مباحث ساده شیمی کنکور

مباحث ساده شیمی کنکور

هوشمندانه درس بخون

چطور میتونی با برنامه ریزی و شناخت بهتر نسبت به درس شیمی از بقیه دانش‌آموزا جلو بزنی؟ چند راه  برای سبقت گرفتن از بقیه وجود داره، ما میخوایم در مورد یکی ازین راه‌ها صحبت کنیم، یعنی شناسایی مباحث ساده شیمی. شناخت مباحث ساده بهت کمک می‌کنه درصد درس شیمی رو بهبود بدی. 

.چرا باید سوال حل کنیم؟ سوال حل کردن چه اهمیتی داره؟ پاسخ این پرسش‌های مهم رو در مقاله اهمیت سوال حل کردن پیدا کن

سعی می‌کنیم فصل به فصل کتب شیمی رو از نظر دشواری و سادگی مورد مقایسه قرار بدیم  تا بتونی به نتیجه‌گیری کلی برسی. چیزی که توی کنکور خیلی اهمیت داره اینه که بدونی به هیچ وجه سوالات ساده‌تر کنکور رو نباید از دست بدی به هر حال سوالات ساده فرصتی هست برای هر دانش‌آموز، به همین خاطر این مقاله از اهمیت بالایی برخورداره.

قبل از شروع مقایسه دونستن دو تا نکته خیلی مهمه

  • باید بدونی که ما سوالات شیمی رو به دو بخش سوالات حفظی/مفهومی و سوالات مسئله‌ای تقسیم کردیم.
  • خیلی از بخش‌های شیمی آسون هستن ولی سوال‌خیز نیستن و عده‌ی زیادی از دانش‌آموزا به راحتی از کنارش رد میشن، اصلا اینکارو نکنین چون این مباحث عمدتا پایه هستند و رد شدن از رو این مباحث اشتباه خطرناکیه.

شناختن مطالب ساده شیمی یکی از کلید‌های موفقیت هست

مباحث ساده شیمی دهم

فصل اول

فصل اول شیمی دهم با مطالب حفظی شروع میشه و در ابتدا شامل مطالب پایه‌ای و آسون هست، بعد میره سراغ مباحث آرایش الکترونی. واضحه که مطالب آرایش الکترونی مباحث ساده‌ای نیستند ولی به هیچ وجه قابل گذر کردن نیستند، این مطالب پایه‌ی خیلی از مباحث آینده خواهد بود، اگر مشکلی توی درک مطالب آرایش الکترونی داری حتما مشکلت رو حل کن وگرنه در ادامه به مشکل بر میخوری.

نکته: این فصل جزو فصول آسان شیمی نیست و از اهمیت زیادی برخورداره

  چرا فصل اول شیمی دهم اهمیت زیادی داره؟ وویس زیر به طور کامل اهمیت فصل اول شیمی دهم، از نظر خانوم دکتر خسروپور رو مشخص می‌کنه.

می‌تونی به نمونه سوالات شیمی دهم از لینک زیر دسترسی داشته باشی:

لینک

فصل دوم

تا وسطای این فصل عمدتا  مطالب حفظیه، که شامل مطالب باران اسیدی، لایه‌های هواکره و همچنین تغییرات دمایی و فشاری هواکره میشه. در ادامه فصل، با مباحث حل کردنی و مفهومی هم برخورد میکنی و یادگیری عمیق این موارد بسیار مهمه. بعدش قسمت‌هایی داره که میشه گفت هم حل‌کردنی هست و هم حل‌کردنی نیست! مثل ساختار لوییس که باید مفهومشو خیلی خوب متوجه بشی( فصل اول شیمی دهم پیشنیاز این قسمته).

این فصل همچنین شامل موازنه هم هست. تو این فصل مواردی مثل فرمول نویسی هم هست که جزو مطالب پایه به حساب میاد و احتمالا مستقیما ازش سوال نمیاد.

مطالب آسان فصل دوم شیمی دهم: باران اسیدی، لایه‌های هواکره، تغییرات دمایی و فشاری هواکره

فصل سوم

این فصل معمولا فصل سختی به حساب میاد اما مطالب ساده‌ای هم مثل الکترولید و پیوند‌های قطبی و ناقطبی مباحث مربوط به رسانا و نارسانا و مولکول‌های قطبی و ناقطبی رو هم شامل میشه که از همین موارد ساده هم احتمالا تست میاد، پس ارزش اینو داره که روش سرمایه گذاری کنی. پیشنیاز خاصی هم ندارن این مطالب.

 مطالب آسان فصل سوم شیمی دهم:  الکترولید و پیوند‌های قطبی و ناقطبی و رسانا و نارسانا و مولکول‌های قطبی و ناقطبی

مباحث آسان شیمی یازدهم

در مورد کتاب شیمی یازدهم باید بگیم که این کتاب در مورد مباحث مختلفی صحبت می‌کنه.

فصل اول

   فصل اول در مورد شیمی آلی صحبت میشه، تست‌ این قسمت واقعا خوب هستند و ارزش سرمایه گذاری رو دارن.

بعد از اون هم در مورد بازده درصدی، درصد خلوص واکنش‌دهنده محدود کننده صحبت میشه که اینا مباحث مفهومی هستند

 مباحث ساده فصل اول شیمی یازدهم:  مباحث شیمی آلی مباحث ساده‌ای به حساب میان

فصل دوم

فصل دوم کتاب شیمی یازدهم، بطور خلاصه میشه گفت پرکار، پرسوال و البته پر اهمیته و شامل مباحث ترمودینامیک و سینتیک هستش. اما صبر کن همه مباحث این فصل هم سخت نیست، بحث‌هایی مثل آنتالپی های مختلف و تعریف دما و گرما و محاسبات دمایی و گرمایی و مثال های تعادل گرمایی و اینکه چطور تعادل گرمایی بدست بیاریم و ظرفیت گرمایی و… هم توی این فصل گنجونده شدن. یک بخشی که متاسفانه اکثر دانش‌آموزا باهاش مشکل دارن مبحث گرماسنج هستش که برای همه سخته ظاهرا، این مبحث هم توی همین فصل هست.

 مطالب ساده فصل دوم شیمی یازدهم:  آنتالپی‌ها، تعریف دما و گرما و محاسبات دمایی و گرمایی و مثال های تعادل گرمایی

فصل سوم

این فصل، فصل خوب و آسونیه، سولات خوبی هم داره.

درشت مولکول، ترکیبات آلی و واکنش‌ها، پلیمری شدن و الکل و اسید آلی و تهیه استر و پلی‌استر همه توی این فصل هستند به عبارت کوتاه‌تر این فصل شامل شیمی آلی هستش.

.این فصل موارد حفظی زیادی داره، هرچند که شامل مسائل هم میشه. نظر دانش‌آموزا نسبت به این فصل خیلی پنجاه پنجاهه ینی خیلی ها باهاش کنار میان خیلی هام نه. تو سعی کن جزو دست‌ای باشی که باهاش کنار میای.

نکته: این فصل جزو فصل‌های آسون شیمی به حساب میاد

مباحث ساده شیمی دوازدهم

فصل اول

فصل اول همونطور که خودتون میدونین در مورد اسید و باز هستش، که شامل مفاهیم حفظی و همچنین مسائل هست. اون چه که متخصص ما تاکید می‌کنه اینه که این فصل علی‌رغم اینکه درصد دشواریش بالا هست اما اگر دانش‌آموز به روش صحیحی این فصل رو یاد بگیره مفاهیم و حفظیات این فصل اتفاقا اصلا سخت نیست و جزو مباحث شیرین شیمی به حساب میاد اما مسائل این فصل همچنان ممکنه جزو قسمت‌های سخت به حساب بیان

فصل دوم

فصل دوم برای دانش‌آموز‌های عزیز، فصل نسبتا سختی به حساب میاد و تقریبا نمیشه قسمت ساده‌ای از این فصل معرفی کرد.

نکته: نمیشه قسمت ساده‌ای ازین فصل انتخاب کرد

فصل سوم

بر خلاف فصل دوم، این فصل فصل آسونی به شمار میاد که شامل ترکیب‌های یونی، مولکولی، کوالانسی و فلزی میشه. همچنین مباحث مربوط به انواع مولکول‌ها و پیوند‌های قطبی و ناقطبی هم توی این فصل بیان میشه.  در مجموع این فصل در دسته فصل‌های ساده شیمی قرار داره.

نکته: این فصل جزو فصل‌های آسون شیمی به حساب میاد

فصل چهارم

از نظر دشواری فصل چهار رو میشه چیزی بین فصل دوم و سوم قرار داد، نمیشه گفت این فصل به اندازه فصل سوم ساده‌ است و نمیشه هم گفت که به اندازه فصل دوم سخته. نکته مثبتی که در مورد این فصل وجود داره اینه که اغلب بچه‌ها این فصل رو دوست دارن و این نشونه خوبیه

نتیجه گیری در مورد مباحث ساده شیمی

یک پیشنهاد منطقی ما برای همه دانش‌آموزا اینه که به هیچ وجه مباحثی که حفظی هستند و تست خیز هستند رو از دست ندین و حتما روی این موارد خوب کار کنین، طبیعیه که تست‌های حفظی کم چالش‌تر هستند و احتمال خطا توی این دست از سوالا کمتر هست پس نباید این دسته از سوالات رو از دست بدین. کاملا قابل درکه که بعضی از مفاهیم حفظی شیمی سخته، در واقع نمیشه گفت ما مطلب حفظی سخت توی شیمی داریم، بلکه درست تر اینه که بگیم مطالب حفظی فرار داریم اما حتی سرمایه گذاری روی این مطالب حفظی فرار هم ارزشش رو داره.

مباحث ساده شیمی کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.