چگونه شیمی بخوانیم ؟

چگونه شیمی بخوانیم ؟

سلام به شما دوستای عزیز و همراه شیمی سا!

امروز با یک مقاله راجع به نحوه ی صحیح مطالعه ی شیمی خدمتتون اومدیم، اما قبلش اجازه بدید که یک توضیح مختصری راجع به اهمیت این درس توی رشته های تجربی و ریاضی بهتون بدیم.

اهمیت شیمی

 همونظور که همه ی شما میدونید ، شیمی بعد از زیست مهمترین درس برای بجه های تجربی به شمار میاد . همچنین بعد از درس ریاضی ، میتونیم ادعا کنیم که شیمی مهمترین درس برای داوطلبان کنکور ریاضی هم هست ! اهمیت شیمی و فیزیک برای بچه های ریاضی میتونه به یک مقدار باشه در حالی که اکثر داوطلبین این رشته، درس شیمی رو دست کم میگیرند و اونطور که باید بهش اهمیت نمی دهند.

 درس شیمی برای داوطلبین تجربی که رویای دکتر شدن و دندان پزشک شدن رو توی سرشون دارند ،ضریب “9” داره! و برای بچه هایی که عاشق داروسازی هستند این درس ضریب 12 داره! یعنی از نظر اهمیت با “زیست” برابری میکنه! 

بچه های ریاضی هم حواسشون باشه برای قبولی در یک سری از رشته های مهندسی  خاص مثل “مهندسی نفت” باید شیمی رو خیلی بالا بزنند چون ضریب 9 داره!

سختی سوالات شیمی

متاسفانه و شاید خوشبختانه ، در طی چند سال اخیر، میزان سختی سوالات شیمی در کنکور روند صعودی و افزایشی داشته ، به طوری که در کنکور تجربی سال  95، 77% از داوطلب ها شیمی رو صفر زدند!

و همچنین در کنکور ریاضی همین سال، 80% داوطلب های کنکور ریاضی این درس رو صفر زدند!

و جالب ترین آمار این که در همین سال، تنها و تنها  1% از داوطلبین موفق شدند که شیمی رو بالای 50 درصد بزنند  و میتونیم حدودی بگیم تنها همون 1 یا 2 درصد موفق به قبول شدن توی رشته های تاپ و دانشگاه های برتر می شوند.

این یعنی چی؟

حتما خیلی هاتون الان با خودتون میگید این قدر میزان سختی همه سوالات بالاست که این تعداد کم تونستن موفق شدند درس شیمی رو بالا بزنند.

اما اشتباه نکنید! این اصلا دلیلی بر سختی همه ی سوالات همه ی سال ها نیست ، همیشه سوالات آسون و سخت باهم وجود دارند و باید این مهارت رو داشته باشید که  این سوالات رو از هم تشخیص بدید که راجع به این مهارت در مقاله های دیگه حتما صحبت میکنیم.

برای مثال در کنکور سراسری سال 96 خارح از کشور ، سوال زیر مطرح شده بود:

جدول تناوبی دارای چند دوره و چند گروه است؟

باورش سخته ؟ اما حقیقت داره ! این ثابت میکنه که سوالات ساده وآسون هم هست اما بین سوالات سخت و متوسط پخش شدن. اما این مسئله که هنوز اکثر سوالات برای تعداد زیادی از شما خیلی سخت و حتی غیر قابل حل هست هنوز حل نشده! به نظر شما ریشه ی اصلی این مشکل در کجاست؟

روش و شیوه ی شیمی خوندن شما درست نیست!

روش صحیح مطالعه ی شیمی

در مسالعه ی درش شیمی مهمترین نکته این است که نحوه ی مطالعه ی هر مبحث یا مبحث های دیگر فرق میکند و نمیتوان یک راه حل برای مطالعه ی کل شیمی ارائه داد . در کنکور سراسری تجربی و ریاضی ، 35 سوال شیمی مطرح میشود که این 35 سوال رو میشه به 3 دسته تقسیم کرد :

  1. سوالات حفظی
  2. سوالات مفهومی
  3. سوالات محاسباتی

نحوه ی مطالعه مباحث حفظی

مباحثی مثل نظریه ها، رنگ بعضی مواد، خواص بعضی عناصر و مواد خاص و … مباحثی کاملا حفظی هستند و برای مطالعه این مباحث راهیی جز خفظ کردن و به خاطر سپردنشون ندارید . برای همین باید حتما یک بخشی از زمان مطلعه خودتون رو به حفظ کردن و مرور مرتب این مطالب اختصاص بدید و نکته ی مهم راجع به مباحث حفظی این است که حتما در یک زمان مناسب تست این مطالب رو بزنید، زدن تست بلافاصله بعد از مطالعه و حفظ کردن علاوه بر اینکه مفید نیست بلکه باعث میشه شما اعتماد به نفس کاذب بگیرید و فکر کنید که همه ی مطالب رو بلدید و دیگه نیازی به مرور مجدد ندارید که این کاملا تصور غلط و نادرستی است .

نحوه ی مطالعه مباحث مفهومی

مباحثی مثل مثل نحوه پر شدن اوربیتال ها در آرایش الکترونی، واکنش های تجزیه، ترکیب، جابجایی، سوختن و …. مباحثی هستند که به طور کامل جنبه ی حفظی ندارند و برای یادگیری اونها باید مفاهیمی رو بلد باشید و از طرفی محاسباتی هم نیستند ، جزو دسته ی مباحث مفهومی قرار میگیرند.

در این قسمت حواستون جمع باشه که شکل ها و نمودار هایی که در داخل کتاب درسی کشیده شدند بسیار پر اهمیت هستند و شما باید به طور کامل با مفهوم کلی اون نمودار یا شکل آشنایی داشته باشید . در چند سال اخیر ، حتما 2 یا 3 سوال کاملا مفهومی از شکل ها و نمودار در کنکور آمده است که یا در مورد مفهوم شکل یا راجع به بخشی از شکل که حذف کرده اند سوال مطرح میکنند. پس حتما توجه ویژه ای روی این شکل ها داشته باشید.

نحوه ی مطالعه مباحث محاسباتی

  مباحث استوکیومتری، ترمودینامیک، سینتیک، تعادل، مسائل محاسباتی و تحلیلی اسید باز و آب و الکترولیت و …مباحثی هستند که همیشه پای ثابت مسائل کنکور هستند. 30 درصد از سوالات کنکور رو مسائل تشکیل میدهند و به طور کلی اکثر شما هر وقت اسم مسئله ی شیمی رو میشنوید، استرس میگیرید و فکر میکنید که به یک مانع حل نشدنی برخورد کردید . اما بیاید و منصف باشیم :

مسائلی که از مباحث ترمودینامیک ، ستینیک و یا تعادل مطرح می شوند معمولا سوالات ساده و آسونی هستند و کاملا حیفه که به خاطر ترس از مسیله این سوالات رو از دست بدید! اما برای حل مسائل سایر مباحث هم راه حلی وجود داره! در بین این مسایل به طور معقول تنها و تنها 2 یا 3 سوال هستند که کاملا جدید و نیاز به خلاقیت دارند ، بقیه سوالات کاملا قابل حل و تکراری اند! تنها راه حل برای غلبه بر این ترس اینه که تعداد خیلی زیادی تست شیمی بزنید!

چرا؟

چون هر چه بیشتر تست شیمی کار کنید و چشمتون به انواع مسائل اشنایی پیدا کنه ، سر جلسه ی کنکور با دیدن سوالات کمتر میترسد و سریعتر راه حل درست به ذهنتون میرسه!

باید اونقدر تمرین کنید که با دیدن سوال ، راه حل در ذهنتون جرقه بزنه!

حواستون باشه در اکثر مسائل محاسباتی شیمی ، نیاز دارید که واکنش های شیمیایی رو بنویسید و حفط باشید ، پس حتما سعی کنید واکنش های مهم و پرتکرار رو به خاطر بسپرید و حتی در صورت امکان عدد جرمی برخی از ترکیب ها و عناصر مهم رو حفظ کنید که از حجم محاسباتتون کم بشه .

آخرین نکته در مورد چگونه شیمی بخوانیم ، اینکه :

اصلا و به هیچ وجه در حل مسائل شیمی موقع تست زدن و تمرین کردن از ماشین حساب استفاده نکنید چون باعث تنبل شدن ذهن و دست شما میشه و در سر جلسه اصلی کنکور که اجازه ی استفاده از ماشین حساب رو ندارید ، حسابی به دردسر میفتید!

با عشق درس بخونید ، موفقیت شما آرزوی ماست

تیم شیمی سا

چگونه شیمی بخوانیم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.