6 مشکل در شیمی

شاید شما دانش آموز سال دهم باشی یا دانش آموز سال یازدهم و یا دوازدهم. شاید هم معلم یا یکی از اولیای دانش آموز هستین و نگران آینده درسی بچه‌هاتون. تغییر در نظام جدید از یک طرف و تغییر پایه های تحصیلی از طرف دیگه و کلی چالش‌های دیگه همگی می‌تونن باعث افت دانش‌آموز شما در درس‌های مختلف بشن. در اینجا به صورت خاص می‌خوایم به دلایل افت درس شیمی برای هر پایه درسی بپردازیم؛ یعنی دانش آموزای سال دهم که مقطع جدیدی رو شروع می‌کنند، بچه‌های یازدهم که یک شیمی مفصل رو تجربه می‌کنن و بچه‌های دوازدهم که در معرض فضایی پر از استرس بخاطر کنکور هستند.

6 مشکل در شیمی

در ادامه مطلب با هم 6 عامل مهم افت درس شیمی رو برای مقاطع مختلف مرور می‌کنیم:

مشکل اول که باعث افت درس شیمی می‌شه: چگونه خواندن شیمی

اولین مشکل که دانش آموزان با آن درگیر هستند  و باعث افت درس شیمی میشه مسئله چگونه خواندن شیمی

چنانچه یک دانش آموز سال دهمرو تصور کنیم:

از آنجایی که از درس علوم دوره متوسطه اول وارد دوره متوسطه دوم شده اند هنوز با یک کتاب جداگانه برای شیمی اخت نشده است و خود همین موضوع مسئله مهمی است که دانش آموز سال دهم افت تحصیلی نه تنها در درس شیمی بلکه کلیه دروس را تجربه خواهد کرد.

راه حل: این مشکل با برنامه ریزی و افزایش سطح درسی و آشنایی با محیط جدید رفع خواهد شد.

حالا بیاید یک دانش آموز سال یازدهم رو تصور کنیم:

برای مقاطع بالا یعنی بچه های سال یازدهم مشکلی که وجود دارد می تواند به 2 بخش یا قسم باشد،

شکل اول همان مشکل مانده از سال دهم است یعنی هنوز دانش آموز نتوانستهاست با درس شیمی اخت شود و هنوز به عنوان یک درس جدا آن را نپذیرفته است که باید آن را در قسمت های بعدی توضیح دهیم.

راه حل: بهتر هست این دانش آموزان روش های درست مطالعاتی رو بیاموزند و به پیشرفت های درست برسند.

مشکل بعدی دانش آموزان سال یازدهم به این صورت کهکتاب آنها بسیار حجیم است و از موضوعات مختلف صحبت به عمل آمده است.

راه حل: تدریس خوب معلم و ارائه جزوه های خلاصه نویسی مفید میتونه بخشی از نگرانی دانش آموز رو حل کنه.

برای دانش آموزان سال دوازدهم

هم استرسکنکور از یک سو است

و استرس اینکه آیا باید تستی بخوانند یا تشریحی از سوی دیگری است،که به این موضوع هم در مقالات بعدی به تفصیل می‌رسیم.

دومین مشکل: زمان بر بودن زیاد درس شیمی

درسته! یادگیری شیمی بسیار زمان بر است و این باعث خستگی خیلی از دانش آموزها می‌شه. چرا که یادگیری شیمی تنها در خواندن شیمی خلاصه نمی شود بلکه یادگیری شیمی خواندن همراه با عمل می باشد یعنی باید برای تمرین کردن شیمی هم وقت کافی بگذارید.

راه حل: پس ابتدا باید همه مطالب را خوب بفهمیم سپس به حد نیاز تمرین حل کنیم تا به تسلط لازم در درس برسیم. بهترین روش برای حل این مسئله پیش خوانی، درس معلم، پس خوانی، تمرین و مرور کافی می باشد که در مقالات آینده به اندازه کافی بدان می پردازیم.

مسائل دشوار

بله مسئله 35% سؤالات کنکور را شامل می شود و این درصد، درصد کمی نیست. دانش آموزان باید بدانند که حل مسئله به تنهایی راه حل مشکل نیست.

  • چرا که این موضوع 2 راهکار داره: برای هر مسئله باید بدانیم
  • فهم مسئله مهم است و
  • حل ریاضی مسئله

راه حل: پس باید دقیقا در هر سوال بدانید که :

1- به چه اطلاعات خاصی نیاز دارید.

2- مجهول ها کدام هستند، و مفهوم ها کدام.

3- راه حل را گام به گام برای خود شرح دهید.

4- کمی ریاضی را قوی کنید (برای این راهکارهایی داریم)

نبودن فرصت پاسخگویی به سؤالات

لطفا سعی کنید همیشه سؤال زیاد بپرسید.

راه حل: سؤال پرسیدن زیاد باعث می شود تا توجه شما به تمام ابعاد مسئله جلب شود و این کار باعث میشه سوالات بیشتر در ذهن شما بمونن تا در زمان کنکور سریعتر بتونید از اطلاعاتتون استفاده کنید. این عامل اکثرا دغدغه دانش آموزان دوازدهمی است که همیشه نگران کم آوردن زمان هستند واین مسئله رو مطرح می‌کنن.

مشکل شیوه تدریس معلم درس شیمی

همانطور که می دونید اگر شیوه تدریس شیمی از روش آزمایشگاهی دور بشه، علاقه دانش آموزان هم به تدریج به این درس کم میشه بنابراین این عامل باعث خستگی و بی انگیزگی افراد در یادگیری درس شیمی میشه. در نتیجه این را میتوان به یکی از دلایل میزان افت تحصیلی در درس شیمی دانست.

راه حل: پس از همین جا از مدرسین خوب و گرامی میخوایم که از شیوه های عملی و روش های آزمایشگاهی بیشتر به منظور ارتقاء سطح یادگیری بچه ها استفاده کنند.

دوستان خوبم چنانچه تمایل داشتین میتونید به لینک زیر مراجعه کنید و بخشی از تدریس یک مدرس حرفه ای ومسلط شیمی رو ببیند و لذت ببرید و در نهایت می تونید از بخش محصولات ما هم دیدن کنید و دانش شیمی تون رو ارتقاء بدین.

نداشتن انگیزه در دانش آموز

ممکنه برای شما هم پیش اومده باشه که وقتی یک کار یا فعالیتی رو شروع میکنید و بعد از مدتی پیشرفتی در اون مسیر نمی بینید و دنبال دلیلش میگردید تازه متوجه میشید به اون فعالیت علاقه نداشتید. پس میشه اینطور نتیجه گرفت که:

 اگر یادگیری هم بر پایه علاقه نباشد، انگیزه دانش آموزان تقریبا صفر میشه و می‌توان یکی از دلایل افت تحصیلی در درس شیمی را فقدان انگیزه دانست.

راه حل:  باید یاد بگیرید که

  • چگونه در درس جدیدتون مثلا شیمی به موفقیت برسید. یادگیری همراه با موفقیت منجر به ایجاد انگیزه می‌شود. از سویی دیگر،
  • چنانچه معلمینتکالیف یکنواخت ارائه ندهند و از مطالب متنوع استفاده کنند، انگیزه دانش آموز بیشتر خواهد شد.
  • یا اینکه خود دانش آموزها روش های مختلف درس خوندن رو امتحان کنند، اینکه ببینند چه روش درس خوندن بهشون انگیزه میده. مثلا درس خوندن به صورت گروهی رو بیشتر دوست دارند یا فردی رو؟
  • یا فقط ترجیح میدن با یک دوست صمیمی که وضعیت درسیش در اون درس بهتر از خودتونه درس بخونید ؟
  • محیط کتابخونه بهتر یا درس خوندن در فضای سبز؟ هرچند محیط باز گاهی واسه قدم زدن و مرور خلاصه نویسی هاتون به نظر مناسب میاد ولی من بهتون محیط کتابخونه رو پیشنهاد میکنم چون رقیب هاتون رو در حال مطالعه میبینید و این خودش به شما انگیزه میده به خوندن ادامه بدید و از طرف دیگر محیط ساکت و آرومش به شما کمک میکنه که تمرکز بیشتری داشته باشید.

 دوستای بهترینم توضیحات مفصل‌تر در زمینه درس شیمی، روش تدریس درس شیمی، نمونه سوالات شیمی و هر سوالی که مرتبط با شیمی باشه رو می‌تونید در سایت شیمی سا مشاهده کنید. فقط کافی روی سایت شیمی سا کلیک کنید تا با دنیای شیمی بیشتر آشنا بشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.