چرا در هنگام مطالعه خیال پردازی می کنیم ؟

چرا در هنگام مطالعه خیال پردازی می کنیم ؟

سوالی که ذهن خیلی ها را به خود مشغول کرده است این است که :چرا در هنگام مطالعه خیال پردازی می کنیم ؟ چرا نمی شود روی درس تمرکز داشته باشیم؟      چرا با وجود اینکه وقت زیادی را برای کتاب ها و مطالعه کردن می گذاریم بازهم بازدهی پایینی دارد چه عاملی بعث ایجاد این موراد می گردد؟

از عواملی که میتوان در پاسخ به سوالات بالا ارائه داد. عدم نداشتن تمرکز کافی است  که خیلی از محصلین ودانش آموزان با آن مواجه روبرو می شوند اما با تکرار تمرین هایی خواهید توانست این موضوع را تا جایی که تمکان دارد کم کنید و رفته رفته ذهن و بدنتان را از نظر فیزیولوژیک به طور کامل به این جریان عادت داده و بازدهی خیلی عالی در زمان مطالعه به دست آورید. برخی از این تمرین ها شامل موارد زیر می باشند :

چرا در هنگام مطالعه خیال پردازی می کنیم ؟

  •  سعی کنید حتما برنامه ریزی را در کار خود داشته باشید این مورد باعث خواهد شد تا متوجه شوید که در فلان ساعت حتما یک درس خاص را مطالعه کنید و به فکرتان را نظم و ترتیب و تمرکز روی یک موضوع را ارائه می دهید چنانچه زمان خواندن فکرهای غیر درسی به سراغ شما می آید بدون اینکه اجازه دهید تا این فکرها به ذهن شما خطور و  ادامه دار شود سریعا آنها را روی یک برگه بنویسید و در زمان فراغت از درس به آنها فکر کنید.
  • وقت خیلی زیادی  را روی یک درس به هدر ندهید بعنوان مثال مختص شدن  یک روز جهت خواندن یک درس این جریان یکی از موارد پراهمیت برعدم تمرکز شما خواهد بود.
  •  همینطور وقت خیلی زیاد روی یک راه  کار مطالعه نگذاریدبعنوان نمونه زمانی که درس زیست را مطالعه می کنید آن را به چند قسم بخش بندی کنید : خواندن جزوه و  کتاب درسی همچنین مرور خیلی زود روی مطالب و همینطور خلاصه برداری و در نهایت تست زدن
  •  پس از هر زمان مطالعه چند دقیقه ستراحت کنید  و از هوای آزاد بهره ببرید  و یا چیزی بخورید.
  • ممک است برای خیلی از افراد مطالعه با صدای بلند در زمانی که احساس می کند حواسش پرت شده است خیلی زیاد مفید باشد.
  •  کلید واژه های یکی دیگر از مسائلی است در هنگام  خواندن میوانید روی ورقه چک نویس یادداشت  ویا اصطلاحا دست به قلم شوید خواندن آن هم به صورت صرف چشمی باعث ایجاد حواس پرتی می شود.

چرا در هنگام مطالعه خیال پردازی می کنیم ؟

  • تلاش کنید وقت را که برای خواندن  مفید روزانه صرف می کنید حتما یادداشت شود این مورد باعث به وجود آمدن  رقابت با خودتان  شده و کم کم بازدهی شما را در مطالعه را زید خواهد کرد.
  • به گونه ای برنامه ریزی را انجام دهید که در زمان مطالعه خسته و گرسنه نشوید چنانچه این دو مورد رخ دهد خواندن خود رو متوقف کرده و اول این دو مورد را حل کنید.
  • هرمقدار که بر روی یک موضوع بیشتر مسلط باشید شوق و اشتیاق مغز خود را جهت یادگیرفتن  آن مطلب زیادتر خواهید کرد بنابراین تلاش کنید تا مطالب را به صورت خیلی عمیق بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.