5 ماه تا کنکور!

 5 ماه تا کنکورچه کنیم؟

اگر شما هم تصمیم گرفتید که 5 ماه باقی مانده و به عبارتی حدود 150 روز دیگه رو جدی برای کنکور درس بخونید ، این مقاله برای شماست!

از کنکور نترسید!

اولین نکته ای که باید بهش توجه داشته باشید اینه که باورهای منفی و افکار سمی و مضر رو از خودتون دور کنید.

به خودتون باور داشته باشید ، حواستون باشه که ذهن هیچ دانش آموز 12 امی به طور کامل خالی از درس و مطالب درسی نیست.

به هرحال همه ی شما 11 سال درس خوندید تا به این مقطع رسیدید . پس به خودتون باور داشته باشید. حتی اگرتا حالا اصلا با برنامه و منظم درس نخوندید هم مهم نیست . باید این رو یه خاطر بیارید که همه ی رقبای شما از یه نقطه ی شروع کردند و نقطه ی شروع شما هم همینجاست! همین الان. اصلا اهمیت نداره که قبل از این چه کارایی کردید! بعد از این که مهمه!

پس در اولین قدم نترسید .افکار سمی ومنفی مثل اینکه “زمان خیلی کم و درس های خیلی زیاده” فقط باعث میشه شما بی دلیل استرس بگیرید و این استرس مانع این میشه که شما درست و صحیح درس بخونید!

پس نترسید و افکار منفی رو از خودتون دور کنید.

از کجا برای کنکور شروع کنیم؟

 بهترین پایه برای شروع کردن کدوم پایه است؟

آفرین! معلومه دوازدهم! چرا ؟ چون شما حتما یک مطالعه ی حداقلی از ترم یک دوازدهم برای امتحانات ترم اول داشته اید. پس الان بهترین موقع است که ترم یک دوازدهم رو مرور کنید و تست های این بخش رو بزنید.  در عین حال ، برای بخش دوم دوازدهم و ترم دوم هم میتونید همینطوری پیش برید و همراه کلاس و خوندن دروس دوازدهم، تست ش رو هم بزنید تا عقب نیفتید .مطمن باشید که اگر سر کلاس بوده باشید و با کلیت ترم اول دوازدهم اشنایی داشته باشید ، با چند روز مرور جدی مطالب میتونید 60 درصد تست ها رو درست بزنید! حواستون باشه فقط تست زدن مهم نیست ، هدف اصلی اینه که شما موقع زدن تست، به نقاط ضعف و قوت تون پی ببرید و اونا رو قوی و قوی تر کنید! پس اگر تستی رو بلد نیستید ویا اشتباه میزنید، حتما نکته ی مربوط به اون تست روی توی دفترچه ی مخصوص یادداشت کنید تا بعدا اون اشتباهات رو مرور کنید.

 حواستون به فصل های طلایی باشه!

همه ی  دروس ،  یک یا چند بخش خیلی مهم و طلایی دارند که هم نکته ی زیادی دارند و هم اینکه  توی کنکور تعداد بیشتری سوال ازشون میاد! برای مثال توی درس شیرین شیمی ، بخش هایی مثل فصل یک و دو شیمی دهم ، یا به طور کلی مباحثی مثل استکیومتری و اسید و باز بخش عمده ای از سوال های کنکور رو تشکیل میدن و حتما باید وقت ویژه ای برای یادگیری این بخش ها اختصاص داده بشه.

البته علاوه ی برفصل های مهم و پرتکرار، بخش های دیگه ای هم هست که به شدت آسون و ساده هستند و با خوندنشون میوتید حداقل 10 تست رو بزنید . باز هم برای مثال ، توی درس شیمی ، بخش هایی مثل شیمی یازدهم شیمی آسون و روونی هست و میتونید با کمی تمرین و مرور حتی تست های این بخش رو کامل بزنید!

خوب یاد بگیرید!

اگر در بخشی ضعیف هستید و هرچه قدر تلاش میکنید و خودتون میخونید ، تفاوتی ایجاد نمیشه ، باید سریع تر دنبال راه حل باشید!

این زمان محدود ، فرصتی برای امتحان کردن راه های مختلف وشکست خوردن به شما نمیده، شما باید تا میتونید تو این بازه ، زمان برای خودتون ذخیره کنید . پس سریعا سعی کنید با این ضعف مقابله کنید و اون رو به یک نقطه ی قوت تبدیلش کنید. این کار ر و میتونید با پیدا کردن یک معلم خوب و یا ویدیوی آموزشی  و کتاب کمک درسی انجام بدید . مهمترین نکته اینه که اصلا نباید زمان و فرصت رو از دست داد و سریعتر باید نقاط  قوت خودمون رو گسترش بدیم.

مرور، محلول زندگی بخش!

یکی از اساسی ترین کارها اینه که زمان های مرده ی خودتون رو با مرور کردن زنده  کنید!

در شبانه روز شما قطعا در بهترین حالت 2 یا 3 ساعت زمان پرت و استفاده نشده دارید، برای این که هم از رقباتون عقب نیفتید و  هم بتونید عمیق تر و بهتر درس ها رو یاد بگیرید ،بهترین راه مرور کردن درس هاست . مرور میتونه برای بخش هایی باشه که کاملا حفظی هستند، مثل: حفط کردن فرمول ها و میانبر های ریاضی ،  حفظ کردن واکنش های شیمی و یا لغات عربی و انگلیسی و فارسی .  برای مرور میتونید یک دفترچه ی جدا تهیه کنید و نکات مهم هر درس رو توش یادداشت کنید و مرورشون کنید ، یا از  راه های حفظ کردن بلند مدت ، مثل جعبه ی لایتنر استفاده کنید!

وقت هایی که در رفت وآمدید یا روی تخت دراز کشیدید و میخواهید بخوابید ، زمان هایی که زود به جایی رسیدید و باید منتظر باشید و …

همه این زمان های مرده رو میتونید با مرور کردن  زنده کنید.

شیمی سا دوست و همراه همیشگی شما عزیزان

5 ماه تا کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.