مزایا و معایب کلاس های آنلاین

مزایا و معایب کلاس های آنلاین

در چند سال گذشته کلاس های آنلاین مخاطبان زیادی پیدا کرده و دانش آموزان و دانشجویان و کسانی که به آموزش نیاز دارن در سراسر جهان از آن استفاده می کنن.

این کلاس های آنلاین معمولاً از کلاس های حضوری راحت تر برگزار میشه و تعداد زیادی از افراد مایل به استفاده از آن ها هستند.

البته همه افراد طرفدار این نوع کلاس ها نیستن و این کلاس ها مخالفان خودش رو هم دارد.

با این حال  تا به امروز شواهد و قرائن موجود نشان می ده که بازدهی این کلاس ها نیز نسبتاً خوب بوده هرچند هنوز جای پیشرفت زیادی داره و ایراداتی به آن وارده.

در چند ماه گذشته مهم ترین عاملی که باعث شده این کلاس ها بیشتر طرفدار پیدا کنن شیوع ویروس کرونا و تاکید بر فاصله گذاری اجتماعی بوده. علت آن هم ماهیت خطرناک ویروس کروناست.

در نتیجه بسیاری از مدارس تعطیل شده و کلاس ها و امتحانات به صورت آنلاین برگزار می شه که البته این امر موقتی به نظر می رسه.

بسیاری از افراد هنوز تمایل دارند که به کلاس های حضوری خود برگردن چون نتونستند به خوبی با این نوع کلاس ها ارتباط برقرار کنن.

حال اگه ما فرض رو بر این بگیریم که افراد حق انتخاب بین کلاس حضوری و آنلاین دارن، لازمه که مروری کنیم بر معایب و مزایای کلاس های آنلاین تا دانش آموزان عزیز راحت تر بتونن انتخاب کنن و بدون مشکل خود را برای کنکور سال آینده آماده کنن.

مزایای کلاس آنلاین

انعطاف پذیری افزایش می یابد

مهم ترین دلیلی که افراد دوست دارن در کلاس آنلاین ثبت نام کنن، اینه که دیگه مجبور نیستن در کلاس حاضر شون و وقت خودشون رو تو ترافیک و مسیر کلاس هدر ندن.

برای حضور در کلاس حتی می توانند در رخت خوابشان باشن.

همچنین می توانن مشخص کنن که چه زمانی این کلا س ها برگزار بشه.

هر جای دنیا می توانین در هر کلاس آنلاینی مربوط به هر رشته ای که خواستید شرکت کنین و خواهید فهمید که انعطاف پذیری این کلاس های آنلاین با کلاس های حضوری قابل مقایسه نیست.

به صرفه تر است

کم هزینه بودن این کلاس ها نیز یکی دیگر از عواملی است که انعطاف پذیری کلاس های آنلاین را نشان می ده. تجربه حضور در کلاس های آنلاین می تونه بی نظیر باشه.

شاید کلاس های حضوری بیشتر مورد علاقه شما باشه اما این را در نظر بگیرید که هزینه آن ها بالاتره.

بسیاری از بچه ها برای حضور در کلاس های حضوری حتی مجبور به وام گرفتن هستن.

کلاس های آنلاین معمولاً نیاز و هزینه کمتری برای خرید کتاب، تسهیلات غذا و حمل و نقل داره. در نتیجه پول بسیار زیادی ذخیره خواهد شد. 

یادگیری فردی

کلاس های آنلاین این اجازه را به شما می ده که بتوانید در هر کجا، هر زمان و هر طور که خواستین فرصت یادگیری فردی داشته باشید.

اینکه اختیار زمان و مکان دست خودتان باشه، ویژگی فوق العاده کلاس آنلاین محسوب می شه و در نتیجه می توانین هر طور که خواستید برنامه ریزی کنید.

اگر یادگیری شما سریع است، پس مجبور نیستید که برای برگزاری کلاس صبر کنید.

اگر روش یادگیری شما کند و آهسته ست ، می تونید تا هر زمان که خواستین گوش دادن به کلاس ها را طولانی تر کنین ؛ بدون اینکه فشار یا اجباری روی شما باشه.

یکی از بزرگترین فواید یادگیری فردی این است که به شما اجازه می ده توانایی خود را در یک درس خاص افزایش بدید و به ضعف هایتان غلبه کنید و یادگیری موثر تری داشته باشین .

اتمام سریع تر ترم و صرف زمان کمتر

تعداد زیادی از کالج ها و دانشگاه ها در سراسر دنیا ترم های کوتاهی را به صورت آنلاین به شما پیشنهاد می کنند. به جای این که کلاس های آن ها در 16 جلسه برگزار شود، آن ها را به صورت آنلاین در 8 جلسه کامل می کنند. در واقع زمان شما نصف خواهد شد زیرا در کلاس های حضوری بیشتر زمان بر حضور و غیاب و پرسش های متنوع دانش آموزان خواهد رفت. در بعضی از موارد نیز ممکن است کلاس های جدید هر ماه یا یک ماه درمیان برگزار گردد. در نتیجه این فرصت را خواهید داشت که رشته تحصیلی خود را زودتر به پایان برسانید.

دسترسی به منابع

دانش آموزان و کنکوری ها می تونن به راحتی به منابع کلاس آنلاین در هر زمانی که بخوان دسترسی داشته باشنن . همچنین می تونن چند درس را با یکدیگر جلو ببرن.

تمام چیزی که برای این کار نیاز دارند ، یک کامپیوتر و یک ارتباط اینترنتی هستش تا بتونن به چندین درس آنلاین دسترسی پیدا کنن.

همچنین می توانند از مشاوره ها نیز برای انجام دادن تکالیف و خدمات تحصیلی بهره مند شوند. 

درگیری با تکنولوژی

استفاده و سرو کله زدن با کلاس آنلاین نه تنها به بچه ها در درس هایشان کمک میکنه ، بلکه مهارت استفاده از تکنولوژی آن ها را نیز افزایش می ده. در نتیجه در این راه با نرم افزار ها و عملکردهای اینترنت به طور گسترده تری آشنا می شوند. 

برابری کامل

در کلاس های آنلاین اصلا فرقی نمیکنه که جنسیت، نژاد، دین، مذهب، ملیت، سن و ظاهر افراد چگونه ست و این یکی از بزرگترین مزایای کلاس آنلاین محسوب می شه. در نتیجه همه می توانند با خیال آسوده از این کلاس ها استفاده کنند.

افزایش تمرکز

از آن جایی که آموزش آنلاین به صورت فردی انجام می شود، در نتیجه کم تر پیش می آید که موضوعی حواس شما را از کلاس پرت کند و از آن عقب بمانید. در نتیجه تمرکز شما هنگام درس، نسبت به کلاس حضوری بیشتره.

معایب کلاس های آنلاین

کمبود تعامل اجتماعی

تعامل اجتماعی یک بخش مهم در زندگی  افراده. حضور در مدرسه و دانشگاه و مجامع علمی فرصتی است که با افراد و دوستان جدید آشنا شوید که این امر در مهارت های اجتماعی شما بسیار تاثیر گذاره.

همچنین می توانید در بحث های کلاس شرکت کنید و دیدگاه های جدیدی به دست بیاورید که انجام آن در کلاس های آنلاین تقریباً غیر ممکنه. 

نیازمند انعطاف پذیری بالا 

انعطاف پذیری بالا و کمبود اجبار برای پاسخگویی دانشجو یا دانش آموز باعث می شه تا دانشجویان یا دانش آموزان وقت زیادی را هدر بدهند .

بسیاری از دانش آموزان انگیزه خود را از دست می دهند و نمی توانند تکالیف خود را به موقع انجام بدن .

به همین دلیل برای موفقیت در کلاس آنلاین باید دیسیپلین شخصی بالا و مدیریت زمان خوبی داشته باشین و مهارت های خود را نظم بدید تا در این راه موفق شوید.

در غیر اینصورت احتمال افت درسی وجود داره. 

اعتبار کم

ممکن است که بسیاری از افراد ساعت ها در کلاس های آنلاین شرکت کنن و مدرک بگیرن ، اما بسیاری از سازمان ها هنوز به اطلاعات، علم و آگاهی افراد فارغ التحصیل از کلاس آنلاین اعتماد کافی ندارن و آن ها را با افرادی که کلاس های حضوری داشتن ، مقایسه می کنن. در نتیجه می توان این را یکی از نقاط منفی کلاس های آنلاین دانست. 

 فشار بیشتر روی خانواده ها

از آن جایی که فشار معلم روی بچه ها زیاد نیست، در نتیجه خانواده ها باید این کمبود را جبران کنن

در مورد کلاس آنلاین کودکان این مورد وجود داره که بعضی از کودکان هستن که نمیتونن با آموزش آنلاین کنار بیان و این کار والدین رو چند برابر می کنه. 

نیازمند مسئولیت پذیری فردی

در کلاس آنلاین مسئولیت همه چیز با خودتان است. اینکه چه زمانی تکالیفتان را انجام بدید، چه زمانی به کلاس مراجعه کنید یا چه زمانی آن را به پایان برسونید.

همه این ها به تصمیم خود شما بستگی داره. در نتیجه باید بلد باشید که چگونه زمان خود را مدیریت کنید.

همان طور که دیدید کلاس های آنلاین و مزایا و معایب خودش رو داره.

پس بهتره بسته به نوع شخصیت خودتون ، مدل یادگیری و همینطور با توجه به رشته ای که در آن تحصیل می کنید، تصمیم گیری مناسب داشته باشین تا موفق تر عمل کنید و بهترین نتیجه رو بگیرید.

در این ایام کرونایی که خواسته و ناخواسته همه کلاس  ها آنلاین شده بهتره که دانش آموزان بیشتر روی تلاش خود تمرکز کنند تا کمبودهای ناشی از حضور در کلاس درس در مدارس را دچار نشده و به بهترین شکل ممکن با کیفیت قابل قبول سال تحصیلی را به اتمام برسانند.

در نهایت این نکته قابل ذکر است که در موسسه شیمی سا نیز کلاس ها بصورت آنلاین در مقاطع دبیرستان و آمادگی برای کنکور و همچنین دانشگاه برگزار می گردد و تیم متخصص شیمی سا توانسته به خوبی معایبی که در بالا ذکر شده را مدیریت کند و آنها را به حداقل برساند و کلاس های آنلاین با بازدهی خیلی خوبی برگزار کند و ادامه دهد .

جهت دریافت مشاوره رایگان و ثبت نام در کلاس های آموزشی از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

همچنین محصولات موجود در سایت شیمی سا با هزینه های بسیار پایین در اختیار شما عزیران قرار دارد که با پرداخت هزینه ای بسیار کم می توانید شیمی خود را در مدرسه ، کنکور و دانشگاه تضمین کنید.

مزایا و معایب کلاس های آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.