شروع گام به گام برای کنکور

شروع گام به گام برای کنکور

دلگیر نباش از تنهایی ات. وقتی که داری قله ی آرزوهای خودت را فتح میکنی.

دوستای خوب و دوست داشتنی من اگر شما از داوطلب هایی هستی که می‌خوای از الان – شهریور ماه – برای کنکور 99 خودتو آماده کنی، بهت پیشنهاد میکنم این مقاله رو تا آخر دقیق بخون. من سارا خسروپور دانشجوی دکتری داروسازی هستم و سختی این مسیر رو احساس کردم و می‌‌خوام راه رو برای شما هموار کنم. پس استرس و نگرانی ها رو بریز دور و با آرامش با من همراه شو.

بچه های کنکوری چند دسته هستند:

 • یا 10،11 و یا 12 دهمی هستن که دارن خودشونو برای کنکور آماده میکنن
 • یا بچه های کنکور سال 98 که می‌خوان دوباره کنکور بدن
 • و یا نظام قدیمی ها.

حتما زمان کنکور رو مد نظر داشته باشید. الان مرداد ماه و داریم وارد شهریور میشیم. کمتر از یک سال تا کنکور سال بعد زمان داریم.

 نمیخوام مثل بقیه بهتون استرس وارد کنم و بگم خیلی وقت کم دارید و اگر شروع نکنید نمی‌رسید. ببینید بچه ها وقتی یک مسیری روانتخاب می‌کنید باید مسئولیت اون کار رو هم بپذیرید و به بهترین نحو ممکن اون رو پیش ببرید و در اون مسیر بهترین باشید.

با مراجعه به این لینک معجزه اصلاح روش درس خوندن رو به شما آموزش میده.

بهترین روش درس خواندن و مطالعه شیمی. معجزه اصلاح روش درس خوندن

اولین نکته:

افرادی که می‌خوان در کنکور شرکت کنند و در این مسیر باشند باید اول یک تصمیم جدی بگیرند. اگر واقعا می‌خواید برای کنکور بخونید اون رو دنبال کنید چون اگر در غیر این صورت باشه:

 • هم خودتون رو خسته میکنید
 • و هم صرف هزینه های کلان می‌کنید
 • و از همه مهم تر با ارزش ترین چیز زندگیتون رو صرف می‌کنید که اونم

 ” وقت” هست.

یک دو سال وقت کمی نیست و می‌تونید بهترین کارها رو انجام بدید. یکی از دانش آموزهای خودم کلی تلاش کرد و بعد به این نتیجه رسید که اصلا به شرکت درکنکور علاقه ای نداره و یک مسیر دیگه ای رو انتخاب کرد و الان در اون مسیر بسیار موفق هست. لطفا راهتون رو اول مشخص کنید بعد کنکور رو انتخاب کنید یا اینکه برید سراغ اون چیزهایی که استعدادشو دارید و علاقه دارید و اگر فکر می‌کنید این راه، راه موفقیت شماست.

دومین نکته:

حالا میریم سراغ افرادی که این مسیر رو انتخاب کردند و می‌خوان در کنکورشرکت کنند. بچه های کنکوری شامل دو دسته هستند:

 • نظام جدید پشت کنکور
 • نظام قدیم پشت کنکور

و نظام جدیدی های بدون پشت کنکوری.

استاد، کلاس یا ویدئو

باید بررسی کنید که نیاز به استاد، کلاس یا ویدئو دارید یا خیر. چون خیلی موثر و مهم هست.

بعضی از دانش آموزان خودخوان هستند و ما بهشون معرفی میکنیم چه کتابی رو بخونن ولی بعضی از بچه ها حتما نیاز به معلم دارند و این رو خودتون خوب می‌تونید تشخیص بدید چون استعدادها متفاوت هست. بعضی از بچه ها میگن من خوندنی های شیمی رو مسلط هستم فقط بعضی از بخش های سال دهم رو مشکل دارم و نیاز به معلم یا کلاس کنکور دارم. پس بچه ها بر اساس شخصیت و تیپ شناسی خودتون این نیاز رو بررسی کنید.

من به بعضی از دانش آموزها قطعا توصیه میکنم که کلاس کنکور برن چون سال دهم و یازدهم رو خیلی ضعیف گذروندند و خودشون خوب نخوندن و هیچی یاد ندارن و نیاز به حل دارن. چون مسائل پایه ای بیشتر در سال دهم، پس باید دهم رو متوجه بشه وگرنه نمی‌تونه انتظار خوشایندی از خودش داشته باشد. اینجاست که بچه ها می‌پرسن بهترین کلاس برای ما کدوم هست؟ باز هم برمیگرده به تیپ و شخصیت شما.

توضیحات مفصل‌تر در این زمینه رو در این مطلب مشاهده کنید.

بهترین استاد شیمی کنکور. چگونه بهترین دبیر شیمی رو پیدا کنیم؟؟

مثلا دانش آموزی با کلاس آفلاین نمی‌تونست کنار بیاد و می‌گفت باید معلم داشته باشم و درسو متوجه نمی‌شم ولی یک دانش آموز با آموزش از طریق سی دی پیشرفت می‌کرد. به این خاطر که همیشه معلم تو خونمه و هرجا مشکل داشته باشم می‌تونم از معلمم یاد بگیرم. پس بر اساس شناختی که از خودتون دارید ببینید معلم خصوصی دوست دارید یا معلم غیر حضوری و تصمیم بگیرید CD رو انتخاب کنید یا معلم حضوری.

مثلا دانش آموزی دوست داره شیمی رو حضوری یاد بگیره ولی چون ریاضیش قوی با سی دی هم خوب یاد میگیره. حالا تصمیم با خودتون که با چه روشی شیمی خوندن براتون راحت تر. ضمنا مشورت هاتون رو ببرید به سمت افرادی که این مسیر رو طی کردند. مثلا شیمی سا محتواهای آفلاین داره .البته شما باید ببینید با چه معلمی راحت هستید.

در این ویدئو بخشی از صحبت های خانم دکتر خسروپور رو براتون میذارم.

دقیقه} 8:55 تا 10:30 shimisaalive. Mp4-{

نوبت هم باشه، نوبت سوالات شما ست. می‌خوام به سوالات پر تکرار شما در مورد شیمی و کنکور، اینجا پاسخ بدم.

برنامه ریزی به چه صورت بهتر باشه؟

 باید بررسی کنید تا کنکور چند ماه فرصت دارید و در این چند ماه قرار هست چطوری مطالعه کنیم که همه دروس رو بتونیم پوشش بدیم. یک مطلب دیگه اینکه شما در طول این یک سال، باید درس هاتون رو بخونید، تست هاشو بزنید، به تسلط برسید و زمان داشته باشید جمع بندی کنید. برای اجرایی کردن این 4 عمل باید قطعا برنامه ریزی مناسب داشته باشید.

یک خبر بی‌نظیر : مجموعه شیمی سا قصد داره یک برنامه ریزی برای بچه ها، در درس شیمی تهیه کنه.

منبع مناسب و خوب

اگر بهترین استاد رو هم داشته باشید فقط 30% می‌تونه بهتون کمک کنه و 70% موفقیت به تلاش خود شما برمیگرده. باید به قدر کافی تست و تمرین کار کنید. همیشه سعی کنید طوری درس بخونید که بتونید سوالاتی از معلمتون بپرسید که ایشون نتونند جواب بدند و معلم خودتون رو به چالش بکشید و اینجاست که معلم رشد و پیشرفت شما رو می بینه.

بهترین منبع رو خود دانش آموزان می‌تونند پیدا کنند. دانش آموز قوی تر حدود 5000 تست میزنه ولی برای دانش آموز ضعیف تا متوسط منابع آسون تربیشتر کمکش می‌کنه. مثلا ما در شیمی سا تست های طبقه بندی شده ای داریم و این می‌تونه به شما کمک کنه.

کتاب های خود من 10، 11 و دو جلد 12 ام هست. یک کتاب خودآموز هست که از پایه، دروس رو بررسی میکنه و به درد همه می‌خوره ولی در تست، ما تست آسون، متوسط و سخت داریم. بهتر بهترین منبع تست رو خودتون تشخیص بدید و اینجوری نیست که فلان انتشارات به درد همه یا فرد خاصی بخوره.

ببینید بچه ها برای رتبه زیر 1000 باید درس بخونید. ده هزار نفر اول تجربی دارن درس می‌خونن، 3000 هزار نفر اول تجربی بسیار مطالعه دارند. شاید براتون این سوال پیش بیاد که فرق 3 هزار نفر اول با ده هزار نفر اول در چیه؟ فرق این 3 هزار نفر اول در تسلط هست. اینها افرادی هستند که ساعت مطالعشون، تعداد تست زدنشون و …. با بچه های دیگه فرق می کنه.

ببینید دوستان کمیت مهم هست اما نه انقدر که کیفیت مهم. کسانی که دنبال رتبه هستند اگر از سال دهم شروع کنند به یک سری از مسائل و مشکلات برنمی‌خورند. این افراد در سال دوازدهم به چنان مشکل خاصی در مورد دروس پایه برنمی‌خورند.

تعداد ساعات مطالعه

یک کنکوری در روزهای تعطیل نباید کمتر از 9 الی 10 ساعت بخونه. افرادی هم که مدرسه میرن 5 تا 6 ساعت باید بخونن.

چطور درشیمی به تسلط بالا برسیم؟

یک دفتر 200 برگ بخرید و شروع کنید به تست زدن. فرقی نمیکنه از چه منبع سوالی استفاده می‌کنید. مهم تر از تست زدن، تحلیل تست هست.

 • تست بزنید و بعد غلط ها و نزده ها رو دربیارید.
 • دوباره تلاش کنید اونهایی رو که مشکل دارید بزنید.
 • جواب رو با پاسخ نامه چک کنید
 • در نهایت خود سوال، جواب، نکته و توصیف تشریحی جواب سوال رو در دفتر بنویسید. اگر از خودکارهای رنگی استفاده کنید بهتر هست.

من پیشنهاد میکنم برای درس شیمی سال دهم، یازدهم و دوازدهم هم همین کار رو انجام بدید. نزدیک کنکور مرور اینها خیلی مفید خواهد بود، حتی از خلاصه نویسی هم خیلی بهتر.

خلاصه نویسی در شیمی

من در درس شیمی این رو پیشنهاد نمیکنم. و بهتر همین روش بالا رو اجرا کنید.       سعی کنید تمیز بنویسید مثلا سوال با آبی، جواب با خودکار مشکی، و نکات با قرمز یادداشت بشه.

با کند پیش رفتن چیکار کنیم؟

بذارید براتون مثال بزنم فردی که گواهینامه میگیره، تو رانندگی کند هست و با تمرین و تکرار می‌ تونه به تسلط برسه. تسلط به خوندن زیاد نیست، ‌تسلط با محک زدن خودتون بدست میاد ولی چطور؟ سعی کنید دامنه تست، تمرین و سوال حل

 کردنتون رو ببرید بالا تا متوجه بشید به تسلط رسیدید یا نه. بعد کم کم سرعتتون هم میره بالا.

چنانچه مایلید با مباحث بیشتری آشنا بشید ،به لینک زیر مراجعه کنید.

6 مشکل در شیمی که باعث افت درس شیمی خواهد شد.

سوالات شیمی دو بخش:

مسائل و مفاهیم. مثلا در مورد مسائل بسته های سرسره در شیمی رو داریم و در اون تکنیک های ریاضی رو بهتون یاد میدیم و این کمک میکنه به شما که با سرعت بالاتری تست ها رو بزنید ولی در مورد مفاهیم، زیاد تست زدن می‌تونه به شما کمک کنه.

بسته های سرسره در شیمی محصول جدیدی که کمک می‌ کنه تا تمرکزت فقط روی خود مسئله شیمی باشه و ریاضیات مسائل رو مثل آب خوردن و بدون مشکل حل کنی. با مراجعه به این لینک، بیشتر با بسته های سرسره در شیمی آشنا میشید.

روش مرور:

همون روزی که درس بهتون داده میشه، حدود 5 تا 10 تست بزنید. بعد چند روز که دوباره برنامه شیمی دارید، سریع یک مرور از اول انجام بدید یا تست بزنید یا دفترتون رو نگاه کنید و نکات مهم رو چک کنید، می‌ خوام یکم خودتون رو درگیر کنید. مثلا فصل اول دهم رو که می‌خونید و تموم میشه، دوباره مثل فردی که اصلا نخونده دقیق مطالعه کنید. منظورم کتاب و جزوتون به طور کامل هست. بعد تست جدیدکار کنید. پس حداقل روزی دو تا تست بزنید.

زمانی که حوصله درس خوندن ندارید:

گاهی شاید برای شما هم پیش اومده باشه که حوصله درس خوندن نداشته باشید. من بهتون پیشنهاد می‌کنم اینجوری این تایم رو مدیریت کنید. مثلا شیمی دهم رو از قبل خوندید، تصادفی یک جای کتاب تست سال دهم رو باز میکنی – شبیه زمانی که می‌خوای فال حافظ بگیری – و دوتا تست از وسطش بزنید. وقتی بی‌ حوصله هستید یکم خلاقیت داشته باشید.

منبع کم حجم:

عموما بچه ها دنبال منبع کم حجم هستند. ببینید بچه ها فردی که یک ماه به کنکور زمان داره، باید دنبال این نوع منابع باشه نه فردی که تقریبا یک سال تا کنکور زمان داره. برای الان خیلی زود هست که دنبال منابع کم حجم باشید. اگر مشکلی در هر مبحثی دارید اجازه بدید عمیق حل بشه نه سطحی.

با مراجعه به این لینک می تونی از بلاتکلیفی در بیای:

کنکور آسان است یا دشوار؟ شعبده انرژی آسان رو در 3 دقیقه بشناس

مولف چه کتابی هستید؟

من یک جلد کتاب برای سال 10، یک جلد کتاب برای سال 11 و دو جلد کتاب برای سال 12 نوشتم که خودآموز تشریحی برای مجموع درس ها هست و همین طور مجموعه تست.

چطورعاشق شیمی بشیم؟

در YouTube و Google آزمایش های جذاب شیمی رو سرچ کنید و ببینید. با دیدن اونها خیلی زود عاشق شیمی می شن.

کتاب با حجم مناسب

تقریبا همه کتاب های موجود در بازار یک حجم یکسانی دارند. ولی با توجه به سطح بچه ها و نیاز اون ها مشخص میشه.

آیا میشه 30%، یا 40% قطعی در کنکور بزنیم؟

اگر یک سری فصول خاصی رو بخونید و به تسلط برسید، بله می‌تونید به یک درصد نسبی بزنید ولی بستگی به هدفتون داره. من به بچه ها همیشه میگم اگر به 10 هزار فکر می‌کنید، 20 هزارم نمی ‌یاری. به 1000 فکر کنی 2000 میاری، به 500 فکر  کنی 1000 میارید. واقعیت اینکه این کتاب های کم حجم یکسری نکات رو ندارند و تو بعضی تست ها رو از دست خواهی داد. سعی کنید همیشه به بهترین فکر کنید. بچه ها- اونایی که الان شهریور 98 شروع به خوندن کردند- لطفا چیزی رو حذف نکنید چون کاملا می‌تونید از عهدش بربیاید. ما کلی وقت داریم. از الان دنبال مطالب کم حجم نباشید. به سایت کانون مراجعه کنید. من کلید کنکور رو اونجا گذاشتم.

شروع گام به گام برای کنکور شروع گام به گام برای کنکور شروع گام به گام برای کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.