برای چی کنترل زمان سر جلسه خیلی مهمه ؟


 حتما برای خیلی هاتون پبش اومده که سر جلسه ی ازمون های ازمایشی ، هنوز فرصت نکردید به سوال های اخرین درس دفترچه عمومی نگاه کنید که صدای یلند گو میاد که زمان تموم شد و باید برید سراغ اختصاصی ها ، همینطوری با یک ذهن مشعول پر از استرس به خاطر جواب ندادن به حداقل 25 تا سوال یک درس , میرید تخصصی ها رو حل کنید و باز هنوز وقت نکردید که حتی به سوالای شیمی ( اخرین درس دفترچه اختصاصی) نگاه بندازید که بلندگو دوباره صداش بلند میشه که این دفعه اعلام میکنه وقت کلا تموم شده و باید با دفترچه سوال ها و 35 تا سوال شیمی که حتی نگاهشون هم نکردید خدافظی کنید ، اونجاست که به زمین و زمان بد میگید و از خودتون ناامید می شید و میگید من که هیچ وفت نمیتونم وقتم رو کنترل کنم ، چرا آزمون بدم؟

شیمی سا تو این مقاله میخواد دقیقا دلیل اهمیت شرکت توی ازمون ازمایشی رو بهتون میگه!

چرا آزمون آمایشی مهم ؟

حتما تا حالا خیلی خوندید که برای اینکه دانسته ها و نحوه ی درس خوندنمون رو بسنجیم ، باید آزمون بدید ، اما این مهمترین دلیل نیست! مهمترین دلیل آزمون آزمایشی اینه که شما هی توی همین آزمون ها وقت کم بیارید  وهی تکنیک های کنترل زمان رو سر جلسه ی این آزمون ها امتحان کنید ومسلط بشید تا روز کنکور خیالتون از بابت زمان راحت باشه و بتونید به همه ی سوال هایی که بلدید جواب بدید!

چی شد ؟

یک بار دیگه جمله ی اخر پاراگراف قبل رو بخون! چی نوشتیم ؟ به همه سوال های جواب بدید ؟ نه!! به همه ی سوال هایی که  بلدید نه همه سوال ها! یکی از اصلی ترین دلایلی که  سر جلسه ازمون ها وقت کم میارید این که فکر می کنید باید به همه ی سوال های دفترچه جواب بدید، حالا مهم نیست غلط یا درست ، همین که پاسخ برگتون سیاه و پر به نظر برسه انگار خیالتون راحت میشه! مگه نه؟ این روش اصلا درست نیست و احتمالا وقتی توی کارنامه هاتون با درصد های منفی تون رو به رو بشید متوجه می شید که باید رویه تون رو عوص کنید ! حالا رویه درست چی ؟  مهمترین و اولین نکته ای که باید بهش توجه کنید این که اصلا لازم نیست همه ی سوال ها رو جواب بدید ، کار اصلی شما باید این باشه که بگردید  سوال هایی که اشناست و میدونید که بلدید و میتونید حلشون کنید  رو پیدا کنید! حتما میگید این کار وقت گیر تره؟ آره اولش ممکنه یکم وقت گیر به نظر برسه اما وقتی که به تکنیک هایی که در ادامه مقاله توضیح میدیم مسلط بشید ، به راحتی می تونید

سوال ها رو از هم تشخیص بدید .

 تکنیک اول :

استفاده از تکتیک ضربدرمنفی

احتمالا هر وقت توی گوگل سرچ کردید ” چگونه زمان خود را سر جلسه آزمون کنترل کنیم؟” اولین راه حل استفاده از این تکنیک بوده!  درسته ، این تکنیک این قدر کاربردی و مهمه که همه استفاده از این روش رو توصیه می کنن. حالا این تکنیک  دقیقا چه شکلی ؟ اینطوری که شما وقتی شروع می کنید به حل سوال های یک درس ، باید اونقدر روی توانایی ها و چیزی که سوال ازتون  میخواد تسلط داشته باشید که وقتی به سوالی رسیدید که میدونستید راه حلش رو بلدید فقط زمان گیره کنارش علامت منفی بزارید . اما اگر به سوالی رسیدید که تا حالا قبلا مشابه ش رو ندیدید و اصلا نمیدونید چی جوری باید حلش کنید کنار اون سوال یک ضربدر میزارید . و سوال هایی هم که هم میدونید راه حلش چیه و هم سریع حل میشه رو حل می کنید . وقتی یه دور به تمام سوال های ساده دفترچه  ( یا یک درس ) جواب دادید ، بر میگردید سراغ سوال هایی که کنارشون علامت منفی (-) گذاشتید و هر کدوم از  اونا رو که میتونید، حل می کنید. بعد اگه در نهایت هنوز وقت داشتید ، بر می گردید روی سوال هایی که علامت ضربدر (*) دارند فکر میکنید تا در نهایت تعداد سوالاتی که هیچ ایده ای راجع بهشون ندارید کم و کمتر بشه.

حتما میگید چرا این قدر این تکنیک و اینکه حتما اول سوال هایی که بلدید رو جواب بدید مهمه ؟

الان با یک مثال اهمیت این موضوع رو براتون توضیح میدیم .

فرص کنید در یک ازمون، یک درس  40 تا سوال داره ، دو داوطلب مختلف رو در نظر بگیرید :

داوطلب اول میاد و به همه ی 40 تا سوال جواب میده ، 25 تا رو درست جواب میده و15 تا رو غلط ،درصد  درس میشه 50 !

داوطلی دوم اما فقط به 20 تا سوال جواب میده اما همه ی 20 تا رو درست جواب میده ، این داوطلب هم درصد درسش میشه 50!

حتما با خودتون میگید خب چه فرقی کرد؟ هر دوتاشون که  یک درصد یکسان به دست آوردند ، درسته که هردوتا شون درصدشون 50 شد ، اما داوطلب دوم چون فقط به سوالایی که بلد بوده جواب داده و وقت کمتری گداشته روی سوالا ، هم روحیه ش بالاتره  وهم انرژی و زمان بیشتری در اختیار داره برای درس های بعد ! و خب میدونید چی میشه ؟ درسته ، اینجاست که تفاوت توی رتبه ی نهایی کنکور دیده میشه!

تکنیک دوم :

از درسی که بهش مسلطی شروع کن!

نکته ی مهم دیگه ای که موقع باز کردن دفترچه باید بهش توجه کنید ، اینه که اصلا آیه ای نازل نشده که طبق همون ترتیبی درس ها توی دفترچه قرار گرفتن ، سوال ها رو جواب بدید! اگر میبیند به درس فیزیک نسبت ریاضی مسلط ترید ، اول برید سراغ فیزیک و سوال هایی که بلدید رو جواب بدید وبعد برگردید سراغ ریاضی! درسته بیشتر افراد میگن ترتیب دفترجه رو بهم نریزید اما اگر میبنید اولین درس هر دفترچه همون درسی که شما اصلا دوستش ندارید یا بهش مسلط نیستید ، هیج وقت باهاش شروع نکنید چون اگه با همون درس شروع کنید هم روحیه تون رو میبازید و هم وقت کم میارید و به درس های دیگه نمیرسید! مثلا توی دفترچه عمومی اگر میبیند به درس ادبیات تسلط ندارید یا به زمان بیشتری براش نیاز دارید ، برید سراغ سه تا درس دیگه که روشون تسلط بیشتری دارید و وقتی تو کمترین زمان ممکن به سوال های اون درس ها جواب دادید میتونید با حوصله برید سراغ ادبیات و سوال هاش رو توی زمان معقول حل کنید!

برای دروس اختصاصی هم همینطوره، بچه ها چون درس شیمی اخر دفترچه ست دلیل نمیشه برای  شما هم اخرین درسی باشه ، اگر میبیند که به درس شیمی تسلط دارید و میتونید سوال های رو در کمتر از زمان تعیین شده حتی حواب بدید ، اول برید سراغ شیمی و بعد زمان اضافه آمده رو بین درس های دیگه تقسیم کنید.  توی بعضی از درس ها مثل درس ریاضی توی رشته ریاضی ، تنوع و تعداد سوال ها خیلی بالاست ، میتونید این  مدل درس  ها رو به عنوان اخرین درس سراغشون برید که تا زمان پایان آزمون بتونید با خیال راحت روی سوال های مختلفش فکرکنید و سوال هایی که بلدید رو جواب بدید.

بسته ی سرسره های ریاضی در شیمی

همونطور که همتون میدونید، سوال های کنکور شیمی به خصوص در چندسال اخیر ، خیلی مفهومی شده و برای حل مسائل شیمی ، باید هم بر روی مطلب و مفهوم سوال تسلط کامل داشته باشید و هم بتونید محاسبات شیمی رو در زمان کوتاهی انجام بدید. برای اینکه در زمان حل یک تست صرفه جویی کنید ، میتونید از بسته ی سرسره های ریاضی در شیمی استفاده کنید ، که راه های میانبر لازم برای سریعتر حل کردن سوال ها رو بهتون  آموزش میده.

برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر راجع به این بسته ی آموزشی ، میتویند از طریق لینک زیر وارد صفحه ی محصول بشید و راجع به این سرسره ها ، بیشتر بخونید

https://shimisa.com/product/%d8%b1%db%8c%d8%a7%d8%b6%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%b4%db%8c%d9%85%db%8c/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.