مشاوره کنکور تخصص ویژه‌ای هست. در اینجا مفهوم جدیدی از مشاوره رو یاد میگیری و می‌تونی تا روز ورود به دانشگاه ازش بهره ببری. خیلی ساده است، اما خیلی خیلی موثره.

در یک دسته بندی جالب و کارآمد، 2 نوع مشاوره تحصیلی و کنکور وجود داره که می‌تونه باعث تحول در عملکردت بشه و به هر دوی اینها نیاز هست:

 1. مشاوره افقی
 2. مشاوره عمودی

مشاوره افقی برای کنکور معنیش اینه که شخص مشاور به دانش‌آموزی که برای مشاوره پیشش آمده، درباره کلیات اجزای کنکور دید خوبی بده. این کلیات شامل چی هستند؟ در ادامه بیشتر می‌گیم.

مشاوره عمودی تمرکز روی جزئیات، برای یک جزء از کنکور محسوب میشه. مثل درس زیست یا شیمی. این مورد رو هم در ادامه بیشتر شرح می‌دیم.

در ادامه خواهی فهمید که مشاوره برای کنکور بصورت عمودی و افقی یک دسته بندی مفهومی برای تمام اجزای کنکور هست. حتی برای یک درس مشخص مثل ریاضی یا زیست در عین حال که مشاوره عمودی طلب می‌کنه، مشاوره افقی هم براش نیاز هست.

مشاوره افقی کنکور

فرض کن رفتی پیش یک مشاور کنکور و آقا یا خانم مشاور درباره این موارد صحبت می‌کنه:

 • هر درسی چه میزان اهمیت داره
 • چه رشته هایی در کنکور سخت‌تر و چه رشته‌هایی آسون‌تر هستند
 • نمره‌های تراز برای درس‌ها چطور محاسبه می‌شه
 • بودجه بندی مباحث مختلف به چه ترتیبه
 • چه آزمون‌های آزمایشی رو باید شرکت کنی و چطور

مواردی از این قبیل میشه مشاوره افقی. در مشاوره افقی کنکور، به موارد کلی پرداخته می‌شه و کمتر وارد عمق هر موضوع می‌شه.

مشاوره افقی خودش به 2 دسته تقسیم می‌شه:

 • مشاوره افقی موضوعی

 • مشاوره افقی زمانی

در مشاوره افقیِ موضوعی، موضوعاتی که اجزای کنکور رو تشکیل میدن مورد توجه هستند. مثل درس‌ها، رشته‌ها، مباحث درسی، آزمون‌ها.

در مشاوره افقیِ زمانی، موضوع اصلی زمان هست. یعنی هر دانش‌آموز متناسب با شرایط تحصیلی و زمانی که الان مشاوره داده می‌شه چطور وقتش رو برنامه‌ریزی کنه، برای هر درس چه میزان زمان بذاره، برای هر موضوع و مبحث چطور زمانش رو صرف کنه.

مشاوره عمودی کنکور

اگر مشاوره افقی رو به خوبی درک کرده باشی، حتما حدس میزنی که مشاوره عمودی چی هست! تمام موارد بالا یک عمق برنامه ریزی دارند.

مثلاً اهمیت درس شیمی زیرمجموعه مشاوره افقی است اما اینکه دانش‌آموز سال دهم یا دوازدهم رشته ریاضی، درس‌های شیمی اش رو دقیقاً چطور بخونه و برای هر بخشی چه برنامه ریزی ماهانه، هفتگی و روزانه ای داشته باشه، میشه مشاوره عمودیِ درس شیمی.

به بیان دیگه، مشاوره عمودی کنکور یعنی مشاوره و برنامه‌ریزی در مورد جزئیات هر کدوم از اجزای کنکور.

مشاوره عمودی هم دو نوع زمانی و موضوعی داره.

هر موضوعی از کنکور (مثلاً هر درس) جزئیات زیادی برای برنامه‌ریزی می‌تونه داشته باشه که به این میگیم مشاوره عمودیِ موضوعی.

هر دانش‌آموزی (بسته به اینکه در چه پایه ای هست) در هر زمانی (مثلا ماه مهر یا اسفند)، برنامه خاص خودش رو داره که به این برنامه‌ها میگیم مشاوره عمودیِ زمانی.

اهمیت انواع مشاوره برای کنکور

هر دو نوع مشاوره برای کنکور (یعنی مشاوره های عمودی و افقی) مهم هستند. اما عموماً مشاوره افقی اهمیت بیشتری داره. چرا؟؟

بذار یک مثال بزنیم: برای ساختن یک خونه ی قشنگ با جزئیات زیبا و لوکس، اول باید بدونی در سطح چه خبره، مثلاً بدونی زمینی که خونه در اون ساخته میشه چند متره و چه شکلی داره، نقشه کلی خونه و ابعاد اتاق ها چطوره. این‌ها اهمیت بیشتری نسبت به طراحی دکوراسیون های داخلیِ این خونه داره. اگر نسبت به این کلیات بی‌توجه باشیم، دکورهای زیبای خونه هم در این خونه به خوبی اجرا نخواهند شد!

یک دانش‌آموز هم وقتی کلیات موارد مهم کنکور (مشاوره افقی) رو به خوبی متوجه بشه، مثلاً اهمیت هر درس رو به درستی بفهمه، نحوه محاسبه تراز رو درک کنه، مباحث مهم هر درس رو بدونه، زمان یندی کلی درس خوندن رو بشناسه و امثال این موارد، اون وقت دید کلی خوبی نسبت به کارهایی که لازمه انجام بده خواهد داشت. این دانش‌آموز دید خوبی برای تقسیم انرژی اش روی این مباحث داره و حتی برنامه‌ریزی های عمودی (مشاوره عمودی) رو هم تا حد زیادی ناخودآگاه رعایت می‌کنه.

مشاوره برای درس شیمی

چون تخصص شیمی‌سا در زمینه دروس شیمی است، می‌تونی با خیال راحت از مشاوره‌های کنکور توسط متخصصین شیمی‌سا برای هر دو نوع مشاوره افقی و عمودی استفاده کنی. شیمی یک درس معمولی نیست. اگر رشته ات تجربی یا ریاضی است، شیمی میتونه موشک اوج‌رسان تو باشه.

اینکه هر پایه ی درس شیمی و هر مبحث اون چه اهمیتی داره، اینکه چطور شیمی رو باید بخونی تا در یک هفته به اندازه یک ماه پیشرفت کنی، چه برنامه ریزی زمانی ای داشته باشی و منابع ات رو چطور انتخاب کنی، اینها چیزهایی هست که یک مشاور کنکور تخصصی در زمینه شیمی بهت میگه/

برای اینکه از مشاوره‌های افقی و عمودی رایگان شیمی‌سا استفاده کنی، فرم مشاوره رو پر کن. کارشناس‌های شیمی‌سا باهات در تماس خواهند بود.

1 دیدگاه برای “مشاوره کنکور – روش فوق پیشرفته مشاوره افقی و عمودی برای موفق‌ها

 1. فرناز احتشام گفته:

  سلام. میشه تمنا کنم قسمت جستجو سایت رو درست کنید. بخشی از کلمات هنگام تایپ دیده نمیشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.