موفقیت در کنکور

در این نوشته ما قصد داریم اهمیت درس شیمی رو برای موفقیت در کنکور حول مباحث زیر بگوییم

1- درصد مورد نیاز در درس شیمی برای موفقیت در کنکور

2- نحوه برخورد دانش آموزها با سوالات شیمی در دو گروه تجربی و ریاضی

3- ضریب درس شیمی در کنکور

4- انواع سوالات شیمی و نحوه پاسخ گویی آن برای موفقیت در کنکور

1- درصد مورد نیاز در درس شیمی برای موفقیت در کنکور

برای موفقیت در کنکور و قبولی در رشته های تاپ دانشگاهی و حتی شهر مورد نظرتون درصد شیمی براتون خیلی مهمه. چطور؟؟؟؟؟؟

اگه تونسته باشین درصد درسهای دیگه رو در حد 40 تا 50 درصد زده باشین اینجاست که درس شیمی سرنوشت سازیشو بهتون نشون میده.

دانش آموزایی که شیمی میتونه به موفیقیت در کنکور کمکشون کنه چند دسته هستند:

– افرادی که میانگین درصداشون بین 40 تا 60 درصده

این افراد  رشته های تاپ رو به احتما زیاد قبولن و شیمی می تونه اون شهری که باید تحصیل کنند و حتی رشته ای که قبول میشن رو تغییر بده.

چطور؟؟؟؟

درس شیمی آخرین درس دفترچه سراسریه. بیشتر دانش آموزای این دسته چون انرژیشون رو روی درسهای دیگه گذاشتن یا وقت کم آوردن، درصد کمی از این درس بدست میارن که به نظر ما اشتباه بزرگی رو مرتکب شدن.

در رشته تجربی بعد از زیست، شیمی دارای ضریب و اهمیت بیشتری برای قبولی در رشته های تاپه، پس اون دانش آموزی که درس شیمی رو کم زده به ضرر خودش عمل کرده، شاید با درصد بالا توی شیمی می‌تونسته به جای بینایی سنجی، داروسازی قبول شه یا بجای پزشکی کرمان، پزشکی مشهد رو قبول می‌شده. خیلیا به این نکات توجه نکردن و الان دارن چوبش روو می‌خورن.

در رشته ریاضی هم خیلیا به خاطر ضریب کم، شیمی رو جواب نمیدن یا به درصد کم قانعن، غافل از اینکه دارن یه اشتباه مرگبار انجام میدن. یه نکته جالبی وجود داره که، افرادی تو کنکور موفقن که اون کارایی که بقیه انجام نمیدند رو انجام بدن. مثلا بچه های ریاضی، شیمی رو، کم توجه میکنن. اما افرادی که موفقیت در کنکور براشون مهم بوده، همیشه درصدهای بالایی رو داشتن.

-افرادی که میانگین درصداشون زیر 40 درصده

این دسته از افراد واقعا شیمی میتونه براشون معجزه کنه یعنی اگه درصد بالاتر از میانگین درصدهاشون رو کسب کنن، میتونن رشته بهتری رو قبول بشن. یا اونایی که میانگین درصداشون کمه می تونن با درصد بالا در شیمی خودشون  رو تو رشته های پیراپزشکی در دانشگاه های خوب ببینن.

-افرادی که میانگین درصداشون بالای 60 درصده

این دسته برای قبولی در دانشگاه تهران دعوا می کنن. یعنی برای قبولی تو دانشگاه تهران یا شریف باید در درس شیمی درصدی بالاتر از 60 بیارن چه در رشته ریاضی و چه در رشته تجربی.

نکته

1-شاید خیلیاتون بپرسید چرا شیمی و درسهای دیگه چی؟؟

ببینید درس شیمی از برخی جنبه ها از سایر درس ها یاد گرفتنش راحت تره. از یک طرف سوالات مسئله دارش مثل ریاضی و فیزیک سخت نیست و از طرف دیگه سوالای مفهومیش مثل زیست مشکل نیست. خیلی از دانش آموزا راحت تر میتونن قلق سوالای شیمی رو بدست بیارن. از این نکته خیلی ها غافلن، در صورتی که ما فکر می‌کنیم این یکی از بهترین موقعیت‌ها برای جلو افتادن ازسایر رقبا برای دانش آموزها ست.

2- این درصدها یا قبولی هایی ما ذکر کردیم بر اساس آمار و ارقام کنکور 97 بود.

2- نحوه برخورد دانش آموزها با سوالات شیمی در دو گروه تجربی و ریاضی برای موفقیت در کنکور

  • تجربی

شیمی  در کنکور برای دانش آموزان تجربی دارای اهمیت بالایی است. دانش آموزای زیادی به دنبال کسب درصد بالا در این درس هستند تا بتونن ترازشون رو در کنکور بالا ببرن و در رشته های پزشکی و تاپ قبول بشن. به شکل زیر نگاه کنید تا درصد پاسخگویی افراد رو ببینید. ببینین چقد راحت می‌تونید ازشون جلو بیفتید.

ریاضی در رشته ی ریاضی دانش آموزها بیشتر وقت خودشون رو برای درس های تخصصی ریاضی و فیزیک میگذارن وتوجه زیادی به شیمی ندارن. در صورتی که اگه به نکاتی که در بالا اشاره کردیم دقت کنند می‌فهمند اشتباه محض رو انجام دادن چرا که با زدن چنتا سوال بیشتر میتونن شرایط قبولیشون رو کلی بهتر کنند.

3-ضریب درس شیمی در کنکور

  • تجربی

شیمی در رشته ی تجربی در زیر گروه های مختلف دارای ضریب های متفاوتی است که در جدول پایین نمایش میدیم:

زیر گروه1

زیر گروه2

زیر گروه3

زیر گروه4

زیر گروه5

3

4

3

3

3

خب با توجه به ضرایب بالا می تونیم این نتیجه رو بگیریم یکی از کلیدهای موفقیت در کنکور برای رشته تجربی درس شیمی هست. مخصوصا برای افرادی که قصد قبولی در رشته های پزشکی، فیزیوتراپی، دندان، دارو سازی و.. رو دارن.

  • ریاضی

در رشته ی ریاضی شیمی دارای ضریب کمتری نسبت به رشته ی تجربی هست. در جدول زیر این ضرایب رو نشون میدیم:

زیر گروه1

زیر گروه2

زیر گروه3

زیر گروه4

زیر گروه5

2

3

3

با زدن چنتا سوال بیشتر در شیمی (حتی شاید یکی) می‌تونید سرنوشت قبولی رو عوض کنید.

4- انواع سوالات شیمی و نحوه پاسخ گویی آن برای موفقیت در کنکور

1- سوالاتی که تعداد صحیح ها و غلط ها رو میخوان

این گونه از سوالات جزء سخترین و ریسک پذیرترین سوالات محسوب میشن. چرا؟؟

چون در این سوالات طراح ممکنه از چند مبحث گوناگون شیمی سوال طرح کنند و چنانچه یک نفر احاطه کامل بر یکی از آن مباحث نداشته باشه اون سوالو یا اشتباه میزنه یا نمیزنه .برای همین است که «شیمی سا» همیشه توصیه میکنه تسلط کافی روی مطالب حفظی و مفهومی همه ی فصل های شیمی داشته باشین.

اما گاهی مواقع در جملاتی از کتاب شیمی که به شما می دهند محاسبات رو هم دخیل می‌کنند که این ممکنه وقت شما رو بگیره برای همین در کنکور سعی کنید ابتدا، نوع دوم سوالات رو که در پایین آوردیم بزنید و بعد برین سراغ این نوع سوالا و بعدش برین سراغ سوالای محاسباتی شیمی چرا که، این کار باعث جلوگیری از اتلاف وقت میشه.

2-انتخاب مورد صحیح یا غلط

این گونه سوالات شیمی درصد پاسخگوییشون بیشتره و احتمال خطا در اون کمتره برای همین سعی کنید ابتدا به این تیپ از سوالات پاسخ بدید. در حل این سوال ها همه گزینه ها رو بخونید شاید تو تله بیفتید وسریع یه گزینه رو ببینید و انتخاب کنید که این کار از نظر ما کاملا خطاست.

3- سوالات محاسباتی

این گونه سوالات شیمی به نسبت دو تیپ بالا زمان بیشتری می‌خواد. اما شاید مسائلی که میدن زمان کمتری هم بخواد که سعی کنید این تیپ سوالات شیمی رو پس از دو مورد بالا حل کنید. این شاید به موفقیت در کنکور شما کمک کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.