چگونه تست شیمی بزنیم ؟

امروز در مورد یکی از مهم ترین مقاله ها صحبت می کنیم که به طور عمده راجع به چگونه حل کردن سوالات شیمی در کنکور هست .

در این مقاله راه کار های مفید عملی به شما معرفی میکنیم که درصد شیمی شما رو 20 تا 40 درصد افزایش می دهد. با ما  در ادامه این مقاله ،همراه باشید.

انواع تست شیمی

قبل از شروع بحث باید بدونیم چه تیپ سوال و تست شیمی در کنکور سال های اخیر مطرح شده و برای مسلط شدن بر این تست ها برنامه ریزی کنیم.

به طور کلی سوالات شیمی در چندسال اخیر به این سه دسته ی زیر تقسیم شده اند:

  1. سوالات حفظی
  2. سوالات مفهومی
  3. سوالات محاسباتی

نکته  کلیدی و صحیح برای بالا بردن درصد شیمی اینه که داوطلب بتونه حتما بین این سه نوع تست، قدرت تشخیص داشته باشه و برای مثال سوالات مفهومی رو از سوالات حفظی تشخیص بده و در نهایت برای هر کدوم از انواع این سوالات زمان لازم رو اختصاص بده.

اما این فقط گفتنش ساده ست، مگه نه؟ همه ما تا حالا شده که با دونستن همه ی اینا باز هم سر جلسه ی آزمون نمیتونیم عملیش کنیم. میدونید چرا؟

چرا درصد های شیمی من همیشه پایینه؟

برای این سوال دو پاسخ می شود مطرح کرد :

  • اول اینکه شیمی درس آخر دفترچه برای هر دو داوطلبین ریاضی و تجربی هست ، و بیشر داوطلب ها طبق ترتیبی که توی دفترچه سوالات هست ، سوالات رو پاسخ میدن . بنابراین برای مثال  یک داوطلب تجربی بعد از جواب دادن به سوالات سنگین ریاضی، زیست و فیزیک به غول مرحله ی آخر یعنی شیمی رسیده! چه اتفاقی میفته؟

بله داوطلب کاملا خسته است و وقتی به سوالات شیمی میرسه تمرکزی که موقع حل سوالات زیست داشت رو نداره ، از طرفی سوالات شیمی نیاز به دقت و تمرکز خیلی زیادی داره ، طوری که گزینه ها در بسیار از مواقع کاملا مشابه هم هستند.

اما داوطلب با بی دقتی و حواس پرتی به سوالات جواب میده و توی دام طراح سوال میفته و به این ترتیب درصد شیمی کمی به دست میاره که اصلا نشان دهنده ی سطح سوادش نیست.

  • دومین علت درصد های پایین شیمی اینه که داوطلبین باز هم به طور عمده به همون ترتیبی که سوالات شیمی در دفترچه قرار داده شده شروع به پاسخ دادن میکنند. یعنی چی؟ یعنی برای مثال از سوال 1 شروع میکنند و فکر میکنند باید به ترتیب تا سوال اخر رو حل کنند ! بدیهی که خیلی از سوالات حل نشده باقی میمونه و به خیلی از سوالات به خاطر استرس ناشی از نرسیدن به همه سوالات، غلط جواب میدهد.

حالا حتما می پرسید خب راه حل چیه؟

ترتیب خودتون رو پیدا کنید

کنکوری های عزیز دل! هیچ جای دفترچه ی کنکور و سوالات اشاره نشده که حتما باید به همون ترتیبی که درس ها و یا سوال ها قرار گرفتن به سوال ها جواب بدید!  یعنی چی؟

یعنی اگر توی درس فیزیک بهتر از درس ریاضی هستید ، هیچ نیازی نیست حتما درس ریاضی رو اول جواب بدید که هم توی دفترچه تجربی و هم ریاضی ، قبل فیزیک میاد. یا حتما لازم نیست وقتی صفحه ی مربوط به سوالات شیمی رو باز میکنید ، همون اول از سوال 1 تا 35 رو به ترتیب حل کنید .

میتونید برید سراغ سوال 5 و از اون سوال بپرید به سوال 20! اما همین انتخاب سوال درست برای پاسخگویی یک مهارت خیلی مهمه که نیاز به یادگیری و تمرین داره.

ترتیب خودتون رو پیدا کنید

ببینید توی کدوم درس بهترید و با حل سوالات و مساله هاش اعتماد به نفس بیشتری میگیرید؟ با اون درس شروع کنید . این کار دو نتیجه ی خوب به دنبال داره :

  •  اول اینکه باعث میشه روحیه تون سر جلسه ی کنکور حفظ بشه و بدون استرس و با اعتماد به نفس سراغ درسهای دیگه برید.
  • دوم اینکه وقتی از درسی که مسلطی شروع میکنید، چون تمرکز بالایی دارید سرعت تست زنی هم بالا میره و به همین علت برای درسا هایی که مشکل تر هستند زمان بیشتری ذخیره می کنید.

برای مثال اگر کسی ادبیات رو خیلی کند میزنه ، اصلا نباید با ادبیات شروع کنه چون که برای درس های آخر دفترچه وقت کم میاره! در خالی که اگر مثلا زبان انگلیسی تون خیلی خوبه میتونید از زبان شروع کنید و آخر سراغ ادبیات برید که هم زمان کافی داشته باشید و هم بتونید به سوالات ادبیات بدون استرس پاسخ بدید.

سوالات آسون رو شکار کن!

یکی از دلایل مهمی که همه ی مشاور ها و معلم های کنکور روش تاکید دارند اینه که تا میتونید تست بزنید!

آیا شده فکر کنید دلیل اصلی پشت این کار چیه؟

برای مثال وقتی شما تعداد زیادی تست شیمی زده باشید و مرور و تمرین کرده باشید ، با دیدن هر نوع تستی سر جلسه ی آزمون ها ذهنتون سریع به کار میفته و راه حل رو پیدا میکنه ، چون مشابه اون سوال و راه حل تا حالا بارها موقع تست زنی دیدید!

اما تست زدن زیاد فایده ی دیگه ای هم داره ، اینکه باعث میشه شما چشمتون به انواع سوالات عادت میکنه ، یعنی هر وقت تست خیلی ساده رو ببیند سریع تشخیصش میدید و یا اگر تستی کاملا مفهومی باشه شما  در نگاه اول متوجه میشید.

خب حتما میپرسید این چه فایده ای داره؟

فایده ش اینه که شما اگر فقط بتونید قوه ی تشخیص سوالات سخت و آسون رو تقویت کنید ، مطمن باشید کلید موفیقت توی کنکور رو پیدا کردید! مطالبی که در این مقاله ذکر شده تنها برای درس شیمی نیست و میتونه توی تمام درس ها استفاده بشه.

همونطور که در ابتدای مقاله گفتم کلا سه نوع سوال شیمی وجود دارد . شما باید بتونید سوالات آسون هر نوع رو تشخیص بدید و سر جلسه آزمون اول سراغ آسون ترین سوالات همون مبحث برید .

یعنی اول آسون ترین مسائل  رو پیدا کنید و حل کنید ( فصل های ترمودینامیک و سنتیک و تعادل مسائل ساده ای دارند) و بعد سراغ سوال های حفظی کاملا واضح بگردید و بعد سراغ سوالات مفهومی برید .

وقتی به ترتیب آسون به سخت به سوال ها جواب بدید، توی زمان خودتون صرفه جویی کردید و هر مقدار زمانی که اضافه آوردید رو میتونید ضرف سوالات نسبتا دشوار و یا دشوار بکنید.

در این صورت  دغدغه ی اینکه به تمام سوالات جواب ندادید یا خیلی از سوال ها رو نخونده رها کردید وجود نخواهد داشت ، چرا؟ چون که از این بابت مطمن هستید که به تمام سوالاتی که بلد بودید جواب دادید.

 کنکور ممکنه برای بیشتر شما یک هیولای وحشتناک و بی رحم باشه ف اما فقط کافیه نحوه ی رام کردنش رو بلد باشید!

شیمی سا در جستجوی این راه همراه شماست.

چگونه تست شیمی بزنیم ؟

چگونه تست شیمی بزنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.