ریشه ها و دلایل افت تحصیلی در دانش آموزان

ریشه ها و دلایل افت تحصیلی در دانش آموزان

در گذشته بیشترین باور معلمان ابتدایی در این بود که وقتی دانش آموز به کلاس چهارم ابتدایی می رسد دچار افت تحصیلی می شود؛ چون در این پایه حجم درس بسیار زیاد شده و معنی و مفهوم درس ریاضی برای آنها سخت تر می شود. اما وزیر آموزش و پرورش چندی قبل اعلام کرد که علت افت دانش آموز به پایه ابتدایی بر میگردد. و علت آن را آشنا نبودن دانش آموز با فضای محیط و کلاس درس عنوان کرد. کودکی که دوره پیش دبستانی را گذرانده هنگامی که وارد مدرسه و کلاس اول ابتدایی می شود کمتر دچار افت تحصیلی می گردد.

اما برخی از کارشناسان نظرات متفاوت ارائه داده اند .ونظر آنها به صورت قطعی مقایسه دانش آموز با خودش بوده نه با دیگران.مثلا اگر دانش آموزی در گذشته معدل 18 داشته و هم اکنون معدل او به 16 ریزش داشته دچار افت تحصیلی شده است، ضمنا این مسئله نیز حائز اهمیت است که هر چه سن رشد یک کودک یا دانش آموز بیشتر می شود البته که توانایی او برای کسب اطلاعات و یادگیری بالاتر فته و مهارت‌های درس خواندنش بیشتر شود. به همین دلیل با وجود پیچیده‌تر شدن درس‌ها، دانش‌آموز نباید نمرات کمتری کسب کند.

دلایل افت تحصیلی

این مورد ممکن است علت و عوامل مختلی داشته باشد مسئله مورد نظر اولا ضریب هوشی کودک را در نظر میگیرد و در ادامه عوامل مهم دیگر  مانند محیط خانوادگی، نظارت در مدرسه، توانایی معلم، تعداد دانش‌آموزان کلاس و علل روانی هم می‌توانند سبب بروز افت تحصیلی در دانش‌آموز شوند. مثلا یکی از دلایل افت تحصیلی زیاد بودن تعداد دانش آموزان است که معلم قادر به رسیدگی تک تک آنها نباشد و دانش آموز نمیتواند و یا انگیزه ندارد تا توانایی خود را نشان دهد و همین امر منجر به افت تحصیلی او می‌شود.

 علل روانی موثر در افت تحصیلی شامل چه مواردی است؟

یکی دیگر از عوامل افت تحصیلی علل روانی می باشد.به عنوان مثال اضطراب از یک طرف باعث می شودکه دانش آموز درس را خوب یاد بگیرو و اثر منفی آن این است که تمرکز کمی بر روی درس داشته باشدوسبب شود بازدهی و نتیجه مطلوبی نداشته باشد. هم چنین اختلال در خواندن و نوشتن و یادگیری نیز باعث افت دانش آموز می شود. اگر با چنین دانش آموزی به درستی کار و رسیدگی نشود ممکن است عوامل و مشکلات بعدی مانند ترس از مدرسه را در پی داشته باشد.

ریشه ها و دلایل افت تحصیلی در دانش آموزان

 آیا مشکلات خانوادگی هم می‌تواند سبب بروز افت تحصیلی شود؟

اشفتگی در منزل باعث بروز تضادها شده و باعث میشود که کودک در هنگام یادگیری آرامش نداشته وذهن او درگیر و بهم ریخته شود و دچار افت تحصیلی گردد. از دیگر موارد که به سراغ دانش آموزان می آید افسردگی است که(به‌خصوص در نوجوانان) اتفاق می‌افتد که که هر چه سریعتر باید به درمان آن پرداخته شود در غیر اینصورت افت تحصیلی شدید در دانش‌آموز می‌انجامد.

اینکه اخیرا از سوی برخی مقام‌های رسمی آموزش و پروش اعلام شده افت تحصیلی در کلاس اول ابتدایی بیشتر است به‌نظر شما صحیح است؟

این سوال و مطلب نمی تواند خیلی علمی باشد چون در این مقطع افت تحصیلی خیلی مشهود نیست زمانی افت مشخص خواهد شد که در مقاطع سنجیده شود. ممکن است این را با کودکی پیش دبستانی رفته بسنجند اما زمانی که اول ابتدایی است باز هم از نظر تحصیلی خوب بوده و دچار افت کمتر میشود. اما در پایه چهارم دبستان بسیاری از دانش‌آموزان به خصوص در درس ریاضی دچار افت تحصیلی می‌شوند. دلیل آن حجم بالای  آموخته‌های ریاضی است که در این پایه زیاد است و البته این مشکل در برخی موارد به روش تدریس بعضی معلم‌ها برمی‌گردد.عده ای از معلمان هنوز با روش قدیمی کار میکنند و هنوز رواز روش جدید استفاده نکرده اند و همین امر سبب می‌شود آموختن این درس برای دانش‌آموزان به‌خصوص در پایه چهارم دشوار باشد.

 به جز ابتدایی،‌ افت تحصیلی در چه مقطعی بیشتر دیده می‌شود؟

مسئله ثابت شده در مجموع این است که افت تحصیلی دانش آموز با تغییر مقطع او مشخص می شود. چه تغییر مقطع از دوره ابتدایی به راهنمایی و چه از مقطع راهنمایی به دبیرستان.البته طرح جدیدی با این شیوه در مدارس اجرا میشود که در کلاس‌های چهارم و پنجم، ۳ یا ۴ معلم در کلاس تدریس می‌کنند. که این طرح معروف به  «شناور شدن معلم» یاد شده  که باعث می‌شود تا دانش‌آموزان برای مقطع راهنمایی (که تعداد معلم‌ها زیاد می‌شود) آماده شوند. با این شیوه دانش آموز می آموزد که  خود ربا اخلاق و رفتار و روش تدریس معلم وفق دهد و تا حدودی از افت تحصیلی او برای مقطع راهنمایی کم شود.

آیا خانواده‌ها می‌توانند با نظارت بر فرزندان خود، این افت را کاهش دهند؟

چیزی که بارز و مشهود است دانش آموز از پایه دوم و سوم خود کفا می شود و نیاز زیادی ندارد که نظارت والدین تمام بر روی تکالیف او انجام و تحت کنترل باشد. اما در بعضی از کودکان مخصوصا بیش فعالان نیاز است که حتی وارد راهنمایی هم می شوند والدین دورادور روی تکالیف آنها نظارت و کنترل داشته باشند. ممکن است خیلی از والدین این گمان را داشته باشند که کودک آنها بزرگ شده و نیاز به کنترل ندارد که متاسفانه باید گفت سخت در اشتباهند.

 گاهی دیده می‌شود که برخی دانش‌آموزان در مقطع دبیرستان یا حتی در دانشگاه تحصیل را رها می‌کنند؛ چرا؟

این سوال برمیگرددبه نگرش و رفتاری که پدر و مادر بر روی فرزند خود دارند گفت و گو و بحث هایی که بین پدر و مادر و فرزند رد و بدل می شود بعنوان مثال فلانی با دو کلاس سواد سوار چه ماشینی می شود، قطعا بر روی فرزند تاثیر خواهد داشت و به تدریج فرزندشان خط‌ مشی فکری آنها را بگیرد و به جای تحصیل به دنبال پول و درآمد باشد.این رویداد اغلب در بین پسران خیلی بیشتر از دختران دیده می شود.

ریشه ها و دلایل افت تحصیلی در دانش آموزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.