چگونگی زمان صحیح برنامه ریزی

چگونگی زمان صحیح برنامه ریزی

هر درس را چند بار در هفته بخونم؟

از مسائل محرز و روشن این است که مطمئنن شما هم در سال کنکور برای ارزیابی خودتون در آزمون های آزمایشی موسسات مختلف شرکت میکنید.مشکلی که ممکنه درست بشه، تداخل بین برنامه آزمون های آزمایشی و برنامه تدریس دبیر های دبیرستان هست.مشکل اینجاست که اگر برنامه دبیر رو الویت قرار بدید، با کاهش تراز در آزمون آزمایشی به دلیل نرسیدن به بودجه بندی مواجه میشید و اگر برنامه آزمون های آزمایشی رو در الویت قرار بدید، در آزمون های مدرسه و کلاس توفیقی به دست نمیارید.اول از همه باید بگیم که برنامه تدریس دبیر مدرسه تقریبا شبیه آزمون آزمایشی هست. ممکنه این تفاوت ها در موارد خیلی کم، مثل چند مبحث خاص در یک یا دو درس مشاهده بشه، بنابراین جای نگرانی نیست.

 

برای استفاده از DVD و منابع کمک آموزشی برنامه ریزی کنم؟

از مهم ترین ابزار های کمک درسی می توان به دی وی دی و کتاب های کمک آموزشی اشاره کرد که به داوطلب در فهم هر چه بهتر مباحث کتاب درسی کمک میکنن.اما سوالی که برای خیلی ها پیش میاد این هست که چه زمانی در برنامه ریزی روزانه هم کتاب کمک آموزشی مطالعه کنیم و چه زمانی دی وی دی ببینیم. مشکل اینجاست که شما داوطلب های کنکور سراسری نحوه استفاده صحیح از منابع رو بلد نیستید.کلیت دی وی دی های آموزشی و درسنامه های کتاب های کمک درسی، تفهیم مطالب به شما هست. بنابراین اگر شما برای یک درس زمان گذاشتید و دی وی دی تماشا کردید دیگه نیازی به مطالعه درسنامه کتاب کمک آموزشی نیست.به عنوان مثال اگر در برنامه درسی روز شنبه شما 3 ساعت زمان برای مطالعه درس فیزیک داشتید، میتونید 2 ساعت رو دی وی دی تماشا کنید یا درسنامه کتاب کمک آموزشیتون رو بخونید و مابقی زمان رو تست بزنید.

به عنوان نکته آخر از شما صمیمانه درخواست دارم که برای هر درس فقط و فقط یک منبع کمک آموزشی تهیه کنید و اطرافتون رو با منابع مختلف و بی کیفیت شلوغ نکنید.

چگونگی زمان صحیح برنامه ریزی

چجوری برای مرور درس ها برنامه ریزی کنم؟

یکی از مسائلی که باعث فهمیدن بهتر مطلب میشه مرور کردن آن است. امکان نداره داوطلبی بتونه با یکبار مطالعه یک مبحث خاص، به درک درستی از اون برسه و تسلط پیدا کنه.بهترین جمله در این زمینه که میشه گفت: رمز یادگیری مؤثر، تکرار مطالب هست. تکرار، یکی از اهرم های بسیار قدرتمند در اختیار ماست. تکرار باعث میشه اطلاعات مدام به مغز مخابره بشه و مغز با این تکرار ها اصطلاحا به خوبی شیرفهم میشه.مرور باعث میشه تا اطلاعات ناقص کامل بشن و فرایند یادگیری رو به طور صحیح و بدون نقص ادامه بدید. یکی از مهم ترین ابزار های مرور در برنامه ریزی تست زنی است.به عنوان مثال برای درس های محاسبانی شما فقط یکبار درسنامه رو مطالعه میکنید و بعد از تهیه خلاصه در روزهای بعدی زمان خودتون رو صرف تست زنی میکنید. این روند فقط مختص درس های اختصاصی نیست، شما درس های عمومی که نیاز به مهارت پاسخ گویی به سوالات دارن (مثل عربی) رو نیز با همین روش مرور میکنید.بنابراین به تست زنی به چشم یک مرور حرفه ای نگاه کنید. از طرفی درس هایی مثل زیست شناسی، مباحث حفظی درس شیمی و یا درس دین و زندگی رو با مطالعه نکات هایلایت شده کتاب درسی مرور میکنید.در نظر داشته باشید که اگر برنامه ای که تنظیم میکنید صحیح و اصولی باشه، شما در تمام روزهای هفته بحث مرور رو خواهید داشت.حتما در انتهای روز زمانی رو به مرور دروس خونده شده در طول روز اختصاص بدید. همچنین در طول هفته تایم های اختصاصی مرور برای درس های خونده شده در روزهای قبل قرار بدید در صورت انجام این کار میزان فراموشی رو به حداقل میرسونید و با بالا بردن تسلط روی دروس مختلف به آرامش ذهنی فوق العاده میرسید.

 

برنامه خواب و درس را چطور تنظیم کنم؟

بیشتر کنکوری ها  وانش آموزان در سال کنکور از مشکل خواب شکایت دارن و نمیتونن ارتباط خوبی بین ساعت های مطالعه و زمان خواب و استراحتشون برقرار کنن. شما باید سعی کنید هرچه سریعتر الگوی خواب خودتون رو تنظیم کنید.بهترین زمان برای خوابیدن، ساعت 11 شب و بهترین زمان برای بیدار شدن ساعت 5 تا 6 صبح هست. این مدل خواب به شما این امکان رو میده که بهترین زمان مطالعه در طول روز یعنی از ساعت 5 تا 7 صبح رو از دست ندید. این تایم مطالعاتی فوق العاده برای شما پربازده و مفید خواهد بود.مسئله بعدی خواب بعد از ظهر هست. اکثر شما که مدسه‌ای هستید و مجبورید زمانی از روز رو در مدرسه بگذرنید و اغلب بعد از رسیدن به منزل و صرف ناهار احساس خواب آلودگی میکنید. خواب بعد از ظهر به هیچ عنوان نباید از 30 دقیقه تجاوز کنه، چرا که هم باعث بی خوابی شما در شب میشه و هم زمان مطالعه شما در طول روز کاهش پیدا میکنه و شما رو کسل میکنه. برای اینکه در بعد از ظهر به خواب عمیق نرید، توصیه میکنیم از استراحت در جای گرم و نرم همیشگی خودتون خودداری کنید و روی زمین و یا یک پتو استراحت کنید تا خواب سطحی داشته باشید.باز هم تاکید میکنیم که خواب کافی برای یک کنکوری فوق العاده اهمیت داره و هیچ خوابی به اندازه خواب شب برای بدن شما مفید نخواهد بود، بنابراین از همین امشب سعی کنید الگوی خواب خودتون رو تنظیم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.