چگونه شیمی را بخوانیم

گاهی اوقات چند دقیقه از زمان ما انقدر سودمنده که به اندازه چند سال مفیده. الان که داری این مطلب رو می‌خونی، از همون زمان‌هاست چون با دونستن این نکات، می‌تونی تحول بزرگی در زندگی ایجاد کنی.

درس شیمی رو خیلی از ما باهاش حال نمی‌کنیم. میدونین چرا اینجوری شدیم؟؟! جواب خیلی ساده است: فرض کن روی عسل نمک بپاشن و بذارن توی دهن یک بچه ی کوچیکِ بیچاره!! چه حسی پیدا می‌کنه نسبت به عسل؟! ماجرای درس شیمی هم، مثالِ همون عسله. شیمی رو به ما شیرین یاد ندادند!! برای همینه ازش خوشمون نمیاد و برای همینه که بعضی از دوستامون که از قضا شیمی رو دوست دارند، انقدر از ما جلو می‌زنن.

«پشتکار داشته باش بالاخره موفق میشی عزیزم» جون خودت!!! خخ

اینکه همش فقط پشتکار داشته باش و تلاش کن و تلاش کن مثل این می‌مونه که به همون بچه کوچیک بگن انقدر این عسل شور رو بخور تا بالاخره عاشقش بشی!! فرضاً هم بالاخره درست بشه، آیا واقعاً انرژی‌ای که صرف می‌شه تا اینجوری به نتیجه برسیم ارزشش رو داره؟؟

این خیلی مهمه که عمر و انرژی یک دانش آموز بهینه مصرف بشه. نباید یک کوهنورد رو، بهش یک کوله پشتی 20  کیلوگرمی ببندیم و بگیم برو عزیزم تلاش کن بررسی به قله!

تلاش و پشتکار لازمه، دقیقاً مثل یک کوهنورد، دقیقاً مثل بزرگ شدن یک بچه. اما برای موفقیت یک دانش آموز «پشتکار» همه چیز نیست اون هم در درسی مثل شیمی. یک کوهنورد باید زیرکانه عمل کنه، یک کودک باید با تدبیر و ظرافت بهش غذا برسه، یک دانش آموز هم به جز تلاش باید هوشمندانه و شیرین مطالب درس شیمی رو یاد بگیره. اون موقع نتیجه‌ای که می‌گیره دیگه معمولی نیست، خارق العاده و شگفت انگیزه. و متوجه میشه که کنکور خیلی آسونه

چگونه شیمی را بخوانیم

یادگیری درست درس شیمی چه اصولی داره؟

سوال خوبی پرسیدی. اینجا 5 نکته ای که یک دانش آموزِ هوشمند رعایت می‌کنه رو بهتون می‌گیم تا پاسخ رو دریافت کنی:

  1. دانش آموز هوشمند، شیمی رو به روش فرمولی فرا نمی‌گیره. (حواست باشه اینجا «هوشمند» به معنای خیلی باهوش نیست. بلکه یک فرد عادی هم می‌تونه خیلی هوشمندانه رفتار کنه. فقط کافیه بدونیم چه کاری هوشمندانه و چه کاری اشتباهه)
  2. اگر در معرض افرادی هست که شیمی رو ناجور دارند بهش درس میدن، سعی میکنه احساس های ناخوشایند رو نسبت به این درس کنترل کنه. به زیبایی‌های شیمی توجه کنه و حس‌های منفی رو دور کنه. حس منفی می‌تونه خیلی به درس صدمه بزنه.
  3. سعی می‌کنه تمام درس شیمی رو به روش‌های مفهومی یادبگیره و از حافظه‌اش فقط برای مواردی که کاملاً نیاز به حفظ کردن داره استفاده کنه.
  4. از منابعی استفاده می‌کنه که 3 تا نکته بالا رو رعایت می‌کنند. این هوشمندانه ترین کار این دانش آموز هوشمنده. چون اینجوری به صورت اتوماتیک در معرض تمام نکات مهم بالا قرار می‌گیره و انرژی و توانش خوب و بهینه صرف میشه.
  5. از روش‌های «مروری» به خوبی استفاده می‌کنه. روش‌هایی مثل مرور سوالات شیمی، مرور سریع قبل از امتحان، مرور و جمع بندی نزدیک کنکور. البته براش مهمه که از چه محتوایی برای مرور استفاده می‌کنه و در این موضوع هم دقت داره.
  6. تکنیک‌هایی از ریاضی در شیمی رو یاد می‌گیره تا محاسبات درس براش آسونتر و لذت بخش تر بشه.
صوت مصاحبه با دکتر خسروپور


در ادامه چند سوال متداول رو به همراه پاسخ اون‌ها ببینید. پاسخ کامل‌تر و جذاب‌تر در این موضوع رو در مصاحبه با استاد خسروپور بشنوید:

دانش آموز پایه دهم هستم چه چیزهای دیگه ای از درس شیمی برام مهمه؟

سوال خوبیه. بذارین اینطور پاسخ بدیم که شیمی پایه دهم مهمترین پایه برای درس شیمی محسوب میشه. دروس شیمیِ این پایه، زیربنای درس‌های شیمی یازدهم و دوازدهم رو تشکیل میده. پس توصیه جدی به شما اینه که مطالب رو مفهومی و عمیق یاد بگیری؛ به خصوص مطالب فصل یک و مطالب مرتبط با استوکیومتری رو. وقتی این‌ها رو به خوبی یادبگیری در انرژی‌ت برای سال‌های بعد کلی صرفه‌جویی صورت می‌گیره.

دانش آموز پایه یازدهم هستم، من باید به چه موارد دیگه ای توجه کنم؟

درس شیمی یازدهم از نظر حجم خیلی زیاده پس توصیه به دانش آموزهای این پایه اینه که وقت کافی برای مطالعه روی شیمی یازدهم بگذارند. اگر مطالب شیمی دهم رو به خوبی یادنگرفتند، خیلی زمان خوبیه که در طول سال به شیمی دهم هم برگردند و مطالب شیمی دهم رو عمیق‌تر یادبگیرند تا اگر هدفشون کسب نتیجه خوب در کنکور هست، سال بعد زمان کم نیارند.

دانش آموز پایه دوازدهم هستم، دیگه به چی توجه کنم توی درس شیمی؟

کتاب پایه دوازدهم اولین سالی هست که داره تدریس میشه و بچه‌های این پایه احتمالا کمی استرس کنکور و جدید بودن مطالب رو دارند. توصیه شیمی‌سا به دانش آموزهای پایه دوازدهم اینه که بیشتر به روش‌هایی تمرکز کنند که سرعت حل مسئله و پاسخ به سوال رو افزایش میده.

این اصلاً به معنای یادگیری شیمی به صورت فرمولی نیست بلکه یادگرفتن روش‌های جذاب بالا بردن سرعته مثل تکنیک‌های ریاضی در شیمی که می‌تونه تحول ایجاد کنه در زمان‌بندی پاسخ به سوالات. این باعث آرامش بیشتر و راحتی کار می‌شه.

توضیحات بیشتر رو در مصاحبه با استاد خسروپور بشنوید.

من یک کنکوری هستم. توصیه ای برای من در رابطه با شیمی دارید؟

بله برای شما که یک بار تجربه کنکور رو داشتید، یک توصیه حیاتی داریم: شما توانمندی‌ و پتانسیل‌تون خیلی خیلی بیشتر از افرادیه که بار اول‌شون هست کنکور می‌دن! به دو شرط:

روحیه و نشاطت رو حفظ کن و بهتر کن

از زمانت بهینه استفاده کن

شما باید برنامه ی منطقی و نرمالی (نه سبک و نه سنگین) برای درس خوندن از جمله شیمی خوندن داشته باشی. همچنین اگر شیمی رو در حد متوسط و متوسط به بالا در سال قبل یادگرفتی، بیشتر سعی کنی بهبود دادن درس شیمی رو همراه با «تست» پیش ببری.

تفاوتی در اهمیت درس شیمی برای کنکور ریاضی و کنکور تجربی وجود داره؟

از نظر درسی نه. چون درس‌های شیمی برای هر دو رشته ریاضی و تجربی یکی هست. اما چند نکته ظریف در این بین وجود داره:

  1. بچه‌های رشته تجربی تصور می‎‌کنند درس شیمی از نظر اهمیت در جایگاه دوم قرار داره (بعد از زیست). این هم درسته و هم نادرست. گاهی وقت‌ها شیمی انقدر مهم می‌شه واقعاً اهمیتش هم اندازه زیست برای بچه‌های رشته تجربیه. توضیح این موضوع رو در مطلب اهمیت درس شیمی برای رشته های تجربی ببینید.
  2. بچه‌های رشته ریاضی فکر می‎‌کنند درس شیمی از نظر اهمیت در جایگاه سوم قرار داره (بعد از ریاضی و فیزیک). خب این هم از نظر میزان ضریب برای بیشتر رشته‌های کنکور ریاضی درسته اما درواقع توجه کردن به ضریب‌ها و مقایسه اونها با هم و اینجور نتیجه‌گیری کردن کاملاً می‌تونه نادرست بحساب بیاد. یکی از دلایلی که در رقابت کنکور بچه‌های ریاضی یهو ضربه ی کاری می‌خورند همین هست.

منظور این نیست که برای دانش آموزهای رشته ریاضی، درس ریاضی و فیزیک اهمیتش کمتر از شیمی هست، نه! اما شیمی برای یک دانش آموزی که دروس ریاضی و فیزیکش در حد مناسبی قرار داره دقیقاً رمز اصلی موفقیته. چرا؟ چون بیشتر دانش آموزها در این درس نسبتاً ضعیف هستند و گاهی اگر شما فقط 10 درصد نمره ی شیمی ت رو بالاتر ببری بیشتر از 1000 رتبه و گاهی چند هزار رتبه رو میتونی جابجا کنی.

توضیح بیشتر این مطلب رو در مصاحبه با استاد خسروپور که درباره همین موضوع هست بشنوید یا در مطلب اهمیت درس شیمی برای رشته های ریاضی مشاهده کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.