وسواس مطالعاتی و نحوه مقابله با آن

وسواس مطالعاتی و نحوه مقابله با آن

خیلی از دانش آموزان مشکل وسواس مطالعاتی رادارند که راه برطرف کردن آن را بلد نیستند نمیتوان آنهار ا مقصر دانست چون نمیدانند اشکال کار کجاست.سوال که مطرح است چرا دانش اموز به وسواس مطالعاتی دچار می شود؟منظور این است که دانش آموز یک مطلب را چندین بار خوانده اما باز هم این حس را دارد که بلد نیس و نیازمند ان است که مجددمطالعه کند و بخواند در صورتی که همین امر باعث پایین آندن سطح خواندن و مطالعه می شود.

راه چاره برای اینگونه از دانش آموزان چیست؟زمانی که با یکی از محصلین در حال مشاوره بودم مشکل او کمبود وقت بود خیلی تعجب زده شدم ،چون اصلا با این مشکل مواجه شدم اول سال و کمبود وقت آن هم برای دانش آموز سوم دبیرستان  اولین چیز که به ذهنم رسید از وی خواستم میزان مطالعه خود را در دوروز گذشته یادداش کند یعنی هر چقدر مطالعه کرده  و زمان گذاشته است زمانی که برنامه دو روز گذشته وی را نگاه کردم متوجه این قضیه شدم که زمان زیاد صرف کرده و یادگیری کمی داشته است.از او پرسیدم یک مطلب را چند بار می خوانی؟

در پاسخ من گفت شاید بیشتر از 5 بار برای هر مطلب وقت می گذارم و خانواده او هم نگران همین قضیه بودندکه مشکل اصلی زیاده روی در خواندن است. از او پرسیدم که خلاصه نویسی را در هنگام مطالعه انجام می دهی؟گفت خیر ، چگونه این کار را انجام می دهند؟

به او یک راه حل دادم و خواستم خواندنش را براساس روشی که من به او می گویم انجام داده و نتیجه را نیز اعلام کند. به این صورت که ابتدا مطلبی را که میخواهد بخواند ابتدا روزنامه وار و یک بار سپس آن را خیلی عمقی بخوانئ و بعد خلاصه و کلید واژه های مطلب را در یک برگه بنویسد ، و اگر احساس کردی مطلب رایاد نگرفتهای مثل گذشته قصد مرور داشتی به جای وقت صرف خواندن مطلب خلاصه ان را مطالعه و بخواند،با این کار از مطالعه های پی در پی وقت گیر جلو گیری می کنی دقیقا یک هفته بعد از این صحبت ها به من مراجعه کردند و عنوان کردند خیلی راحت تر از آنچه که فکر می کردند مشکلشان حل شده است.اگر شما هم این مشکل را دارید حتما خلاصه نویسی کرده و کافیست یک بار برای امتحان خود و نتیجه خوبی بگیرید.

روش هایی برای  مقابله دانش آموز با وسواس

-کمک دانش‌آموز به خودش

-بازیابی مطالب به جای بازخوانی

-بالا بردن قدرت تشخیص نکات مهم

-خلاصه‌نویسی و یادداشت‌برداری از مطالب

-پرهیز از تکرار زیاد

تست زدن و حل نمونه‌سؤال

-مشخص کردن تعداد صفحه و زمان برای مطالعه

-قوی کردن اراده

اینکه تصمیم بگیرید یکبار بخوانید و خود را محک زده و شجاعت به خرج دهید که نگرانی را کنار گذاشته و تصمیم به دوباره خوانی مطلب نکنید یعنی شما از وسواس در خواندن و مطالعه خلاص شده اید.

وسواس مانعی برایی پیشرفت

زمانی که زندگی یک ورزشکار را نگاه کنید متوجه می شوید که او از خود انتظار غیر معقول و بیش از حد ندارد به عنوان مثال یک وزنه‌بردار در مسابقات وزنه‌‌هایی را انتخاب می‌کند که در تمرینات موفق به بلند کردن آن‌ها شده باشد و گام اول در موفقیتش، بلند کردن وزنه‌های تمرینی است. پس اگر حتی یک کیلو بیش‌تر از تمرینات در مسابقات وزنه بلند کند، برایش پیشرفت محسوب می‌شود.این در مورد دانش آموز هم صادق است که از خود نباید انتظار زیادی داشته باشد وقتی کارنامه خود را نگاه میکند و میبیند در درسی که بیشترین تلاش را کرده کمترین نمره را گرفته ممکن است نا امید شود خوب اشکال کار کجاست؟ بزرگترین مشکل وی وسواس است . خیلی از دانش آموزان با تصور اینکه این درس را خیلی خوانده ام در تله می افتند این استدلال باعث می‌شود دانش‌آموزی که در آزمون‌های قبل به این درس به طور میانگین ۳ تا از ۱۰ سؤال جواب داده، به یک‌باره در این آزمون ۸ یا ۹ تا از ۱۰ تا را جواب می‌دهد و نتیجه همانی می‌شود که نباید بشود: مطالعه زیاد کردن و نتیجه نگرفتن در آخر باعث یاس و نا امیدی خواهد شد. بهترین کار این است که اول جایگاه خود رابشناسید. در گام نخست باید بتوانید تراز آزمون قبل خود را حفظ کنید، سپس در گام بعدی اگر حتی به یک سؤال بیش‌تر از ۱۰ سؤال جواب بدهید، این یعنی پیشرفت. کار مفیدی که میتوانید انجام دهید به سراغ سوالات ساده رفته و پاسخ دهید و نتیجه خوب بگیرید. این توانایی نیاز به دو ابزار بسیار قدرتمند دارد: اول تست‌زنی و دوم استفاده از تکنیک ضربدر و منها.وسواسی و عجول نباشید. پیشرفتی معقول است که تدریجی باشد؛ پیشرفت غیر معقول مانند دوپینگ کردن همان وزنه‌بردار است

 

رعایت نکات زیر ضروری است

  1. یک اصل مهم و پرکاربرد که میتوانید با خود تکرار کنید این است که انسان های موفق خود را می شناسند.؛ یعنی می‌دانند که باید در بین تمام کارهایی که دارند کدام را اول انجام دهند. با انجام این کار، خیالتان از خواندن بخش‌های مهم راحت می‌شود.
  2. وقتی تلاش میکنی و مطلب در ذهن شما نمی ماند سعی کنید آن را روی یک کاغذ بنویسید تا کاملاً بدانید که در کدام قسمت دچار ضعف هستید. با انجام این کار نه‌ تنها وقتتان گرفته نمی‌شود، بلکه ذهنتان هم آرام می‌گیرد.
  3. سوالاتی را که یاد نگرفته اید با خودکار دور آن ها را خط بکشید و مجددا آنهارا مرور کرده و بخوانید. با این کار به ذهنتان قول می‌دهید که آن را فراموش نمی‌کنید.
  4. برخی مواقع لازم است محکم باشید و به خودتان سخت نگیرید مثلاً با جسارت تمام به خود بگویید: «بس است! دیگر این قسمت را مطالعه نمی‌کنم؛ چون اطمینان دارم که آن را بلدم.»
  5. مدیریت ذهن بسیار مهم است اجازه مدیریت ذهن را به خودتان ندهید و همواره خود را فردی موفق بشناسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.