر کردن و انجام تکالیفتان در درس شیمی زمان بیش‌تری را اختصاص دهید.  به عنوان مثال ؛ ممکن است برای تسلط بر۵ صفحه از یک کتاب شیمی نیاز به 1 ساعت زمان باشد. در حالی که همین تعداد صفحه از کتاب تاریخ 20 دقیقه زمان ببرد.

 • تلاش کنید تا قدرت انتقال خود را روز به روز بهبود ببخشید.

به همین دلیل تکالیفتان را دسته‌بندی کنید و آن‌ها را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم نمایید؛ به عنوان مثال برای مطالعه ی ۲۰ صفحه از کتاب آن را به ۴ بخش ۵ صفحه ای تقسیم بندی نمایید.

 • به طور فعال مطالعه کنید و به دنبال ایده ها و فکرهای بهتر برای یادگیری باشید.

همچنین سعی کنید از رفتار هایی که سبب غیرفعال‌شدن ذهنتان می‌شود پرهیز کنید. مثلاً از لایت کردن کتاب ( استفاده از ماژیک مارکر برای مشخص کردن متن کتاب) بپرهیزید و بجای آن از نوشتن خلاصه ی مطالب خوانده شده و استفاده از ایده های کلیدی در حاشیه کتاب استفاده کنید.

 • هنگام خلاصه نویسی برای خود مثال ها و فرمول های مربوطه را بنویسید.

زمانی که می خواهید در حاشیه کتاب خود مطالبی را به عنوان خلاصه یا نکته بنویسید بهتر است که از ایده و تفکر خود مثال ها و یا فرمول ها را شرح دهید؛ زیرا این روش به اندازه ی کلمات داخل متن مهم هستند.

 • برای سوالاتی که هنگام مطالعه برایتان پیش می آید دنبال پاسخ باشید.

در زمان مطاله ممکن است سوالاتی برایتان پیش بیاید، به سادگی از کنار آنها عبور نکنید، آن ها را در یک کاغذ بنویسید و سعی کنید جواب آن ها را پیدا کنید و یا از معلمتان در اولین فرصت بپرسید و هرگز منتظر نباشید تا شب قبل از امتحان به دنبال پاسخ آن ها باشید زیرا شب قبل از امتحان زمان مناسبی برای کشف مطالب و پیدا کردن راه حل منطقی نیست.

 • برای یاد داشت هایی که در کلاس و یا کتاب های مختلف در ارتباط با درس تهیه کرده اید زمان مناسب در نظر بگیرید و سعی کنید آن ها را در یک فترچه مخصوص خلاصه نویسی کنید.
 • در اولین فرصت بعد از کلاس زمان مناسبی را جهت مرور و جمع بندی یادداشت های خود در نظر بگیرید.

به این دلیل که این زمان ، بهترین فرصت برای کشف ایده ها و مفاهیمی خواهد بود که شاید سر کلاس از آن ها چیزی متوجه نشده اید و یا ناقص درک کرده اید ، و سعی کنید مطالب را با کتاب درسی خودتان مقایسه کنید و درستی کشف ایده خود را در یابید

 • جهت آماده شدن برای امتحان وقت مناسبی را در نظر بگیرید و تعدادی مسئله حل شده تهیه کنید و آن ها را مطالعه کنید.

بعد ازمطالعه مسائل با استفاده از آن ها مسائل مشابه آن ها را نیز مورد بررسی قرار داده و برای هر کدام روش حل مناسبی طراحی کنید . در صورت نیاز معادله یا فرمول مربوط به مسائل را از کتاب درسی خود پیدا کنید.

 • هنگام جواب دادن به سؤالات و مسئله ها به خود اطمینان دهید که شما قادر هستید به سوال جواب مناسبی دهید.

برای افزایش اطمینان می توانید از خود بپرسید که این مسئله جزء کدام دسته از مواردی است که قبلاً حل کرده اید ؟ و در ذهن خود مسائلی را بخاطر آورید که قبلاً در دفترچه مکمل سؤالات کتاب خود به آن ها پاسخ داده اید.

 • یکی از همکلاسی ها و دوستان خود را به عنوان شریک مطالعاتی خود انتخاب کنید.

حداقل هفته ای یکبار درس ها را با یکدیگر مرور کنید و مطالب درسی را برای هم شرح دهید.  در انتخاب شریک مطالعاتی خود دقت کنید که او شخصی جدی و قابل اطمینان در درس خواندن باشد. و از یکدیگر امتحان بگیرید و مطالب را با صدای بلند برای هم توضیح دهید.

 • حل تمرین ها و شرح مسائل را با صدای بلند انجام دهید و تصور کنید که شیمی را به شخص دیگری درس می دهید ، این روش ،مفاهیم را در حافظه ی بلند مدت قرار می دهد.
 • بعد از هر امتحان زمان مناسبی را برای مرور سؤالات امتحانی در نظر بگیرید و به رفع اشکالات خود بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.