عادت مهمتره یا انگیزه ؟

عادت مهمتره یا انگیزه ؟

همیشه راه رسیدن به اهدافی که داریم پر از چالش های سخت و آسونه . چالش هایی که هر کدوم می تونه با بازخوردی که داره ما رو نسبت به هدفمون دل سرد یا مسمم تر کنه.

بار ها پیش اومده این سوال رو از خودم می پرسم که چرا من به هدفی که دارم نمی رسم ؟ و معمولا جوابی که بهش می رسم اینه که: “من دلم می خواد به این هدف برسم ولی انگیزه ش رو ندارم ، یا اون انرژی که بقیه دارن رو ندارم یا تنبلیم میشه”

فکر می کنم این سوال جواب بالا رو شما هم تو ذهن خودتون داشتید.

حالا می خواهیم ببینیم پس کسانی که موفق هستند چیکار می کنن؟

مطالعات روانشناسی نشان داده که آدم های موفق اصولا عادت های خوبی دارن.

یه مثال ساده براتون می زنم:

پدر بزرگ های همه ما صبح خیلی زود از خواب بیدار می شن . به نظرتون دلیلش اینه که آدم های خیلی با انگیزه ای هستن؟ که مثلا من و شما نمیتونیم اون ساعت از خواب بیدار شیم. خیر دلیلش اینه که پدر بزرگ های ما به اون ساعت بیدار شدن عادت کردن . بیدار شدن در ساعت چهار صبح نسبت به ساعت 8 صبح یعنی 4 ساعت زمان بیشتر برای رسیدن به موفقیت.

به این عادت میگن یه عادت خوب

ما باید سعی کنیم عادت های خوب خودمون رو پررنگ تر کنیم و عادت های بد خودمون رو حذف کنیم . البته طبیعیه که به یکباره نمیشه عادت خوبی رو تعریف کرد و همون روز به بعد بهش پایبند بود و بالعکس . این کار نیاز به زمان و صبر داره ولی قطعا جواب شیرینی در انتها کار منتظر ماست.

انواع عادت ها

در مجموع دو نوع عادت وجود دارد: آگاهانه و پنهان


عادات آگاهانه

عادت هایی  هستند که به راحتی قابل تشخیص هستند.

مانند: هر روز صبح با آلارم ساعت بیدار شدن، یا هر روز ورزش کردن  نمونه هایی از عادت های آگاهانه هستند.

عادات پنهان

عادات پنهان، عاداتی هستند که مغز ما به صورت خودکار آن را انجام می دهد .

با این حال، بیشتر عادت های ما پنهان هستند! آنها در درون ما تثبیت شده اند و بیشتر اوقات بدون اینکه متوجه شویم بر سبک زندگی و تصمیم های ما اثر می گذارند.

مثال: در حال مطالعه هستین و ناخودآگاه گوشی رو برمیدارید و اینستاگرام را باز می کنید و …. وقتی به خود می آیید که کلا درس رو کنار گذاشته اید

موضوع مهمی که باید بدونیم اینه که عادت به تنهایی نمی تونه برای ما نتیجه بخش باشه چون محرک مسیر موفقیت انگیزه خواهد بود. انگیزه است که ما را وادار به کوشش می کنه و هدف را برای ما در دسترس تر قرار می دهد.


انگیزه چگونه کار می کند؟

چه خبر داشته باشین و چه نداشته باشین ، انگیزه نیرویی عظیمی در زندگی شماست و باید تحت کنترل باشد تا بتوانید از آن استفاده کنید. یعنی باید بدانیم چگونه انگیزه خود را با هدف خود در یک راستا قرار دهیم تا تبدیل به بی انگیزگی نشود.


انگیزه و عادت ها به هم وابسته اند

حال می توانیم ببینیم که چگونه انگیزه و عادت ها به هم وابسته اند و مکمل یکدیگرند.

توازن موجود در کارهای روزمره، نقش ها و مسئولیت های شما، منجر به کاهش آشفتگی و بی انگیزگی حاصل از آن می شود.
در واقع با داشتن انگیزه خوب می توانید هدفتان را به خوبی تشخیص دهید و در راستای رسیدن به هدفتان می توانید به عادت های خود توجه کنید و آنها را ارزیابی و بهبود بخشید.

آنگاه انگیزه شما به دلیل ایجاد روندهای مثبت و عمل کردن در جهت دستیابی به چیزهایی که واقعا می خواهید، به طور خودکار افزایش می یابد.

پس برای رسیدن به اهداف و موفقیت هایی که در ذهن داریم مهمترین موضوع اینه که باید عادت های خوبی را برای خود تعریف کنیم و عادت های بد رو کنار بگذاریم.

عادت های خوب ما وقتی در کنار انگیزه قرار بگیرن راه موفقیت و رسیدن به اهداف رو هموارتر می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.