یک سال تا کنکور

یک سال تا کنکور

امروز تیم مشاوره شیمی سا سعی میکنه در این مقاله شما رو با یکسری راه کار ها و نکاتی آشنا کنه که مطمئنا میتونه مسیر کنکور رو برای شما هموارتر کنه. در این مقاله یک سال تا کنکوری بهتر رو بررسی می کنیم و سعی می کنیم راه حل بهتر رو پیدا کنیم تا سال خوبی رو همراه موفقیت طی کنیم.

این پست به درد کیا می خوره؟

 1. دانش آموزانی که امسال کنکوری هستند و قصد دارن بهترین نتیجه ممکن رو کسب کنن
 2. فارغ التحصیلانی که در پی تغییر روش مطالعه و یا بهبود اون هستن.
 3. افرادی که به طور جدی به دنبال راهکار های منطقی و درست هستن و بیشتر به روش هاشون فکر می کنن.
 4. دانش آموزان سال های پایه که به آینده خودشون فکر می کنن.

حالا این پست به درد چه کسایی نمی خوره؟

 1. افرادی که در پی یافتن روش های خاص و موفقیت یک شبه هستن.
 2. افرادی که نمی خوان بهتر از اینی که هستن بشن.

اهمیت یک سال تا کنکور

راستش رو بخواهید همگی خسته شده ایم از این که صبح تا شب تبلیغاتی رو ببینیم که دانش آموزان رو دعوت به موفقیت یک شبه در کنکور سراسری می کنن،  و نمی خوایم از اون دست آدم هایی باشیم که هر روز فریب این تبلیغات رو می خورن و به امید موفقیت با برنامه های کذایی کلی پول خرج می کنن و در نهایت به نتیجه دلخواهشون نمی رسن که نمی رسن هیچ ، اصلا به هیچ نتیجه ای هم نمی رسن.

امروز می خواهیم در این پست بهتون بگیم که داستان کنکور رو چطوری شروع کنیم ، ادامه بدیم و به سلامت به پایان برسونیمش!

خوندن این مقاله در بدترین حالت نیم ساعت وقتتون رو می گیره و شک نکنید خالی از لطف نیست!

چندین ایده در این مسیر وجود دارد:

 • ایده 1مرور دروس پایه
 • ایده 2 : مدیریت و انتخاب منابع، جزوات، کلاسها و سازماندهی اون ها
 • ایده 3 : مهارت های نرم و برنامه ریزی صحیح
 • ایده 4:  تبدیل نقاط ضعف به نقاط قوت، رشد منطقی در زمان و مدیریت و تحلیل تراز
 • ایده 5 : جمع بندی و خلاصه نویسی صحیح

در ادامه مقاله به صورت خلاصه وار به بررسی این ایده ها می پردازیم:

ایده 1 : مرور درس های پایه

این ایده رو انتخاب کردیم که بیشتر در مورد تابستون و اهمیت درس های پایه با هم صحبت کنیم!

دانش آموزان خیلی اندکی هستند که از همون سال های پایه با هدف کنکور با جدیت و کنکوری درس میخونن و منابع تستی رو برای هر درس تموم می کنن.

 اگه از این دسته داوطلب ها باشید بیشتر نیاز به مرور و تست زنی تو تابستون  دارید که سعی کنید به هیچ وجه این فرصت رو از دست ندید.

اغلب داوطلب ها معمولا تو سالهای پایه پراکنده درس میخونن و کمی هم تست کار می کنن.

این موضوع خیلی هم بد نیست البته اگه مفهوم کلی دروس رو هم آموخته باشید!

اگه مفهومی خونده باشید ولی زیاد تست کار نکرده باشید جای جبران هست و وقت کافی هم دارید.

اگه جزو کسانی هستید که کلا درس نخوندید و همه درس ها رو برای سال کنکور کنار گذاشتین بهتره یک پایه رو تو تابستون به طور کامل بخونید و جمع بندیش کنید و هر چقدر که تونستید از پایه بعدی هم بخونید و توجه کنید که مطالب به هم پیوسته رو هم کنار هم یاد بگیرید.

اگه پایه دهم رو کامل بخونید پایه یازدهم رو تا انتهای نیم سال اول همراه ترم اول دوازدهم تموم می کنید و بعد از اون دوباره دهم رو با برنامه آزمون آزمایشی مرور خواهید کرد اینطوری تو عید هم میتونید بخش زیادی از دوازدهم و دو پایه رو جمع بندی کنید و مطمئن باشید که مشکلی پیش نخواهد اومد!
یکی از اشتباهات رایج دانش آموزان این است که تلاش می کنند همه دروس دهم و یازدهم رو تو تابستون بخونن و راستش رو بخواهید بعضی جاها رو ماستمالی می کنن که زودتر تموم شه!

ولی اینکار اشتباه بزرگیه!

خوندن مباحث حفظی دروس عمومی هم اشتباه دوم داوطلبان تو تابستونه قبل کنکوره!

اگه مبحثی از دروس عمومی از یادتون نمیره تابستون بخونیدش وگرنه پیشنهاد میشه تابستون وقتتون رو صرفش نکنید . البته اگه آزمون شرکت کردین وقت کمی رو برای شرکت در آزمون به دورس عمومی اختصاص بدین.

ایده 2، مدیریت منابع، جزوات، کلاسها و سازمان دهی اونها

دوتا حالت بیشتر نیست. یا شما معلم خوب دارید تو مدرسه و مدرستون با برنامه آزمونی که شرکت می کنید هماهنگه یا اینطور نیست!

من معتقدم که کلاس درس جای یاد دادن فرمول های تستی و یا جزئیات ریز نیست بلکه دانش آموزا سر کلاس باید با کلیت دروس آشنا بشن و سر رشته کلاف رو پیدا کنن و تو خونه با حل تست و تمرین بیشتر و رفع اشکال با پاسخ نامه بتونین به درس مسلط بشن!

چطور کلاس و معلم مناسبی رو انتخاب کنیم؟

باید مفهومی درس رو یاد بگیرید! با توجه به جامعه آماری بالای دانش آموزان که در کنکور شرکت می کنند طبعا یک رقابت بالایی هم بین موسسه ها و آموزشگاه های کنکوری شکل میگیره و همه سعی می کنن از راه های متفاوت برای خود جذب مشتری کنن.

پس چه برای انتخاب معلم و چه آزمون ها و کلاس های کنکور خوب تحقیق کنید و با کسانی که در این مسیر به موفقیت رسیدن مشورت کنید.

چطور منابع مناسب خودمون رو پیدا کنیم؟

بهترین منبع، منبعیه که با اون احساس راحتی می کنید و البته نتیجه خوبی هم از اون می گیرید! ممکنه رتبه های تک رقمی از اون استفاده نکرده باشن ولی مهم اینه که بدونید برای شما جواب می ده! در کنار این موضوع یک سری اصول هستند که به شما کمک می کنن منبع مناسبی رو انتخاب کنید:

 • به عنوان اولین منبع سعی کنید از کتاب های ساده تر شروع کنید که درسنامه مفهومی تر دارند و اکثر تست هاش متوسط و ساده هستند! طبق تجربه سالیان اخیر کنکور، مخصوصا کنکور 98 اغلب تست های کنکور یا ساده هستند و یا متوسط بهتره در ابتدا شمار زیادی تست ساده و متوسط برای افزایش دقت و سرعت حل کنید تا مطمئن باشید این تست ها رو از دست نخواهید داد. سپس به سمت منابع دشوار تر برید تا سر جلسه کنکور سوالات را خوب تر دسته بندی کنید و بدونید که کدوم سوال رو باید در وهله اول جواب بدید و کدوم سوال رو رها کنید! یعنی با حل سوالات سخت تیپ های سخت رو هم بشناسید.
 • سعی کنید تا حد ممکن چند منبعی نباشید خیلی اوقات بهتره یک منبع رو چند بار بخونید تا اینکه برید سراغ منبع دوم! اما داشتن یک منبع جامع و کامل و یک یا دو منبع جزئی تر و خلاصه تر هم میتونه خوب باشه.

 ایده 3 مهارت های نرم و برنامه ریزی صحیح

اما موضوع دیگه ای که خیلی مهمه و غالب افراد ازش غافل میشن تقویت برخی مهارت های شماست که در طول سال کنکور به دردتون می خوره!

یه داوطلب حرفه ای کنکور باید یاد بگیره وقتی انگیزه نداره چطور سریع خودش رو جمع و جور کنه!

وقتی در آزمونی شکست می خوره چطور نا امید نشه!

اگه خیلی خوب داره پیشرفت میکنه چطور به خودش مغرور نشه و…

ایده 4 تبدیل نقاط ضعف به نقاط قوت، رشد منطقی در زمان، مدیریت و تحلیل تراز

می خوام بهتون بگم تغییر تراز یعنی تغییر روش، تغییر منبع، یادگرفتن مهارت آزمون دادن! اگه کار های تکراری انجام بدید نتایج تکراری می گیرید! 

البته اگه معتقدید در حال انجام کار درست هستید و هنوز پیشرفت نکردید کمی صبر داشته باشید! کار های کوچک شما در طول زمان ترکیب میشن و اثرشون رو نشون میدن!
زمان هایی هست که همه ما نا امید می شیم و می خواهیم که کنار بکشیم اما باید جلوش بایسیتم! “عضلات کنار نکشیدن” خودتون رو از امروز تقویت کنید! مخصوص هفته های آخر که هفته های حساسیه!
در مورد نقاط ضعف هم نکته ای رو گوشزد کنم:

درسی که الان نقطه ضعف شما محسوب میشه قرار نیست تو کنکور هم نقطه ضعف شما باشه.

 سعی کنید ابتدا یک منبع روون تر انتخاب کنید و با حل تست و یادداشت نکات مهم و البته تحلیل سوالاتی که سر آزمون غلط می زنید یواش یواش خودتون رو تو اون درس تقویت کنید! البته هیچ وقت از نقاط قوتتون هم غافل نشید چرا که اگه فقط روی نقاط ضعف تمرکز کنید و اگه همش رو هم بر طرف کنید در نهایت تبدیل به یک فرد معمولی می شید نه یک فرد موفق!

بهتره در کنار توجه ویژه به نقاط ضعف نقاط قوتتون رو هم از یاد نبرید!

توصیه میکنم همین الان یک تکه کاغذ بردارید و نقاط قوت و ضعفتون رو به طور مشخص روش بنویسید! این اولین گام یه برنامه ریزی درست در دراز مدته.
و اما! قبل از آزمون شما باید اینکارا رو انجام بدید… بعد از آزمون وقت تحلیل اون و مشخص کردن دقیق کار های اشتباهتون تو طول هفته است که باعث میشه شما با دید بهترین برنامه ریزی کنید! با افت تراز هیچ وقت نا امید نشید… تقریبا همه افراد برتر هم گاهی دوران افول داشتن و مهم اینه که نا امید نشدن! بلکه با تحلیل منطقی تشخیص دادن که چطور میتونن شرایط رو بهتر کنن!

ایده 5 جمع بندی و خلاصه نویسی صحیح

به نظر من بهترین روش جمع بندی روش بازیابیـه، بهتره به جای دوباره خوانی مطالب اونها رو در ذهنتون بازیابی کنید! یعنی به جای خوندن، سوال حل کنید و بعد تصمیم بگیرید که کجا ها رو باید بخونید.

خلاصه نویسی

آخر تابستون، انتهای نیم سال اول و نوروز، زمان های مناسب تری برای خلاصه نویسی هستند! هیچ وقت وقتی تازه شروع به مطالعه مبحثی کردید خلاصه نویسی نکنید.

بعد از اینکه به درک عمیق تری از مطالب می رسید و قسمت های مهم تر رو تشخیص دادین اونها رو یادداشت کنید. شک نکنید بعدا خیلی به دردتون می خورن!

برای فیزیک و شیمی خلاصه نویسی های طبقه بندی شده داشته باشید و کنار آزمون های جمع بندی هم یه دفتر بردارید و تمام نکاتی که توی آزمون ها باعث اشتباهتون می شود رو یادداشت کنید و چند بار مرور کنید.

جوری خلاصه بنویسید که بدونید بعدا مطالعه رو براتون آسون تر میکنه! نه خیلی کلی و نه خیلی جزئی… از جدول استفاده کنید، شکل بکشید، سوالا رو تیپ بندی کنید! روش های متفاوتی وجود داره که بتونید یه خلاصه خوب بنویسید.

حتی میشه گفت خلاصه نویسی خوب و جامع بهتر از کتاب های جمع بندی هست.

علاوه بر حل آزمون ها بهتره برای مرور نهایی در هفته آخر یه دفترچه نکات از آزمون های جامع داشته باشید و تو اون بعد از تحلیل هر آزمون نکات مهم و اونهایی رو که زود به زود فراموش می کنید یادداشت کنید و هفته آخر چند بار مرورش کنید. بهتره بخش های حفظی بعضی کتاب ها مثل شیمی رو هم یادداشت و هفته آخر علاوه بر تورق سریع بخش های حفظی رو دقیق تر مرور کنید.

سخن نهایی

کنکور یه نقطه از خط بلند زندگیه، یکی از هزاران آزمون زندگی، بیخودی بُلدش نکنید و آرامش داشته باشید و با دقت و حوصله رو کارتون متمرکز شید.

شما الان یک نقشه برا خودتون دارید، یه رتبه ای برا خودتون متصور هستید و تصویر یه دانشگاهی تو ذهنتون هست…

یادتون نره خدا هم برای شما یه نقشه داره! 

همیشه نقشه خدا از نقشه شما بهتره 

پس با آرامش درستون رو بخونید و اجازه بدید نقشه خدا عملی بشه!

اگه احساس می‌کنید به مشاور احتیاج دارید پیشنهاد همیشگی ما به شما خانم دکتر خسروپور هستن. کسی که این مسیر رو با موفقیت به پایان رسونده و همیشه همراه و یاور شما داوطلبان عزیز بوده و خواهد بود

یک سال تا کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.