من از تست زنی شیمی متنفرم ، چه‌کار کنم؟

من از تست زنی شیمی متنفرم ، چه‌کار کنم؟


درک می‌کنیم! نگران نباشید. اما به‌هرحال، شیمی بخشی از زندگی شماست و نمی‌توان آن را متوجه نشد. برای آشتی با شیمی، اول سعی کنید با فایل‌های ویدیویی جذاب در اینترنت و سخنرانی‌های ساده‌ای که درباره مفاهیم شیمی در زندگی و طبیعت ارائه‌شده است آشنا شوید.

پس کلمه تنفر را کنار بگذارید. از هیچ علمی نباید متنفر باشید. حتی اگر در حال و آینده اصلاً به کار شما نیاید (که البته معمولاً این‌گونه نیست). حال پس از آشتی با شیمی، کتاب شیمی را برداشته و سراغ فصل اول بروید. آن را به‌صورت روزنامه‌ای بخوانید. شکل‌ها را نگاه کنید. اسامی مطرح‌شده را خط بکشید. بعداً درباره این عناصر و اطلاعات در اینترنت جستجو کنید. از طریق گراف‌ها و شکل‌ها و ویدیوها با اسامی که در فصل اول مشاهده کردید، آشنا شوید.

تست زنی صحیح

برای تست‌زنی هم از سؤالات آسان استفاده کنید و مرحله‌به‌مرحله سراغ سؤالات سخت بروید. برای مواجه‌شدن با سؤالات سخت، مناسب است که مفاهیم را به‌خوبی فراگرفته باشید.

برای فرار از تنفر به شیمی، در طول روز یا هفته یا ماه، سخنرانی‌ها یا کتاب‌های آموزشی بزرگان علم شیمی در ایران و جهان را بخوانید و از نقش علم شیمی در بسیاری از رشته‌ها از هوافضا گرفته تا طب و ورزش و تغذیه، مطالعه کنید؛ یعنی وقت‌های اضافه را نیز به‌جای دست گرفتن گوشی موبایل و پرسه‌های بیهوده در فضای مجازی، به مطالعه مطالبی که به‌صورت غیرمستقیم با یافته‌های علمی شما در درس شیمی مرتبط است،‌اختصاص دهید.
فراموش نکنید که راه عشق ورزیدن به هر چیز، شناخت درست و فهم صحیح است. می‌خواهد معشوق باشد، می‌خواهد درس شیمی باشد!


مدیریت زمان در تست زنی

تست زمان دار بزن!

تست زنی زماندار در خانه جهت کسب آمادگی بیشتر در آزمون ها دو مزیت و فایده خیلی موثر دار
1. افزایش سرعت تست زنی : هر چه تمرین تست زنی زماندار شما بیشتر باشد باعث میشه کم کم براساس زمان در نظر گرفته شده برای هر تست ، به حل تست اقدام کنید.

2. افزایش دقت: با تنظیم وقت خودتون برای دسته از تست ها می توانید علاوه بر افزایش سرعت ، افزایش دقت نیز داشته باشید. برخی داوطلبان در پاسخگویی به تست ها سرعت زیادی دارند و همیشه می گویند که وقت اضافه هم می آورم! این داوطلبان به دلیل عدم تنظیم وقتشان در پاسخگویی به تست ها بی دقتی های زیادی دارند و لذا از کسب درصدهایی که انتظارش را داشتند باز می مانند.


منابع تست زنی چیا هستند؟!

بهترین منابع برای تست زنی تست های کنکورهای سراسری و آزاد کنکورهای اخیر است.
اول یادبگیر و بعد تست بزن!
جهت تذکر به یاد داشته باشید که هیچگاه قبل از یادگیری مبحثی به سراغ تست زنی نروید . همچنین اگر مجموعه تستی را با درصد کمتر 60 % حل کردید همان موقع تست زنی را متوقف کنید چون اینجوری فایده ای نداره و فقط اتلاف وقت است و باید مجددا برگردید و درس از ابتدا بخوانید و یاد بگیرید.

روش مطالعه شیمی و نکات مهم کنکوری آن:

  1. نشانه های شیمیایی و نام عناصر گروه های ۱ تا ۸ را بخوبی یاد بگیرید.
  2. ابتکارات و اشکالات طرح مندلیف را در قالب جدول دو ستونه دسته بندی کرده وبادقت فرا گیرید.
  3. تعداد دوره ها ؛ گروه های اصلی و فرعی ؛ ستونها و تعداد عناصری که در گروه ها و دوره ها وجود دارد را با دقت فرا گیرید.
  4. در بخش آرایش الکترونی به اوربیتال ها ، تراز اصلی ، تراز فرعی ،ظرفیت ، گنجایش الکترونها در لایه ها ،نحوه پرشدن زیر لایه ها ، اعداد کوانتمی دقت کنید و هریک را بدانید.
    پیدا کردن آرایش الکترونی عناصر با استفاده از دانستن یک شاه کلید تمام قفل ها را باز میکند.
  5. حفظ کردن ترتیب و اعداد اتمی گازهای نجیب را حتما فرا گیرید.
    باید سعی کنید مطالعه شیمی را بصورت حرفه ای و مانند مثال فوق انجام دهید.

در کل برای به تسلط رسیدن در درس شیمی باید همیشه خلاصه نویسی داشته باشید و همیشه خلاصه هایتان را مرور کنید.
توصیه میشه روزانه حداقل 5 ساعت را به مطالعه شیمی بپردازید . از فصول سخت و دشوار شیمی نیز غافل نشوید که بیشتر مفهومی هستند و باید خیلی تمرین داشته باشید
موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.