چند توصیه مهم به داوطلبان برای شب قبل از کنکور و صبح روز برگزاری آزمونپ

شام مناسب و خواب کافی شب قبل از کنکور:

سعی کنید حدود سه ساعت از خواب شام سبکی بخورید. و حتی الامکان یک لیوان شیر کم چرب میل کنید، ویا مخلوطی از آب سیب یا آب کاهو که باعث آرامش بیشتر و خواب کافی میشه مناسبه. سعی کنید ساعت خواب را برای  حدود ۱۰ یا حداکثر ۱۱ شب تنظیم و نزدیک ۶ صبح بیدار بشین. شب کنکور حدود ۸ ساعت باید بخوابید. اگر از روزهای قبلش خوابتون رو تنظیم نکرده باشید ممکنه شب کنکور خوابتون نبره و فرداش سر جلسه کنکور استرس، بی خوابی و بی حالی و تمرکز نداشتن باعث بشه نتیجه دلخواه نگیرید. البته اگر تا حالا تنظیم نکردید نگران نباشید با یک فعالیت بدنی نه چندان سنگین در روز قبل از کنکور شب راحت تر می تونید بخوابید. سعی کنید ظهر و عصر روز قبل از کنکور نخوابید تا بی خوابی شب کنکور به سراغ شما نیاد.

نوشیدنی مناسب برای جلوگیری از استرس:

همانطور که در مطلب بالا اشاره شد اگر شب کنکور استرس داشتید و نتونستید بخوابید یک لیوان شیر کم چرب، دوغ یا مقداری ماست مصرف کنید. البته اگر دستگاه گوارش شما به شیر حساسیت داره از شیر صرف نظر کنید و می توانید چای سبز و گل گاوزبان که باعث آرامش خواهد شد را جایگزین کنید .اگر فکر می کنید خیلی از مطالب رو فراموش کردید و یا نگران هستید که چرا بعضی از مطالب رو اصلا نخواندید باید بدانید که اکثر داوطلبان کنکور همین حس رو دارند حتی بسیاری از رتبه های برتر. این حس فقط مختص شما نیست. برای قبولی در بهترین رشته ها مثل پزشکی، داروسازی و … میانگین ۵۰ تا ۶۰ درصد سوالات رو جواب بدین کافیه. حتی اگر وضعیت درسی شما ضعیف بوده فقط کافیه در هر درس چند سوال رو درست جواب بدین. نگاهی به امار درصد داوطلبان در کنکور سالهای گذشته بندازید: در کنکور ۹۶ اگر کسی فقط یک تست زیست شناسی رو درست جواب میداد حدود ۳۷۰ هزار داوطلب رو در این درس پشت سر می گذاشت! در اکثر دروس اختصاصی همین وضعیت وجود داره.

وسایل مورد نیاز جلسه آزمون را از قبل آماده کنید:

از شب قبل تمامی وسایل مورد نیاز همانند چند مداد مشکی نرم، پاکن، مداد تراش، کارت ورود به جلسه، سنجاق، کارت ملی، ساعت مچی، دستمال کاغذی یا پارچه ای، یه بطری آب کوچک در بسته، مواد قندی مثل شکلات این وسایل رو از روز یا شب قبل کنکور آماده داشته و یه جا قرار بدید که همه رو صبح با خودتون ببرید. تاکید می کنم صبح کنکور تازه یادتون نیفته که بخواهید دنبال این وسایل بگردید حتما روز قبلش این ها رو آماده کنید و یه جای خاص بگذارید که فردا صبح با خودتون ببرید.

آبمیوه و سایر نوشیدنی ها:

بادر نظر گرفتن این مساله که حدود ۴ ساعت باید سر جلسه کنکور هستید و این فصل سال هم هوا گرمه ممکنه تشنگی به سراغ شما بیاد پس بهتره یک بطری آب کوچک در بسته با خودتون ببرید و کنار صندلی بگذارید که اگر تشنه شدین از این آب بنوشید. به هیچ وجه از نوشیدنی بدون درب استفاده نکنید.

 

مراقب شکلات باشید:

دقت کنید چون بدن نیاز به مواد قندی دارد برای تنظیم قندخون باید یک ماده قندی مثل شکلات با خودتون ببرید که اگر لازم شد بخورید. اما دقت کنید چون کنکور در یکی از گرم ترین روز های سال برگزار میشه اگر شکلات شما آب بشه و بازش کنید ممکنه بریزه روی پاسخبرگ و کار رو خراب بشه. پس حتما از شکلات فریز شده استفاده کنید که ذوب نشه!

 

ساعت مچی خود را چک کنید:

از بهترین وسایلی که به شما کمک بکنه در تنظیم زمان  یک ساعت مچی خوب داشته باشید. از قبل باتری ساعت مچی خوب هست و توجه داشته باشید از قبل چک کنید که سر جلسه کنکور باتریش تموم نشه.همچنین یاتون باشه که حتما باید تکنیک ضربدر و منها و زمان های نقصانی در جلسه کنکور استفاده کنید تا وقت کم نیارید. اگر با این دو مورد آشنایی ندارید حتما مقاله «تکنیک و ضربدر و منها در کنکور» و همچنین مقاله «تنظیم وقت با زمان های نقصانی» رو در سایت مشاوران ۱۰۰ مطالعه کنید.

لباس راحت بپوشید:

چون جلسه کنکور و محل برگزاری آزمون خانومها و آقایان جدا هست و شما با جنس مخالف سرجلسه کنکور روبرو نیستید! خودتون رو اصلا درگیر مدل لباس و کفش و … نکنید. یک لباس خیلی راحت و نسبتا گشاد بپوشید. حتی الامکان از لنز استفاده نکنید. خانم ها بهتره از لوازم آرایشی زیاد استفاده نکنند. همه اینها برای این هستند که بتونید راحت حدود ۴ ساعت روی صندلی بنشینید و بدون خستگی سوالات کنکور رو جواب بدید.

 

زودتر از خانه به سمت حوزه آزمون حرکت کنید:

یکی از راههای کاهش استرس  این است که زودتر از منزل خارج شده و تخمین بزنید از منزل شما تا حوزه برگزاری آزمون چقدر از نظر زمانی طول میکشه. مخصوصا در شهرهای بزرگ ترافیک این روز رو هم در نظر بگیرید. بهتره روز قبل از ازمون مسیر از خانه تا حوزه برگزاری رو برید ببینید چقدر طول میکشه. قبل از ساعت ۷:۳۰ صبح حتما اونجا باشید.

 

پاکت سوالات را آهسته باز کنید:

دفترچه سوال کنکور که کنار دست شما گذاشته شده رو به . با آرامش از محل مخصوص پلاستیک رو آرام پاره کنید. مراقب باشید با عجله پاره کردن پلاستیک از محل نادرست ممکنه پاسخبرگ و دفترچه سوالات شما رو هم همراهش پاره کنه!

 

هر ۵ سوال یکبار گزینه ها را چک کنید:

ممکن است خیلی از اوقات که گزینه صحیح یک سوال رو در پاسخبرگ برای سوال قبلی یا بعدی وارد کرده باشید! برای جلوگیری از این اشتباه هر ۵ سوال یک بار گزینه ها رو با شماره سوالات تطبیق بدین. این کار چند ثانیه بیشتر وقت نمی گیره.

 

یاد خدا را فراموش نکنید:

در نهایت هیچ چیز مثل ذکر و یاد واقعی خداوند به انسان آرامش نمیده. هر چیزی که به خیر و صلاح شما باشه اتفاق خواهد افتاد حتی اگر ظاهراً خوشایند نباشه. با امید و انگیزه و توکل به خدا سر جلسه کنکور حاضر بشین و تمام تمرکز و انرژی خودتون رو فقط روی جواب دادن به سوالات بگذارید. سر جلسه کنکور به هیچ وجه به مسائل حاشیه ای و اینکه نتیجه چه خواهد شد فکر نکنید. با آرزوی موفقیت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.