یک کنکوری با استرس چه باید بکند ؟

یک کنکوری با استرس چه باید بکند ؟

استرس” یکی از واقعیت هایی است که در زندگی هر فردی به نوعی ممکن است وجود داشته باشد که فرار از آن امکان پذیر نمی باشد. مسئله ای که در اینجا ضرورت دارد این است که لزومی ندارد استرس به طور کامل از زندگی حذف شود در غیر این صورت یک زندگی راکت و بدون تحرک خواهید داشت که جز به تنبلی و کودنی ذهنی نمی انجامد ولی از طرف دیگر ، بیش از حد شدن استرس هم باعث بهم خوردن نظام و سیستم تعادل بدنشده  و کارایی مطلوب را که قرار است به دست آورید دچار اختلال می سازد.بازتاب استرس هم حالت روانی و هم جسمی دارد. از نمونه جنبه های روانی که بر روی فرد اثر سو دارد می توان بی میلی به معاشرت، کم اشتهایی، بی میلی به زندگی و ارتباط، افسردگی و عوامل جسمی به میگرن، فشار خون بالا، بیماری های قلبی و عروقی، بی خوابی، کمردرد مزمن و زخم معده اشاره کرد.

تعریف استرس

تعریفی که می شود از استرس کرد واکنش فیزیولوژیکی که بدن نسبت به هرگونه تغییر و تهدید و فشار بیرونی و درونی تحمل میکند که باعث بهم ریختن تعادل روانی میشود.استرس در مقابل  واکنش های روانی،جسمانی،هیجانی و رفتارهای انسان و هر گونه تهدید یا فشار ادراک شده درونی یا محیطی به وجود می اید.

اصولا استرس را به  چهار منبع اصلی نسبت داده اند مه عبارتند از:

عوامل محیطی: سرو صدا، هوای بد یا فجایع طبیعی، ترافیک، آلودگی

عوامل اجتماعی: مشکلات مالی، اختلافات بین فردی، از دست دادن فرد مورد علاقه مان

عوامل فیزیولوژیک: بلوغ، بیماری، تصادف، ورزش نکردن، اختلال در خواب، مصرف سیگار و نظایر آن

سعی کنید همیشه خود را برای  تغییر آماده  کنید یا به زبان ساده تر آمادگی لازم را داشته باشید.

بار ی جلوگیری از استرس اهداف کوتاه مدت داشته و به آنها الویت دهید.

از آن دسته از رویدادها و عواملی که ممکن است باعث استرس شود لیست و فهرست تهیه کنید.

سعی کنید به آرامی وقایعی را که مورد استرس شما می شوند را تجسم کنید.

در زیر به  چند راهکار ساده که می تواند استرس شما را کم کرده و هم برای شما و دیگران مثمر ثمر باشد اشاره می کنیم:

 

افکار خوب تولید کنید

این را به خاطر داشته باشید که اگر شاد ببینید شاد خواهید ماند. اما اگر فکر بد کنید هراس داشته باشید و ترس همراه شما باشد همیشه در همان حالت باقی خواهید ماند پس شاد زندگی کنید.

قبل از تغییر دادن دیگران، خودتان را تغییر دهید

قبل از اینکه به فکر تغییر سایر افراد باشید ابتدا خود را تغییر دهید.

از فرصت فکر کردن برای کاهش استرس کمک بگیرید

خیلی از مواقع با یادداشت کردن و بیرون ریختن افکار مزاحم و بازیابی ذهن استرس را از خود دور نگه دارید. نباید به این موضوع فکر کرد که دیگران در مورد ما چگونه فکر می کنند. مهم این است که هرگاه اشتباه کردیم، بپذیریم. در اینگونه مواقع باید از بچه ها یاد گرفت. آنها بایک چشم می خندند، با یک چشم اشک می ریزند، و همه چیز را خیلی زود فراموش می کنند.

خودتان را تنها با خودتان مقایسه کنید

هرگز به فکر افرادی که بالاتر از شما قرار دارند و یا موقعیت بهتری دارند نباشیدتلاش کنید به آن دسته از افرادی که موقعیت بدتری از شما هم دارند فکر کنید. شما        می توانید شرایط خودتان را کنترل کنید.

با خلاقیت خشم خود را کنترل کنید

یک فکر ساده این است که به این بیاندیشید که تنها افرادی که مشکل ندارند در گورستان خوابیده اند. برای اینکه به خشم خود غلبه پیدا کنید یک راه ، زدن میان بر و استفاده از خلاقیت برای حل مشکل است که افراد را آرام می کند.

یک کنکوری با استرس چه باید بکند ؟

اصل حقیقت گویی

هیچ چیز جای حقیقت را نمیگیرد حقیقت را بگویید ممکن است در حد چند دقیقه استرس داشته باشید که مهم نیست. طوفان هر چه شدیدتر باشد، سریع تر فروکش  می کند. پس از آن احساس مطلوبی از خودتان پیدا می کنید.

وقت خود را مدیریت کنید

خیلی از کارهای مهمی که دارید روی ذهن شما اثر می گذرد پس رودتر آنها را انجام دهید و از شر آن خلاص شوید.

حرص نزنید

حرص نخورید چون نه تنها بر سلامت جسم روح اثر دارد بلکه تمرکز شما را نیز کاهش میدهد.

به مردم و آنچه می گویند فکر نکنید

هیچ گاه به اینکه دیگران و مردم در مورد شما چه فکر میکنند ذهن خود را مشغول نکنید و عزت و اعتماد به نفس خود را از دست ندهید. یادمان باشد شکست به معنای سقوط کردن نیست.اگر بتوانید با کمکی کوچک به دیگران اورا شاد کنید استرس شما نیز کمتر شده و موثر است و هیچ گاه تصمیم گیری خود را به خوشامد، حرف یا فکر دیگران منوط نکنید.

بیاموزید که بلافاصله سپاسگزاری یا ابراز تاسف کنید

این کارها مثل سلام کردن سپاسگذاری هدیه دادن و عذرخو… شخصیت شما را کوچک نخواهد کرد اما سعی کنید دوباره دچار همان خطا و لغزش نشوید

نیایش را فراموش نکنید

الابذکرا… تطمئن القلوب

شکر کنید به داشته ها و نداشته ها، همیشه بگویید: خدایا شاکرم، همه آن چیزهایی را که نیاز دارم به من داده ای و آن چیزی را که نیاز ندارم، نداده ای. خدایا به من سلامتی، درایت و توانایی عطا کن. مطمئن باشید یاد خداوند استرس شما را کاهش می دهد و به آرامش قلبی، روحی و فکری مناسبی برای مواجهه با مسائل می رسید.

تلاش

یادمان باشد برنده هرگز دست از تلاش نمی کشد. کسی که دست از تلاش بردارد هرگز برنده نمی شود. کسی که دست از تلاش می کشد استرس زده می شود.

ناملایمات زندگی را کمی پذیرا باشید

روی ناملایمات تمرکز و آنها را کنترل کنید، آنها همیشه وجود دارند. با اولویت بندی ناملایمات می شود آنها را کنترل کرد اما یادتان باشد که همه را نمی توان در یک برهه از زمان حل کرد.

بخندید

خنده نیروبخش ترین ماده طبیعت است. می گویند: خنده نوعی نیایش است اگر بتوانید بخندید، نیایش کردن را آموخته اید.

یک کنکوری با استرس چه باید بکند ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.