ساعت مطالعه رتبه برترها

ساعت مطالعه رتبه برترها

شاید این سوالات خیلی ذهنتون رو درگیر کرده باشه که رتبه برترهای کنکور چطوری درس میخونن؟ تو روز چند ساعت درس میخونن؟ منم که کل روزم رو دارم درس میخونم پس چرا من نتیجه نمی گیرم؟ و خیلی سوالات دیگه تو همین زمینه

اجازه بدید جمله آخر رو اول بگم …

اولا باید زیاد درس بخونید و دوما باید خوب درس بخونید.

اگه می خواهیم نتیجه خوب بگیریم باید این موضوع رو به خوبی درک کنیم که کیفیت مطالعه اهمیت  خیلی خیلی زیادی داره هرچند نباید از کمیت مطالعه هم غافل شد.

وقتی می شینیم پای صحبت رتبه برتری های کنکور سال های گذشته نقطه اشتراک همه شون ساعت مطالعه بالا + تعداد تست زیاد حل کردنه .

اول باید کمیت مطالعه بالا باشه تا دانش آموز بتونه به یک جمع بندی برسه  که این جمع بندی در هر مبحث درسی می تونه کمک کنه تا کیفیت رو بالا ببره. چون هر چقدر هم خوب درس بخونید اما کم بخونید فایده ای نداره. چه فایده اگر روزی ۱۰ ساعت کتاب جلوتون باشه و به خطوط و شکل های کتاب نگاه کنید اما مدام خمیازه بکشید یا مدام دچار حواس پرتی و عدم تمرکز بشین و به چیزهای دیگه فکر کنین، در این حالت شاید مفید ۲ ساعت هم درس نخوندید!

در کنار زیاد درس خوندن برای کنکور، کیفیت مطالعه و اصولی مطالعه کردن هم خیلی مهمه.

اگر دانش آموزی هستین که نزدیک کنکورتون هست و امسال کنکور دارید حداقل هفته ای 60  ساعت  میتونین درس بخونین، بیشتر باشه که بهتر. اگر دانش آموز دبیرستانی هستید و تا کنکور وقت زیاد دارید هفته ای حداقل ۳۰ تا 40 ساعت باید درس بخونید.

ساعات مطالعه چه کم و چه زیاد حتما باید بصورت برنامه ریزی شده باشه و در یک دفترچه مخصوص یادداشت بشه. دفتر برنامه ریزی از مهم ترین ابزارهای برنامه ریزی برای کنکور محسوب می شه.

بعضی افراد کم تخصص به کنکوری ها  توصیه می کنن که روزی ۱۵ تا ۱۶ ساعت برای کنکور درس بخونین! این ها کسانی هستن که از برنامه ریزی واقعی آموزشی اطلاعاتی  ندارن و شاید اصلا اعتقادی به این جمله ندارن: رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود/ رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود.

یادمون باشه سنگ بزرگ نشانه نزدنه.

اگه هفته قبل ۱۵ ساعت درس خوندید یکدفعه تصمیم نگیرید این هفته 80 ساعت درس بخونید! کم کم  و هفته به هفته ساعت مطالعه رو بالا ببرید.

اما در کل قطعا بیشتر خوندن در صورتی که اصولی و با برنامه باشه بهتر از کمتر خوندن هست. هر چقدر که در روز یا هفته مطالعه می کنید باید عادت کنید کم کم و با شیب ملایم ساعات مطالعتون رو بیشتر کنید تا ماه آخر مونده به کنکور یعنی دوران جمع بندی روزانه بتونین حداقل ۱۱ تا ۱۳ ساعت در روز درس بخونین.

کیفیت در کنار کمیت برای کنکوری موفق

پس متوجه شدیم کمیت و ساعت مطالعه بالا برای موفقیت در کنکور لازم هست ولی کافی نه و اون چیزی که مطالعه رو در کنار کمیت کامل می کنه کیفیت مطالعه است.

مطالعه باید اصولی و عمیق باشه.

 برای کنکور اگه ۸۰ درصد مطالب رو با کیفیت و عمق ۱۰۰ درصد بخونید بهتر از اینه که ۱۰۰ درصد مطالب رو با کیفیت و عمق کمتر یعنی ۸۰ درصد بخونید.

 شاید دانش آموزانی رو دیده باشید که با توجه به ساعت مطالعه بالایی که دارن ولی  نتیجه خوبی در آزمون های آزمایشی و کنکور نمی گیرن.

اینجاست که مشخص می شه احتمالا کیفیت و عمق مطالعه این افراد پایین بوده هر چند کمیت و ساعات مطالعشون بالا بوده.

برای هر درس چند ساعت درهفته وقت بزاریم؟

بارها پیش اومده دانش آموزها می پرسن هر درس رو باید چند ساعت در هفته بخوانیم؟

یا اینکه می پرسن برای رتبه برتر شدن چند ساعت در روز باید مطالعه داشت؟

و یا تک‌ رقمی های سال قبل روزی هر درس رو روزی چند ساعت می خوندن؟ و .‌..

این نوع سوالات از پرتکرار ترین پرسش های ذهن یه دانش آموز کنکوری است چون همونطور که می دونید زمان بندی درسی و تقسیم بندی ساعات مطالعه یک درس نیاز به برنامه ریزی کاملا اصولی و منطقی داره که برای افراد مختلف نیز متفاوت می باشد.

بیاین به نقطه شروع کار برگردیم  و فرض کنیم شما 9 ماه تا کنکور سراسری زمان دارید یعنی ۹ ماه سی روزه با روز های ۲۴ ساعته که باید ۷ تا ۸ ساعت از اون رو بخوابید ، و زمان زیاد دیگه ای از اون رو صرف شرکت در‌ کلاس ها و همایش های درسی یا مشاوره ای کنید و هزار جور کار مختلف انجام بدین.

 پس زمان شما محدوده قادر نیستید با هر روشی که دلتون می خواد جلو برین ، و فرصت آزمون و خطا ندارین.

 اگر حتی یک ماه از نه ماه باقی مونده رو در مسیر اشتباه گام بردارین ( درسته همیشه فرصت جبران هست ) اما واقع بین باشید یک ماه از دست رفته و کار شما برای موفقیت در آزمون سراسری سخت تر و سخت تر شده .

حالا فکر کنید و از همین لحظه تصمیم خودتونو بگیرید ؛ می خواید موفق بشید یا نه؟

اگه پاسخ شما مثبته ادامه مطلب رو حتما بخونید:

برای یک‌ زمان بندی مناسب در فرصت باقی مونده تا کنکور سراسری ، اولین کار‌ تهیه یک فهرست از کارهای روزانه شماست .

هیچ کس جز خودتون نمی تونه این روش رو به خوبی انجام بده  روراست باشین ، واقعیت های زندگی رو ببینید و به ساعات مطالعه  درسی خودتون در هفته های گذشته نگاه کنید.

بالاتر هم  گفتیم اگه هفته قبل 15  ساعت درس خوندید انتظار نداشته باشید این هفته به 80  ساعت برسید و تحت تاثیر جو قرار نگیرید در نه ماه باقی مونده رقیب اصلی شما ، خودتون هستید نه کس دیگه.

اما کلام آخر …

اگر بی حال، مایوس  و ناامید هستید یا انگیزه لازم برای افزایش ساعت مطالعه رو ندارید مطالب انگیزشی موجود در سایت و همچنین کانال تلگرام موسسه شیمی سا  رو حتما مطالعه کنید.

 در سایت ما ویدئوهای زیادی وجود داره که هدف تمام این ویدئو ها این است که دانش آموز بصورت کیفی درس  شیمی رو یاد بگیره . دیدن این ویدئو ها برای شما دانش آموزان عزیز خالی از لطف نخواهد بود.

ساعت مطالعه رتبه برترها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.