چقدر باید رشته‌ای که در دانشگاه میخوانیم را دوست داشته باشیم

چقدر باید رشته‌ای که در دانشگاه میخوانیم را دوست داشته باشیم

همیشه لحظات انتخاب مسیر آینده ، لحظاتي خیلی حساس و سرنوشت سازی هستند.

چرا که با آن تصمیم آینده اون شخص ممکنه پر از موفقیت یا پر از ناامیدی و حسرت بشود.

البته باید این رو هم بدونیم که هر چه که در آینده پیش بیاد فقط منوط به اون تصمیم نیست و قطعا هر مسیری رو انتخاب کنیم دشواری ها و سختی هایی پیش رو خواهیم داشت ولی با یک تصمیم گیری درست و بر حسب علاقه می توانیم این سختی ها و دشواری ها را راحت تر حل کنیم و از آن عبور کنیم.

یکی از مهم ترین تصمیمات هر فردی در مسیر بلند زندگی اش ، انتخاب رشته تحصیلی در دانشگاه است. این که ما می خواهیم در آینده چه کاره شویم سوال همه ما از خودمان قبل از ورود به دانشگاه است.

البته عوامل متعددي بر انتخاب رشته دانشگاهي افراد تاثير مي‌گذارند.

که بعضي از اين عوامل به خود فرد و عملکرد وی و برخی ديگر به جامعه برمي‌گردند.

در اين ميان، از آنجا که دانش ­آموز در اين دوره پس از انتخاب رشته، شروع به ساختن سرنوشت خود مي­کند و آينده خود را طرح­ريزي مي­کند، انگيزه براي تلاش و فعاليت از اهميت ويژه­اي برخوردار است. دانش ­آموزي که به رشته ­اش علاقه دارد و تصوير نسبتاً روشني از آينده شغلي خود دارد، انگيزه بيشتري نسبت به دانش ­آموزي که بدون علاقه و اطلاع، با اجبار و تحميل، رشته­ اي را مي­خواند خواهد داشت.

هر دانش ­آموزی که می خواهد مسیر موفقیت را بدرستی طی کند بايد با کمک گرفتن از مشاور، معلمان، والدين، مطالعه و ديگر منابع اطلاعات کافي را در زمينه رشته های تحصیلی جمع­ آوري کند و استعداد و علايق واقعي خود را با مشورت مشاور يا والدين بيشتر بشناسد و جهت­ گيري شغلي خود را معلوم نمايد و سپس به انتخاب رشته بپردازد.

علاقه داشتن به رشته تحصیلی و شغلی که در آینده خواهیم داشت باعث می شود راحت تر اهداف خود را مشخص کنیم و به آن دست یابیم. علاقه يکي از مهم­ترين معيارهاي انتخاب رشته است و هيچ کس غير از داوطلب نسبت به شناخت علايق خود آگاه نيست . همانطور که گفتیم این علاقه باید با مشورت و شناخت انتخاب شود؛ در این صورت یک انتخاب خوب فرد را در رسيدن به اهداف بلندمدت در آينده هدايت و ياري مي­کند.

توصیه ما این است که اگر داوطلبی به رشته­اي علاقه ندارد، به خاطر فشار اطرافیان ، از جمله کسب شهرت ، آن را اصلاً انتخاب نکنند؛ زيرا مطميناً در آن رشته موفق نخواهند شد.

بنابراين، «مي­بايست رشته­اي را انتخاب کنيد که به آن علاقه داشته باشيد.» اين جمله از مهم­ترين و درست ترين معيار براي انتخاب رشته به شمار مي­رود.

شناخت و آگاهي داشتن از رشته تحصيلي، سبب ايجاد انگيزه در فرد مي­شود.

بعضي از بچه ها نسبت به رشته ­ها و دانشگاهي ابراز علاقه مي­ کنند، ولي وقتي در آن رشته يا دانشگاه موردنظر قبول مي­شوند، احساس مي­ کنند که در انتخاب خود اشتباه کرده اند. دليل اين موضوع، نداشتن شناخت از رشته ­هاي تحصيلي و مراکز آموزشي است.

در ادامه چندین سوال مهم که ذهن داوطلبان را در حین انتخاب رشته درگیر می کند را ذکر می کنیم:

  • علاقه مهم‌تره يا بازار کار ؟
  • آيا مرور زمان، علاقه را به وجود مي‌آورد؟
  • آيا تحصیل در رشته مورد علاقه یعنی رسیدن به درآمد بيشتر؟

و سؤال­هاي ديگري از اين دست که همه و همه به علاقه و هدف اصلي فرد از انتخاب رشته ،دانشگاه و اصولاً ادامه تحصيل در مقطع تحصيلات عالي در رشته­اي خاص برمي­گردد.

براي پاسخ به اين پرسش­ها، طبيعتاً مي­بايست به یک سؤال اصلي جواب داد:

اينکه در زندگي به چه چيز علاقه داريد؟

علاقه انسان به مرور زمان ممکن است تغییر کند در واقع خیلی از علايق گذشته ما با علايق امروزمان متفاوتند، اين علايق با علايق 10 سال آينده ما نيز متفاوت خواهد بود.

چگونه متوجه شویم به چه چیزی علاقه داریم و یا در آینده جز علایق ما خواهد بود؟

  • کمک گرفتن از معلمان و مشاوران و استفاده از تجربه های آن ها
  • ارزيابي از خود با بررسي و مطالعه کارهايي که ازکودکي تا­کنون با علاقه و توانايي انجام داده و از انجامشان شاد شده­ايم
  • شرکت در آزمون­هاي سازمان­ها و مراکز مشاوره و متخصص در اين زمينه

توجه داشته باشید که هر شخصيتي، مناسب يک مجموعه از رشته­ ها است.

اگر شخصيتي برونگرا داريد، از بحث کردن و کار گروهي لذت مي­ بريد، يک جا بند نمي ­شويد، حوصله انجام کارهاي تکراري و جزيي را نداريد، کلی نگر هستيد و چندان اهميتي به جزييات نمي ­دهيد، بعضي از رشته­ ها براي شما مناسب نخواهند بود؛ ولي برعکس، چنانچه مي ­توانيد ساعت­ها يک گوشه بنشينيد، روي يک موضوع جزيي تمرکز کنيد، و از حل کردن مسايل رياضي لذت مي ­بريد، شايد در رشته ه­اي متفاوت بتوانيد دوام بياوريد يا حتي موفق شويد.

خود سنجي از علايق مبتني بر شناخت شخصيت خود و همخواني تحصيلات با تيپ شخصيتي باعث رضايت و موفقيت در آینده شغلی مي‌شود.

باز هم تاکید می کنیم توجه به علايق، به ويژه در دوران نوجواني و در زمان انتخاب رشته تحصيلي در دانشگاه، بسيار مهم و تعيين ­کننده است.

برخي از روان­شناسان معتقدند که هر شخصی با توجه به تفاوت‌هاي فردي در علايق و رفتارهایش، با نوع خاصي از رشته‌هاي دانشگاهي و مشاغل مربوط به آن رشته سازگار است.

بنابراين،‌ دانش آموزان با تحصيل در رشته‌اي که با تيپ شخصيتي و علايق آنها همخواني داشته باشد، راضي و موفق خواهند بود.

موسسه شیمی سا در همین راستا آمادگی کامل دارد تا داوطلبان و دانش آموزانی که در این زمینه یعنی انتخاب رشته و شغل احتمالی آینده خود دچار شک و تردید هستند را مشاوره دهد و در انتخاب یک مسیر زیبا برای زندگی بهتر همراه این عزیزان باشد.

چقدر باید رشته‌ای که در دانشگاه میخوانیم را دوست داشته باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.